Diamant je nejtvrdším známým přírodním materiálem. Na stupnici tvrdosti obsazuje nejvyšší možnou příčku – 10 stupňů Mohsovy škály. Příčku devátou obsazuje skupina korundů, mezi něž se řadí jiné drahokamy, safíry a rubíny. Byť je to rozdíl pouhého jednoho stupně, je ve skutečnosti diamant 140krát tvrdší nežli korund. Nepoleptá jej nejsilnější kyselina a nepoškrábe jej nejostřejší hrot. Je natolik tvrdý, že jeho struktura může být narušena pouze jiným diamantem. Odnepaměti je diamant jedním z nejlepších uložitelů hodnoty i nejuniverzálnější měnou na Zemi. Proměnit na hotovost jej můžete v každém významnějším městě světa.
Hodnotu diamantu ovšem neurčují pouze jeho fyzikální vlastnosti, ale i nesmírná obtížnost získávání. Prospektoři po celém světě usilovně pátrají po nových diamantonosných kimberlitech. A i pak jen zlomek diamantonosné rudy jsou diamanty samotné. Hornina je opatrně rozdrcena a rozmílána ve speciálních vodních korytech. Jejich dna pak pokrývají pouze ty nejtěžší částice. Ještě nedávno se z nich diamanty třídily pomocí vysokomastných pásků, které k sobě tyto drahokamy přitahovaly. Dnes již ale těžařské společnosti používají nejnovějších technologií. Mezi ně patří i rentgen, pod jehož paprsky diamanty ve tmě světélkují zářivou aurou.
První objevení diamantu si na vrub své bohaté historii připsala Indie, která byla od devátého století před Kristem až do 18. století našeho letopočtu také jediným producentem diamantů na světě. Odtud je do Evropy přivezl Alexandr Veliký. Před 250 lety se ale diamantonosný indický kimberlit vytratil. Žezlo roku 1725 postupně přebírala Brazílie, ale ani ona a ani Indie nebyly svými nalezišti nic v porovnání s nově objevenými bohatými kimberlity a lamproity v Jižní Africe roku 1870. Historicky již bylo po celém světě vytěženo více než 4,5 miliardy karátů čirého diamantu (900 tun). Zajímavé je, že 20% z této hmoty bylo vytěženo jen za posledních pět let.
Dnes mají největší depozity vytěžitelných diamantů Rusko, Botswana, Austrálie a Demokratická republika Kongo. V roce 2005 Rusko vytěžilo jednu pětinu světové produkce, zatímco Austrálie v počátku devadesátých let minulého století měla při svém zenitu produkci i 42 tun ročně. Co je ovšem jisté, že desítky dalších dolů budou teprve objeveny. Prospektoři za pomoci nejmodernějších technologií, poznatků a mnohdy i diamantonosné intuice pátrají po dalších kimberlitech a lamproitech.
Diamanty ovšem nejsou pouze objektem obdivu k prosté, čiré kráse. Svoji roli sehrály i pod zástavou nenasytných krutovládců. Obzvláště v některých politicky nestabilních středo a západoafrických zemích se revoluční skupiny zmocnily diamantových dolů a výnosy z otrokářské těžby použily k financování svých operací. Takovým diamantům se nazývá konfliktní nebo také krvavé diamanty, protože jejich pověstná čirost byla navždy zbarvena krví milionů bezbranných Afričanů. Bez přihlédnutí ke zvěrstvům, která se u těžby prováděla, zůstávaly velké korporace obchodující s diamanty věrnými zákazníky těchto ozbrojených skupin. Veřejný tlak a hlasité volání humanitárních organizací nakonec přivedlo vlády světa k přijetí stanov obchodu s diamanty při Kimberleyském procesu roku 2002. Dnes jsou již odhadem „pouze“ 2-3% obchodovaných diamantů krvavých.
Diamantových dolů je jen velmi malé množství (v řádu desítek) a jsou většinou v rukách gigantických korporací, jejichž moc a bohatství je díky těžbě nezměrné. Nejslavnější těžební a obchodní společností na poli diamantů je skupina De Beers z Jižní Afriky. Její historie sahá do konce devatenáctého století a byla první, kdo se odvrátil od trhu krvavých diamantů a vlastním kodexem zaručovala neposkvrněnou čistotu svých diamantů. Na druhé straně světa, v Rusku, sídlí státem vlastněná Alrosa. Její doly na Sibiři, v africké Angole a Namibii, jsou zdrojem čtvrtiny světové produkce diamantů. V rukou tohoto mamutího státního podniku je i největší diamantový důl na světě vyhloubený na Mirském kimberlitu. Průměr dolu je 1,2 kilometru a jeho kráter sahá do hloubky 525 metrů.
Dreamlifův průvodce světem diamantů III. díl nás příští týden zavede mezi největší obchodníky s diamanty, kteří mají pro své vysoké partie vždy připravené eso v rukávu. Budeme se také pečlivě věnovat určení kvality diamantu a celému procesu jeho vybroušení v zářivý briliant.