Doprava budoucnosti: Podívejte se jak budeme cestovat!

0
2106
Budoucnost byla středem zájmu lidstva odjakživa, v každém století lidské přítomnosti existovaly obecné předpoklady a sny o budoucnosti. Ne vždy sice následná budoucnost splnila všechny předpoklady, ale i tak si lidstvo nezoufá a produkuje nové a nové sny o vesmíru, vývoji na planetě i budoucích scénářích a způsobech života. Každý z nás se občas zasní a představuje si cestování vesmírem, budoucnost zelených měst nebo klidu lidské duše…
Vypadá to, že se v budoucnosti můžeme těšit zejména na rozmach individuální hromadné přepravy s maximálním důrazem na ekologii. Otázkou je, jak to vidí vládní elity světa, jelikož i ty sebelepší ekologické projekty a nápady je těžké bez podpory prosadit. A zejména, když mají soupeřit s významným protivníkem s ekonomickým zázemím, jako jsou automobilky s podporou ropných společností. Ale nyní již k věci, prohlédněte si ty nejušlechtilejší ideje a snahy o maximalistickou inovaci života na Zemi!
Asi nejpůsobivějším a nejzajímavějším nápadem s reálným základem je Peugeot Moovie portugalského designéra André Costy. Studie se zaměřuje na městské skladné vozítko s elektropohonem. Specialitou nápadu jsou nezávisle poháněná všechna kola, každé kolo má svůj elektromotor a díky počítačové regulaci je tak možné se v podstatě otočit na místě a vejít se i do nejužšího a nejmenšího prostoru pro parkování. Vzhledem k otvírání dveří odsunutím je totiž i zajištěno snadné vystoupení z vozu. Rozměry? 2,3 metru délka a 1,5 metru výška i šířka, neuvěřitelné!
Projekt s pracovním názvem Embrio je stejně zvláštní jako jeho název, jedná se totiž o naprosto revoluční motocykl pouze s jedním kolem! Motocyklu sice chybí druhé kolo, ale jízdní styl ani způsob sezení na stroji se nezměnil, jak je to možné? Jednoduše při zatáčení a dalších manipulacích při jízdě pomáhají vyrovnávat stabilitu speciální senzory a gyroskopy. Ty zvládají i dvojnásobné zatížení jezdcem a spolujezdcem. A přestože je motocykl schopen stát i v klidu pouze na svém jednom kole, má vpředu připravené dvě malá kolečka pro podepření při rychlostech pod 12 km/h. Tato hračka by měla být poháněna hybridním ústrojím a celková váha se přehoupla přes 160 kg.
Další projekty opět berou dech a lákají svou jednoduchostí i přitažlivostí, mezi ně patří mimo jiné Naro/CLEVER projekt městského přibližovala, jakéhosi výplodu fantazie kombinace vozu s motocyklem zpracovaného značkou Prodrive. S názvem CLEVER vyrukovalo také konsorcium technické univerzity z Berlína a institutu motorových vozidel. Jejich kompaktní vůz je snad nejméně futuristickou vizí, a i přesto zaslouženě budí patřičnou pozornost. Nejen svým vzhledem, současně je totiž kompaktní vůz ideálním partnerem do města s minimální spotřebou přírodního plynu. Ta se odhaduje na 2,4 litru na sto kilometrů a zrychlení podle zkoušeného prototypu dosahuje hodnoty 7 sekund z nuly na šedesátku.
Jinou kapitolou a řešením pro města krom osobních přepravních prostředků je hromadná doprava, a ačkoliv ji mnoho lidí zatracuje nebo nevyhledává, její nesporné výhody je třeba uznat a pro budoucí lepší život je nezbytné její rozvoj podpořit. Kolik by se otevřelo prostoru pro zeleň a nové stavby ve městech s omezenou vnitřní dopravou? To si ani nedokážeme představit, zatím jediným takovým projektem je Zelené město Abu Dhabi (viz naše fascinace). Jako zajímavé studie představujeme zejména hybridní silničně-železniční stroj s drsným názvem Blade Runner, stejně tak jako naprosto úchvatná záležitost v podobě projektu City Car Network –síť veřejných vozítek skladovatelných podobně jako nákupní košíky! Velmi obdivuhodný je i SkyTran nebo systém městské přepravy ULTra, který je velmi podobný některým letištním přepravním kolejovým vozům.
A na závěr tu nejfuturističtější představu zaoceánské lodi! Podívejte se na neuvěřitelný nápad E/S Orcelle. Ekologické plavidlo poháněné sluncem, větrem a vlnami překvapuje naprosto vším. Nejbláznivější je tvrzení, že koncept je realizovatelný i se současnými technologiemi a společnost jej chce začít vyrábět kolem roku 2025! 250 metrů dlouhá loď s kapacitou 10 tisíc aut na osmi palubách! Záležitost snů, každý se již nyní musí těšit, až toto bezkonkurenční plavidlo spatří na moři. Držme palce všem vizionářům!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here