David Allen a Getting Things Done: Výkonnost bez stresu

0
1687
Když se David Allen narodil, svět se právě prvních pár měsíců vzpamatovával z největšího válečného konfliktu v historii Země a doba byla velmi nejistá, plná změn a očekávání. Vyrůstal v americké Louisianě a jako malý se věnoval herectví, když k tomu vyhrál debatní šampionát, pravděpodobně nikdo si nedokázal představit, co jej v životě čeká. Snad málokdo totiž vyzkoušel tolik profesí… číšník, kouzelník, učitel karate, prodejce vitamínů, kuchař, prodejce mopedů, manažer benzínky, manažer společnosti spravující trávníky, manažer cestovky a tak dále a tak dále, ještě před svými pětatřiceti měl za sebou už přes 35 různých profesí! Pak ale přišel zlom a David Allen se zaměřil na produktivitu, v roce 1980 následně získal kontrakt se slavným americkým výrobcem letadel, firmou Lockheed.
Od té doby zůstal věrný svému řemeslu, které povýšil na poslání, založil vlastní společnost a specializuje se na produktivitu a koučování… Když před osmi lety vyšla v USA kniha Getting Things Done, stěží mohl David Allen předvídat, že se jeho metoda pod zkratkou GTD začne rapidně rozpínat po celém světě. Mění životy uživatelů, má zástupy aktivních fanoušků, inspiruje desítky vývojářů softwaru a navádí další odborníky k rozšiřování jeho metod i celého oboru. Je třeba ale poznamenat, že Allenova metoda není přímo pouhou metodou time managementu.
Mnohem více se totiž orientuje na kroky spojené s řízením pracovního procesu. Pokud přistoupíte na tento charakter metody, nemůžete být zklamáni. GTD razantně nepohne s tím, jak trávíte svůj čas a jak si jej máte rozvrhnout, ale o to více vám může usnadnit práci, zefektivnit ji a přitom vás dovést k co největšímu psychickému klidu.
Když už bylo řečeno, že GTD se zaměřuje na pracovní proces a na zvýšení produktivity při násobení pocitu klidu, je třeba doplnit také fakt, že pro Allena je slovo práce pomyslným zastřešujícím pojmem. Nazývá tak totiž veškeré činnosti, nejen ryze pracovní, ale i ostatní týkající se vašeho osobního života, tzn. úklid, stěhování, nákupy dárků…
Plynule se tedy dostáváme k zacílení. Z minulého odstavce jednoduše vyplývá, že považovat GTD za metodu výhradně pro manažery a podnikatele je klamné. Stejně tak dobře ji může využívat učitel, student, žena v domácnosti… kdokoliv, kdo něco dělá a rád by uvolnil svůj mozek, aby se mohl maximálně soustředit na realizaci své činnosti, a ne na to, aby na něco nezapomněl.
Přesně zde je síla metody Getting Things Done aneb Mít vše hotovo. Pomocí metody se vám rychle odlehčí vaše mezipaměť, podobná té počítačové zvané RAM, a daleko lépe se budete soustředit na to, co právě děláte. Ihned pocítíte dobrý pocit ze své práce! Nelze se tak divit, že časopis Wired metodu přirovnal k automatické převodovce – je sice mnohem složitějším soustrojím než manuální, zato je ale mnohem pohodlnější, nebo časopis Euro přirovnávající metodu k přesednutí z jízdního kola do automobilu – až se člověk naučí vozidlo dokonale ovládat, zjistí, že je mnohem pohodlnější a rychlejší.
Jelikož jsme si sami metodu GTD vyzkoušeli, knihu Mít vše hotovo jsme pro vás připravili v obchodním systému Dreambay.cz. Věříme, že z ní budete stejně nadšení a bude pro vás i vaše okolí stejně přínosná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here