Slovní sebeobrana: Braňte se inteligentně I.

0
4077

Vítězí nejen kvalitní argumenty, ale i umění správně je podat

Mnohdy víme, že jsme v právu, že dané věci velmi dobře rozumíme, že máme pravdu. Přesto se nám nepodaří přesvědčit o tom také ostatní. Přesvědčivě prezentovat své názory a umět reagovat na kritiku a slovní agresi druhých totiž nebývá vůbec snadné. Jistě jsme si velmi dobře vědomi toho, jaký důraz je na verbální vyjadřování a jeho úroveň v současné době kladen, již hůře se však smiřujeme s faktem, že mnohem vyšší šance mívá ten, kdo kdo umí sebe a své postoje suverénně prezentovat, ačkoliv mu chybí adekvátní znalosti a hlubší pohled na věc.

Nadhled jde ruku v ruce s humorem a suverenitou

Úspěšní proto bývají ti, kteří mají schopnosti a znalosti, ale také si umějí poradit v každé situaci. Nenechávají se ztrapnit nepříjemnými otázkami, nevhodné situace řeší s nadhledem a humorem, pro ta správná slova nemusí chodit příliš daleko. I proto může být výhodné postupně se seznamovat se situacemi, jaké mohou nastat a zkusit se zamyslet nad tím, jaká by byla vhodná reakce. Jistá vodítka nám pak může poskytnout také odborná literatura zaměřená na komunikační dovednosti v osobním i profesním životě.

Suverénní vystupování

Trapná situace: zakopnete, něco vám upadne právě ve chvíli, kdy se snažíte na poradě něco důležitého sdělit, prezentaci, kterou jste si připravili, nelze spustit, v diskuzi s obchodními partnery nejste schopni odpovídat na jejich detailní otázky, šéf vás opakovaně shazuje před kolegy… Nepříjemné situace, kdy bychom nejraději nechali všeho a utekli z místa činu, nás provázejí často nejen všedními dny, ale bohužel i v okamžicích, na kterých nám velmi záleží. Jediný nevhodný moment však umí snížit sebevědomí během okamžiku a spolehlivě zacloumá s naší schopností suverénně vystupovat. I z toho důvodu se vyplatí naučit se správný přístup, jak na podobné „horké chvilky“ vyzrát.

Tipy a triky

Univerzální trik samozřejmě neexistuje. Základem všeho však je nenechat nad sebou zvítězit své emoce. Pochopitelně, že můžete mít strach nebo zlost. Vy jste si ale vědomi toho, že reakce na základě emocí by situaci jen zhoršila, a proto si je nepřipouštíte. V dané chvíli není špatné si uvědomit, že zlost, agrese nebo ponížení vás spolehlivě dostane ze hry, projevením svých emocí v plné míře byste si sami ublížili. Klid znamená projevit svou sílu a využít klidnou mysl k dobré reakci. O dalších možnostech slovní sebeobrany se dočtete v následujících dílech seriálu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here