Dale Carnegie: Jak být efektivní v sociální interakci, II.díl

0
1620

„Člověk, který hledá veškeré uznání u ostatních lidí, jim zároveň svěřuje své štěstí.“

Je samozřejmě úžasné, když někdo pochválí váš vzhled nebo vaše činy. Ale pozor, abyste si na této chvále nevypěstovali návyk, či dokonce závislost. Znamenalo by to, že, lidově řečeno, nabízíte své štěstí všanc. Vaše emoce pak budou připomínat horskou dráhu – jeden den se budete cítit skvěle, druhý mizerně. Nečekejte stále až vás zase někdo pochválí a zkuste si sami v duchu říct, že se vám něco povedlo. Nejdříve v duchu a potom si to klidně zopakujte nahlas před zrcadlem, než půjdete spát. Je to skvělá metoda pro zvýšení sebevědomí. Jistěže můžete ocenit komplimenty, ale nestaňte se na nich závislí.

„Namísto strachování se toho, co si o vás lidé pomyslí, věnujte čas zkoušení něčeho, co lidé ocení.“

Dale Carnegie nikdy neztrácel svůj drahocenný čas. Není důvod, proč byste to měli dělat vy. Možná si myslíte, že vás lidé odsoudí za cokoliv, o co se kdy pokusíte. A možná, že vás někdo opravdu odsoudí, koneckonců kritika je jednou z lidských přirozených vlastností. Ale buďme k sobě upřímní: Většina lidí se zaměřuje především na své úspěchy a neúspěchy a nijak zvlášť neřeší to, co se nepovedlo právě vám. To pro vás sice může být zklamáním, ale zároveň je to velice osvobozující. Zkuste něčeho dosáhnout. Začněte podnikat právě teď , najděte si nový koníček, nebo nějakým jiným způsobem zdokonalte sami sebe! Stanete se sebevědomějšími, získáte cenné zkušenosti a posílíte své pozitivní myšlení. To vše zužitkujete mimo jiné i v interakci s lidmi.

„Jediný způsob, jak si odnést ze sporu to nejlepší, je úplně se mu vyhnout.“

Tento citát nepotřebuje žádnou obsáhlou interpretaci. Hádky zanechávají na našich nervech hluboké šrámy a rozhodně nepřispívají k dobrým vztahům. Snažte se proto vždy dosáhnout vzájemné dohody či kompromisu a neplýtvejte zbytečně svými emocionálními silami. Hádky vyvolávají negativní myšlenky a tyto zase přispívají k dalším hádkám. Tvoří se tak nekonečný začarovaný kruh, v němž mnozí využívají nepřesvědčivých a nesouvisejících argumentů jen proto, aby protivník nakonec přiznal svou chybu. Vyhněte se hádce vždy, když to bude možné.

„Jsou pouze čtyři cesty, jimiž se stýkáme s okolním světem. Jsme oceňováni a tříděni skrz tyto čtyři aspekty: co děláme, jak vypadáme, co říkáme a jak to říkáme.“

Hodně lidí nás soudí podle toho, jak vypadáme. Méně lidí pak podle toho, co říkáme. Menšina hledí na to, co ve skutečnosti děláme a téměř nikdo nesoudí způsob, jakým mluvíme. Zkuste zrovnocenit všechny tyto aspekty a vnímejte je všechny. Získáte tak dokonalý obraz o člověku, s nímž právě jednáte, a to vám pomůže v efektivní konverzaci s ním.

Miliony knih prodaných po celém světě a stálá poptávka po nich – i po více než 50 letech od smrti autora – svědčí o vysoké hodnotě všech rad a citátů, které kdy Dale Carnegie pronesl. Jestli vás zajímá víc, zkuste si některou z jeho vysoce ceněných knih, například nejslavnější Jak získávat přátele a působit na lidi, přečít a sebevzdělávejte se dál.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here