Christie’s: Aukční síň slávy

0
1768

Mají bohatou tradici. Nikde jinde na světě nenajdete domy obchodující s uměním, které by fungovaly tak dlouho jako ty ostrovní. Největší z nich je slavná Christie’s. Založil ji roku 1766 muž jménem James Christie. Byl to dokonalý muž své doby. Měl charisma a byl také vynikající řečník. Podařilo se mu naplno využít svých schopností, porazit všechny rivaly a dostat se až na samý vrchol. Úspěch síně se neomezil jen na rodnou zemi. Díky revoluci ve Francii se totiž stala Anglie centrem světového obchodu s uměním. Christie’s se tak stala srdcem mezinárodního trhu. Nic se nezměnilo ani později. Síň si vedla dobře a nemohl ji rozhodit ani silný konkurent v podobě domu Sotheby’s, zaměřujícího se na podobné zboží. Obchodovalo se s uměním a dalšími předměty, které vytvořily takové osobnosti jako byli Pablo Picasso, Rembrandt, Vincent van Gogh nebo Marilyn Monroe.

Bylo jen logické, že si síň brzo otevřela pobočky mimo svou ostrovní vlast. Výjimkou nebyly ani tak exkluzivní lokace, jako je Paříž, New York nebo pravlast evropského umění, Řím. Zisky utěšeně rostly a v současnosti neexistuje nikdo, kdo by Christie’s mohl překonat. Jenom za rok 2006 se prodala díla, jejichž hodnota přesáhla 4,67 miliard liber. Co víc, jedná se o 36 procentní (!) nárůst oproti předchozímu roku. Uskutečněno bylo víc než 600 obchodů v šestnácti síních po celém světě.

S trochou nadsázky se dá říct, že ve světě obchodu s uměním nebyla událost, ve které by neměla Christie’s alespoň trochu prsty. Nedařilo se jí jenom po finanční stránce. Společnost se rozšiřovala do dalších, na poměry tohoto oboru exotických a samozřejmě lukrativních lokací. Otevřením pobočky v Dubaji šejka Mohammeda se stala vůbec prvním domem obchodujícím s uměním s trvalým sídlem na Blízkém Východě. První aukce se uskutečnila v hotelu Jumeriah Emirates Towers a prodeje dosáhly výše 8,5 milionů dolarů. Dubaj ale nebyla jediná zajímavá lokace, kde se něco dělo. Činila se i pobočka v Bombaji, jak jinak než jediná svého druhu v Indii.

Úspěch na již osvědčených lokacích je samozřejmost. Největší obchod se uskutečnil v New Yorku. Byl při něm prodán obraz Gustava Klimta jménem Portrét Adély Bloch – Bauerové. Vydražená částka činila 87,9 miliónů dolarů (46,3 miliónů liber). Za zmínku též stojí prodej malířské kompozice Willema de Kooniga číslo XXV za 14,4 miliónů liber, což je absolutní rekord v oblasti poválečného umění. Pověstnou třešinku na dortu představuje listopadový prodej vzácného porcelánu dynastie Quing v Honkongu v přepočtu za 19,7 miliónů dolarů, spojený s dalším rekordem, tentokrát na asijském trhu. Úspěch Christie’s za rok 2006 byl opravdu velký a není důvod se domnívat, že by byl letošek horší. Velkým hitem bude zřejmě prodej Rafaelova portrétu člena rodu Medicejských, který se uskuteční 5. července v Londýně.

Nakonec je snad už jen vhodné podotknout, že síň je aktivní nejen v oblasti obchodování, ale i vzdělávání. Nabídka čítá mnoho kurzů, které pokrývají celé dějiny umění a které vyhovují časovým možnostem zájemců. Na výběr jsou roční prezenční, ale třeba i jenom víkendové programy. Ve světě umění je zkrátka stále co objevovat. Kvalifikovaní odborníci v Christie’s to vědí a nechybí u žádné významnější události.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here