Navržen, aby se podobal vyduté namořní plachtě. Pozoruhodným aspektem architektury je, že podstatnou část hotelu tvoří membrána ze skelné vaty potažené teflonem, aby co nejvěrohodněji plachtu imitovala. „Věž Arabů“ se vypíná do výšky 321 metrů. Tím se zapsala do Guinnesovy knihy rekordů jako nejvyšší hotel světa. Jeho základy jsou zakotveny na uměle vytvořeném ostrově. Jediné spojení s pobřežím Dubaje zajišťuje 280 metrů dlouhá silnice, hladká jako samet. Dubajské silnice patří k těm nejkvalitnějším na světě.
Přiletíte na letiště a jak vycházíte z letadla, udeří Vás vysoké teploty tamnější pouště. Z šoku se však vzpamatujete velice rychle. Burj al Arab klade velký důraz na první dojem. Proto Vás už na letišti vyčkává uhlazený šofér s nablýskaným modelem Rolls Royce a myšlenky na vedra jsou okamžitě pryč. Pokud již svůj Rolls Royce vlastníte a takové gesto Vás nikterak neoslňuje, je tu ještě pilot vrtulníku připravený Vás dopravit na hotelový heliport. A to je teprve začátek. Jak se na první pohled zdá, zákazníky čeká prvotřídní péče. Už jak se klidnou jízdou přibližujete a mohutná stavba zabírá stále větší část zorného pole, zaujme Vás neobvyklá věc. Patrně i Vám totiž zůstane záhadou, jak architekti dokázali smísit propanbutan s vodou tak, že před hotelem vytvořili fontánu chrlící hořící vodu. Ta jen umocňuje noční pohled na „plachtu“ hotelu, která díky tisícům světel mění každých 30 min svoji barvu. U příležitostných světelných show se barvy zaměňují rychle a je z toho opravdová podívaná. Duhově zbarvující se kolos nad mořskou hladinou.
Řidič Vám pomáhá pohodlně vystoupit z Rolls Royce a po koberci vcházíte hlavním vchodem. Říkali jste si při pohledu na měnící se barvu zevnějšku, že už Vás nic nepřekvapí? Omyl. Při průchodu vstupní branou spatříte, jak se mezi dvěma vzdálenými eskalátory táhne ohromná sestava desítek vodotrysků, které dokáží usměrnit tok vody, podobně jako laser usměrňuje paprsky světla. Takto upravený vodotrysk vytváří dokonalý oblouk a stává se téměř ideálním optickým vodičem. Jsou do něj vystřeleny laserové paprsky různých barev a společně vytváří iluzi, že se jedná o jakási madla z leštěné oceli a přitom je to stále jen voda. Nevídané. Přímo nad tímto vodním systémem se otevírá 160 metrů vysoké atrium. Až vyjdete z úžasu, recepční Vás ujistí, že tým pečlivě školeného personálu je připraven poskytovat služby 24 hodin denně a zaručuje vysoce kvalitní služby, ušité na míru. Přejete si kanadské pomeranče k snídani? Tak je nechají poslat letadlem, aby u snídaně ležely na Vašem talíři. Stejně tak třeba holandské pstruhy. Recepce s milou recepční najdete na každém podlaží.
Burj al Arab nevede běžné pokoje. V tomto ohledu je nekompromisní. Pro hotel, na který má systém hodnocení hvězdičkami krátkou stupnici, jsou přijatelnější obývací plochy od 169 m2 do 780 m2. Takových mezonetů je po celém hotelu 202. Každý z nich je uměleckým dílem. Postačí jediný pohled a pochopíte, proč patří k těm nejdražším na planetě. Ceny za noc u obyčejnějších apartmá začínají na 22.000Kč a vzrůstají k 330.000Kč. Za královské apartmá si připravte bezmála 620.000Kč za jedinou noc. Ptáte se za co tolik peněz? Detaily, jako žulové kameny z Brazílie, mramor a sklo z Itálie, nejjemnější irské ložní prádlo atd., jsou jedním z mnoha důvodů. Vše, co Vaše oko identifikuje jakou zlatou barvu, je skutečně vyrobeno ze zlata. V každém apartmá máte k dispozici vlastního komorníka, výhled na Perský záliv skrze tvrzená skla táhnoucí se ode zdi ke zdi a zástup technologických vymožeností. Například díky monitorovacímu systému vidíte, kdo stojí za dveřmi a můžete jej vpustit dovnitř stisknutím ovladače, aniž byste opustili pohodlí ložnice. V 54 poschodích se rozprostírá celkem 164 apartmá s jednou ložnicí, 64 se dvěma a 6 se třemi ložnicemi. Pokud ještě někde na světě existuje vyšší standard, pak je to v prezidentských apartmánech. Každý o rozloze přes 700 m2 složený ze dvou pater propojených soukromým výtahem. Výjimečné chvíle zažijete s otočnými postelemi v ložnicích s nastavitelnou velikostí, privátními kinosály, soukromou „mešitou“ a dalšími.
Nepřijeli jste ale jen obdivovat nejluxusnější hotel planety. Přijeli jste se přece hlavně dobře pobavit a užít si. Zajisté potěšíme milovníky dobrého jídla. A posuďte sami co zde znamená slovo „dobré“. Restaurace Al Muntaha se rozprostírá 200 metrů nad Perským zálivem. Kromě exotických jídel zde máte na stříbrném podnose i panorama celé Dubaje. Garantujeme Vám, že jste ještě neviděli více bláznivý strop. Tváří se jako rozbouřená mořská hladina a každá z vln vyzařuje vlastní světlo. Máte-li rádi pestré barvy, jistě si restauraci oblíbíte. Pro ty, kterým extravagantní barevnost do oka nepadne a také pro návštěvníky, kteří mají strach z výšek, je tu další gastronomický tábor, restaurace Al Mahara (arabsky „ústřice“). Vstup skrze pozlacený tunel. Přímo u jídelních stolů obří akvarium plné žraloků, korálových útesů a mnoha mořských živočichů. To abyste nasáli atmosféru. Nádrž na milion litrů slané vody nasvědčuje, že nejde o běžné domácí akvarium. Nejen proto je restaurace zařazena mezi 10 nejlepších restaurací planety. Celkem je tu 5 dalších restaurací v různých stylech a cenových relacích a každý si najde to své. K dalším atrakcím hotelu patří dva velké bazény s výhledem na záliv, další dva bazény k potápění, 18 léčebných lázní, vany pro hydroterapii, sauny, orientální masáže, solarium, parní komory, Jacuzzi a další.
Vše zakončíme tím, že je to vlastně stále jen začátek. Takže si buďte jisti, že i po přečtení tohoto článku Vás čeká mnoho a mnoho příjemných překvapení, na která tu nezbylo místo. Možná ne každému padne do oka orientální styl designu, ale na jednom se všichni shodneme. Burj al Arab je pravděpodobně tím nejluxusnějším možným cílem příští dovolené.
Opravdu jsou ty ceny v CZK? Nema to byt spise v dolarech?
Jo jo cena je správně v korunách českých, 650 000 Kč za jedinou noc v královském apartmá se Vám zdá málo?Jinak opravdu jsou tu pokoje již od 22 000 Kč za noc což už zní pro našince daleko lépe.
krasny hotel vsude opevovany, ale co kdyz si chcete objednat pokoj??? myslim ti ten luxusnejsi??? my tam chteli jet na dovolenou na delsi dobu, za tri tydny nebyli schopni poslat cenovou nabidku, nemluve o jejich anglictine….myslim ze takhle by se chovat rozhodne nemeli