Bang & Olufsen: Krása z Dánska… Umění…

0
1415
Přemýšlíte o novém audio nebo video vybavení vaší domácnosti? Nebo byste rádi, aby se vaši klienti cítili ve vaší kanceláři dostatečně pohodlně? Připadá vám váš dům příliš staromódní a nevíte, čím ho zmodernizovat? Nebo už spřádáte plány na patřičně reprezentativní vánoční dárek? Pak zadržte své hledání a na chvilku se zastavte u jedné značky: Bang & Olufsen.
Nemá cenu krotit nadšení a obdiv, Bang & Olufsen je jednoznačně perla mezi výrobci elektrotechniky. Jejich futuristický design oslní všechny nadšence „zítřka“, důraz na minimalistické provedení všech výrobků naopak nadchne každého, kdo má rád neokázalý luxus. Výrobky této společnosti nejsou jenom spotřební záležitost, je to také otázka stylu. A ne ledasjakého. O ambicích společnosti Bang & Olufsen mnohé vypovídá například to, že své výrobky neprezentují jen v obchodech, ale i v galeriích zabývajících se moderním designem.
„Pche“, řeknete si možná, „zase jeden výstřelek, zítra už o nich nebude nikdo vědět“. Rádi vás vyvedeme z omylu. Bang & Olufsen je dánská značka. A zkušenost nás učí, že co je ze Skandinávie (nebo blízko ní), na to je potřeba si posvítit, jelikož to bude zřejmě zajímavě vypadat a velice dlouho fungovat. Tato dánská firma vznikla v roce 1925. V tomto roce zakladatelé značky Peter Bang a Svend Olufsen prodali svůj první elektrický zdroj, jenž nesl jméno Eliminátor. Stavěl na originálním nápadu a kvalitním provedení a svým tvůrcům se vyplatil. Rozhodli se proto, že vše, co budou kdy vyrábět, bude vždy velkým překvapením. A své předsevzetí nikdy neporušili. Různé kousky patřící už historii se dnes pečlivě oprašují v technickým muzeích a tatínci s dětmi je chodí okukovat a obdivovat. Dnešní filozofie značky se od původního konceptu nijak neliší. V sídle firmy v malém dánském městě Struer, kde také sídlí její výrobní závode, se 2780 zaměstnanců snaží vyrábět takové audio a video systémy, které budou bezchybně fungovat a nenapodobitelně vypadat.
Výrobky Bang & Olufsen nejsou pro každého. Málokdo si troufne koupit tak netradiční reproduktory nebo televizi. A málo kdo na ně taky má. A to je dobře. Hrdí majitelé takových „mazlíčků“ se pak mohou s klidem dívat na svůj oblíbený film či poslouchat svou oblíbenou hudbu s pocitem, že mají doma kousek, na který široko daleko nikdo ani nepomyslel. Takovému vymezení se firma nijak nebrání a naopak ho ráda ještě podporuje. Když v roce 2000 slavila značka sedmdesáté páté narozeniny, uspořádala společnost výstavu s příznačným jménem Vision and Legend. Na slavnostním otevření přivítal zakladatel značky Svend Olufsen vedle svých přátel také dánskou královnu Margrethu II.
Čím to, že si značka udržela po celou dobu svoje výjimečné postavení na trhu? Rozhodně tím, že výrobky nikdy neklesly pod nastavenou úroveň a výrobci nehodlají dělat žádné kompromisy. Úzkostlivě dbají na to, aby byly použity jen velmi ušlechtilé materiály jako je speciálně upravený hliník, sklo, textil nebo povrchová úprava s použitím autolaků.
Ať už o nákupu takových výjimečností uvažujete či ne, není od věci se na výrobky Bang & Olufsen podívat zblízka. Značka má svůj show-room v Praze na Příkopech v pasáži Černá růže a dveře se příliš netrhnou. Vymaňte se z davu, překonejte ostych z designu budoucnosti a na stránkách www.bang-olufsen.com si objednejte „předváděčku“. Nebudete litovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here