Amazon Kindle 2: Čtení nikdy nebylo snažší

2
1500




Amazon Kindle 2 je vskutku příjemný čtenářský společník, připravený sloužit svému sečtělému majiteli nadstandardními službami. Zdá se, že doba elektronického čtení nabírá na vysokých obrátkách.  Kouzlo digitální literatury objevuje stále více čtenářů. Možnost  vtěsnat stovky oblíbených titulů, chcete-li celou svoji knihovnu, do rozměrů malého časopisu, je pro mnohé až magneticky přitažlivá. I proto se společnost rozhodla navázat na předchozí model a přinést uživatelům více, než kdy dřív. Až příště poletíte na dovolenou a budete stát před věčným dilema, které dvě knihy si vzít sebou, Kindle 2 se z nočního stolku jen pokorně pousměje, jako by říkal: „Vyřešeno!“

Je tenčí než magazín. Lehčí než většina knih. I přes své placaté vzezření působí v rukou velmi příjemně a skoro až bytelně. Nečekali byste, že bude čtečka tak komfortně lehká. Výška a šířka podobné těm u reálných knih na pohodlí použití jedině přidávají. Ale dost k elegantnímu designu, pojďme se rovnou vrhnout do samotných útrob vynálezu. Tam se skrývají ty pravé poklady. Ovšem pokud jsme poslední knihu přečetli v rámci čtenářského deníku na základní škole, pak zřejmě mnoho užitku nevydolujeme. Pro všechny ostatní, výprava do digitálního světa knih začíná…

Kindle 2 pojme až 1 500 knih. To už je poměrně slušná knihovnička. Tituly můžete vybírat z obrovského zdroje čítajícího 260 000 elektronických knih plus jako bonus přes 50 000 audioknih z Audible.com. Tato čísla pochopitelně denně vzrůstají, aby tak postupně stihla naplnit vize společnosti pro budoucnost elektronického čtení, která zní: „Cokoliv bylo kdy knižně vydáno, v jakémkoliv jazyce, to chceme lidem zpřístupnit během šedesáti vteřin.“

Tím je myšleno jediné. Stažení knihy na Kindle 2 totiž trvá právě přibližně šedesát sekund. V průběhu let se tedy můžeme těšit na zdigitalizování celé knižní historie lidstva. Jen si představte, jaký ekologický dopad by to mohlo mít na naši planetu, když si uvědomíme, kolik papíru je na výrobu knih, magazínů, novin a dalších periodik denně konzumováno. Navíc čtení na moderní čtečce je opravdový zážitek. Technologie jsou nezadržitelné a v případě Kindle i velmi užitečné.

K dispozici máte 6 rozdílných velikostí textu. Buď zvítězí velké písmo pro slabší zrak, nebo malé pro co nejhustější zaplnění stránky. Jednotlivé listy knihy „otáčíte“ tlačítky po stranách přístroje, podobně jako funguje řazení pádly pod volantem. Kindle si pamatuje, kde jste v jaké knize přestali číst a přesně tam se při návratu do knihy načte. Oblíbené zvýrazňování, vepisování poznámek i přidávání jednotlivých stránek do oblíbených jsou na denním pořádku. Při intenzivním čtení vydrží čtečka v provozu i několik dlouhých dní bez nabíjení. Sečteno podtrženo, dost možná již nebude nutné obnovit členský průkaz do veřejné knihovny… vždyť ji máte v kapse.

Opravdovou perličkou však zůstává systém Read To Me, který dokáže jakýkoliv (anglicky psaný) text převést do mluvené řeči. Můžete tak Kindle 2 položit na sedadlo spolujezdce a zatímco se pilně věnujete řízení, přístroj vám knihu předčítá. Že by návrat rozhlasových pohádek v novém kabátě? Tuto funkci lidé nejvíce využívají při denních rutinách, spíše než aby dali odpočinout svým očím. Kindle 2 totiž disponuje technologií, která dokonale eliminuje klasickou oční únavu, kterou pociťujeme při práci či čtení na běžném PC nebo smartphonu. Rovněž si díky speciálnímu systému můžete užívat pohodové čtení na pláži, v objetí prahnoucího tropického slunce, aniž by řádky přestaly být viditelné.

 Nutno dodat, že ceny knih na Kindle ve srovnání s fyzickými ekvivalenty jsou levnější a to mnohdy velmi znatelně. Například čerstvé New York Times bestsellery pořídíte přibližně za třetinu. Číst své knihy v nějaké krabičce plné jedniček a nul se možná prozatím zdá být až příliš průkopický počin, ovšem budoucnost přichází rychlostí světla a než se nadějeme, jsme v ní.  A za dobu, než přečtete tento odstavec, jste právě dostahovali svoji další e-knihu.

2 KOMENTÁŘE

  1. Článek nemluvil o hlavní výhodě Kindle, kterou je mobilní modul a přístup na Wikipedii zdarma. Tato ekniha má v sobě zabudovaný GSM modul a Amazon má v USA smlouvu s operátorem Sprint, že uživatelé Kindle nebudou platit datové přenosy (při objednávání knih, novin, a prohlížení wiki). Takže když platíte Amazonu za knížku či za noviny, tak stažení dat do Kindle je v ceně. Ale i když by jste si Kindle jen koupili za pořizovací cenu $350, což IMHO není moc, a dál už nic nekupovali, tak máte neomezený přístup na wikipedii, plus nějaké další stránky. Dál můžete Kindle využít i jako prohlížeč pro další weby, za to už se platí. I když by jste si Kindle nechali poslat z USA, tak o to hlavní – konektivitu pro kupování knížek a prohlížení wikipedie a webu – přijdete. To mě dost mrzí a neočekávám, že by se to v nejblížší době změnilo. Když bych žil v USA, tak už ho mám 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here