Spyker C8 Laviolette: Váš základní instinkt

0
1471
Když se řekne slovo Spyker, málokdo si uvědomí, že historie této automobilky je mnohem delší než pouhých pár let. Spyker může odkázat na 103. letou historii výroby automobilů této značky. Všechny vozy Spyker jsou ručně vyráběnyo pouze na přání zákazníka. Podle Victora Mullera, ředitele Spyker Cars, má účinkování vozu ve filmu obrovský dopad na zájem o jejich výrobky. Používají se jen ty nejluxusnější a nejkvalitnější materiály, a tak se od nich samozřejmě také odvíjí cena.
Psal se rok 1898. Bratři Jacobus a Henrik – Jan Spykerové sestrojili první auto poháněné spalovacím motorem. V roce 1903 byl Spyker Grand Prix prvním vozem s kombinací šestiválce s pohonem všech kol a už v té době se v motoru vzpínalo na šedesát koní. Dalším zlomovým rokem byl 1919. Během první světové války se Spykerové přeorientovali na výrobu letadel, těch vyrobili 100 a k tomu i 200 leteckých motorů. Ale po válce se opět vrátili k automobilům, přesto tato etapa byla pro Spyker přínosem a návrháři se nechali inspirovat leteckými technologiemi a designem. Co z této kombinace pak vzešlo? Unikátní model Spyker Aerocoque, který šokoval širokou veřejnost. V dalších letech obohatili automobilový svět o řadu unikátních konstrukčních řešení jako například čtyřválcem s pětkrát uloženým klikovým hřídelem nebo motorem s rotačním pístem.
Další zlom v historii automobilky představil luxusní model C8 Laviolette. Automobil je pojmenován po belgickém inženýrovi Josephu Valentinovi Laviolettim, jež na počátku dvacátého století stál za vznikem prvních vozů Spyker. Tento vůz bude vyráběn pouze v pětadvaceti kusech a první z vozů limitované edice již byl vyroben a dodán do švýcarského Lausanne.
Spyker C8 je elegantním dvousedadlovým vozem s celohlinikovým vidlicovým osmiválcem Audi, tato speciální pohonná jednotka se pyšní výkonem 400 koní. A jak je na tom s dalšími technickými parametry? Co říkáte na objem 4172 cm3, vrtání 84,5 mm a zdvih 93 mm? A co teprve šestistupňová převodovka, rozvor 2575 mm, rozchod 1400/1570 mm? Parametry vskutku neobvyklé. Tento drobeček váží téměr 1070 kg, dosahuje maximální rychlosti 308 km/h a na stovku zrychlí za necelé 4,2 sekundy.
Vůz je lakován luxusním odstínem Jet Black a pyšní se devatenáctipalcovými koly AeroBlade. Interiér vozu zdobí luxusní hnědo-oranžová kůže a palubní deska z frézovaného hliníku. Budete si užívat jen při pouhém posezení v tomto skvostu.
Další závratnou částí je cena tohoto autíčka. Určitě se všem sbíhají sliny a po zádech běhá mráz, ale pokud vaše konto nepřetéká, nechte si zajít chuť, C8 Laviolette Limited Edition totiž stojí 254 950 Eur.
A nutno dodat, že tvůrci filmu Základní instinkt 2 si C8 Laviolette nevybrali jen tak náhodou. Spyker je doopravdy výjimečný vůz a každého jednoznačně musí uchvátit na první pohled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here