Stella McCartney: Nejsem jen dcera slavného otce

0
1965

Stella McCartney přišla na svět během komplikovaného porodu v roce 1971, krátce po rozpadu Beatles. Jako dcera Paula McCartneyho – bývalého člena jedné z nejúspěšnějších kapel hudební historie a jeho ženy Lindy, se Stella stala celebritou okamžitě po svém narození

Děti slavných rodičů podle mnohých lidí nemají jednoduchý život. Někteří jim závidí, že mohou mít vše, na co si vzpomenou … a jiní je litují, protože jsou už od časného dětství obklopeni fotografy a nemají šanci vést běžný život. Manželé McCartneyovi ale své děti vychovávali tak skromně, jak jen bylo možné. Bez cizích chův a bodyguardů je chtěli naučit, že pocit opravdového bezpečí jim zaručí pouze milující rodina a věrní přátelé. Početná rodina McCartneyových žila v dvoupokojovém domě, děti navštěvovaly státní školu a občas si dokonce musely přivydělávat v místní restauraci.

Oproti očekávání se Stella McCartney nevydala po stopách svého otce. Inspirována svou matkou Lindou, kterou Stella považuje za největší módní ikonu všech dob, se od raných let zajímala o módní návrhářství. Sláva Paula McCartneyho jí však přinesla potřebné kontakty v módní branži a slavné kamarády, a mnozí proto tvrdí, že bez všech rodinných konexí by dnes Stella nebyla tam, kde je.

První zkušenosti s návrhářstvím získala už v patnácti letech, když spolupracovala na kolekci Christiana Lacroix a následně začala studovat módní návrhářství na St. Martin’s College of Art. Už její první módní přehlídka v podobě závěrečné školní práce, se stala společenskou událostí a měla předem zaručený úspěch, Stellinu kolekci předváděly totiž takové hvězdy přehlídkových mol jako jsou Kate Moss a Naomi Campbell. „Ostatní studenti požádali své přátele, aby předváděli jejich kolekce. Tak jsem také požádala svoje,“ komentovala Stella účast věhlasných jmen. Díky velké publicitě tuto kolekci odkoupil londýnský butik Tokio a Stella se dostala do širšího povědomí módní veřejnosti.

Po pouhých dvou vlastních kolekcích dostala Stella nabídku pracovat jako kreativní ředitelka v pařížském Chloé, což znepokojilo Karla Lagerfelda, kterého na tomto postu nahradila. Mimo jiné o Stelle prohlásil, že je pouhou návrhářkou triček, ale zanedlouho byl nucen svůj postoj přehodnotit. Chloé během spolupráce s McCartney dosáhl nečekaného úspěchu a dočkal se pozornosti světových celebrit. Po čtyřech letech práce pro Chloé Stella podepsala smlouvu s Gucci a rozjela svou vlastní módní značku s jednoduchým názvem Stella McCartney.

Stellina matka Linda, která před deseti lety zemřela na rakovinu, se v posledních letech svého života proslavila především jako přísná vegetariánka a aktivistka za práva zvířat. Stella McCartney ji v tomto postoji hrdě následuje a neváhá svůj názor projevovat i skrze své návrhy. Odmítá pracovat s pravou kůží a kožešinou  a na mnohém oblečení, které navrhla, lze nalézt texty jako „Vhodné pro vegetariány“ nebo “Při tvorbě této kolekce nebylo zraněno žádné zvíře”. Mimo jiné je Stella McCartney patronkou Vegetarian Society a aktivní členkou PETA bojující za etické zacházení se zvířaty.

A v čem vlastně spočívá jedinečný styl Stelly McCartney? „Navrhuji oblečení, které chci nosit, ale nemůžu ho sehnat.“ Kombinace jemných ženských prvků s mužskými díly, volné a vzdušné topy, které milovala její matka v sedmdesátých letech, s těsnými džínsy, stuhy a hedvábí dohromady s oblečením inspirovaným nespoutaným rockem. Formální oblečení s nádechem humoru a ženskosti, luxusní kousky společně s konfekcí. „To, co mi nahrává, je, že jsem ve stejné věkové skupině jako lidé, kteří kupují mé oblečení,“ řekla kdysi Stella McCartney. „Co jí naopak nenahrává je to, že není ve stejné příjmové skupině jako mnoho lidí, kteří chtějí její oblečení,“ dodal Tim Blanks v britském deníku Independent.

V roce 2004 ale Stella navázala spolupráci se sportovní firmou Adidas a navrhla kolekci dámského oblečení pro širokou škálu sportů, od plavání přes tenis až po zimní sporty a rok poté sklidila velký úspěch s kolekcí vytvořenou pro švédskou síť obchodů s módou H&M. Účelem těchto počinů bylo právě nabídnout designérské oblečení za přijatelnou cenu všem svým fanynkám. Kolekce pro H&M obsahovala 40 různých kusů inspirovaných těmi nejlepšími návrhy, které kdy Stella vytvořila, ta zmizela z pultů během několika minut. „Zboží bylo žádanější než lístky na koncert Beatles na newyorském stadionu Shea,“ psal tehdy Independent.

Sláva otce Paula nepochybně přispěla velkým dílem ke Stellině slibné kariéře v módní branži, ale Stella během několika svých kolekcí dokázala všem kritikům, že slavné jméno není to jediné, co může nabídnout. Ve výčtu jejích největších úspěchů bychom rozhodně neměli zapomenout na titul Návrhářka roku (2000), návrh svatebních šatů pro Madonnu, rozpoutání jistého druhu „Beatlemanie“ při představení své H&M kolekce, vlastní obchody v New Yorku, Los Angeles a Londýně, kostýmy pro film Svět zítřka a v neposlední řadě tři děti s vydavatelem Alasdhairem Willisem, čímž dokázala, že je možné skloubit výchovu dětí s úspěšnou kariérou. Stejně jako to kdysi dokázali její rodiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here