Fascinace týdne: Bang&Olufsen v ČR zdomácněl

0
1594
Audiovizuální techniku od značky Bang&Olufsen není snad ani potřeba představovat, pomyslný Rolls-Royce tohoto oboru jsme již dříve prezentovali v našem článku „Bang & Olufsen: Krása z Dánska… a jejich produkci jsme mohli ocenit i na letošní exhibici luxusu a prestiže mmotion’07, naši reportáž si můžete přečíst ve Fascinaci Speciál. Co je však mnohem zajímavější, je působení tohoto prestižního výrobce a pokrokové technologické společnosti na našem území.
V roce 2003 se Bang&Olufsen rozhodoval, kam umístit svou novou továrnu pro rozšiřující se produkci, vybíral lokalitu s ohledem na schopnosti i vzdělanost obyvatel, stejně tak jako oblast s potenciálem růstu. Ze čtyř zemí užšího výběru pak padlo rozhodnutí právě pro Českou republiku a přímo na Kopřivnici. Během následujících tří let postupně u Kopřivnice vyrostla obrovská továrna o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních za celkovou investiční sumu 8 milionů euro (210 mil. Kč). A není to ledajaká továrna, po vzoru produkce dánského specialisty na pokrokovost vznikl jedinečný výrobní závod s neobvyklým otevřeným pracovním prostorem a ohromným množstvím přirozeného osvětlení. Důraz na dokonalost je znát všude – podlahy jsou vyrobeny ze světlého buku a cesty jsou orámovány ocelovým zábradlím, kanceláře jsou vybaveny výškově nastavitelnými stoly a ve výrobních prostorách je nejmodernější epoxidová podlahová krytina eliminující všechny druhy statické elektřiny. To stojí za povšimnutí, že? Ale je to přece Bang&Olufsen, takže se není čemu divit a z těchto faktů je naprosto srozumitelné, že továrna získala speciální ocenění v soutěži Stavba roku 2007. Autorem továrny je Petr Fisher a o projekt a vybudování závodu se zasloužily olomoucké firmy.
Jenže tím plány Bang&Olufsen neskončily, českou zemi ohodnotili hlavní manažeři jako velmi rozvinutou i perspektivní, a hlavně známou z pohledu mechanického designu, proto rozhodli o rozšiřování stávající továrny o vývojové centrum. Sice hlavních 300 inženýrů spolupracujících s dánskými univerzitami zůstane v mateřském městě Struer, ale aby byla hlavní vize společnosti „Odvaha neustále zkoumat běžné způsoby a hledat překvapující, dlouhotrvající řešení,“ udržitelná, je třeba hledat pro takto výkonnou firmu svěží vítr nové invence i v zahraničí. (Pozn. obrat společnosti Bang&Olufsen činil za poslední rok 588 mil. euro – 15,5 mld. Kč.)
Vzhledem k lokalitě továrny byla blízká ostravská univerzita jasným favoritem, velmi záhy tam tak Bang&Olufsen otevřel svou laboratoř s celkovou hodnotou vybavení přesahující 2 miliony korun a ředitel vývoje Jes Gylling rozšiřující se vývojové centrum zhodnotil s nadšením: „V Dánsku máme dlouhodobou historii ve spolupráci s tamními univerzitami a ta spolupráce je výhodná nejen pro společnost a univerzitu, ale také pro samotné studenty.“ Studenti tak přijdou snadno do styku s nejmodernější technikou, která by pro ně byla jinak nedosažitelná, stejně jako špičkový software pro vývoj – mohou tak své teoretické znalosti podtrhnout v praxi. Nemluvě o možnosti vypracovávání bakalářských, diplomových i disertačních prací přímo na témata vypsaná značkou… Podmínky jsou přímo vybízející! Do laboratoře mají spolupracující studenti přístup 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a mohou zde nejen pracovat na svých pracích a rozvíjet se, ale ve speciální místnosti vybavené výhradně tou nejšpičkovější technikou dánského výrobce i v klidu relaxovat.
Rozvíjející se investice předního světového výrobce jsou příslibem světlých zítřků, rozšiřující se podpora soukromého sektoru s univerzitami příslibem do budoucna a v neposlední řadě jsou tyto možnosti neobyčejnou výzvou pro všechny ostravské studenty technických oborů. Aktuální projekty pro spolupráci s Bang&Olufsen jsou vypsány jak pro strojní zamření, tak i pro oblast elektro a jejich přehled si můžete prohlédnout na české mutaci stránek výrobce.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here