Proč by lidé v dnešní době měli číst dílo, které jim připomene hrůzy spáchané nacisty na nevinných lidech? Protože z největších překážek, které člověka za život potkají, získá právě ty nejdůležitější ponaučení. Toto je případ doktora Frankla, který díky ohlasu na svou práci získal ve světě stejný věhlas jako Sigmund Freud.
Lidé, kteří čelí ve svém životě velkým překážkám a rozhodli se vyhledat pomoc doktora Frankla, měl by pro ně jedinou otázku: „Proč nespácháte sebevraždu?“ V úvodu jeho knihy můžete číst: “… v životě jednoho člověka existuje pouto lásky k vlastnímu dítěti, v životě druhého je to talent, který musí být využit, a ve třetím případě jsou to možná jeho nedocenitelné vzpomínky, které si zaslouží být zachovány.” Jako dlouhodobý vězeň v bestiálním koncentračním táboře Osvětim byl muž jménem Viktor Frankl změněn na pouhé číslo, víc neznamenal. Jeho otec, matka, bratr a jeho žena skončili v plynových komorách a jeho celá rodina, s výjimkou sestry, byla zničena. Jak mohl v situaci, kdy ztratil veškerý majetek a své hodnoty, trpěl hladem, zimou a brutalitou dozorců a každou hodinu očekával rozsudek smrti, považovat svůj život za hodný zachování?
Dokonce i v degradaci a bídném soužení v koncentračním táboře byl Frankl schopný cvičit tu nejdůležitější svobodu ze všech – svobodu určovat vlastní duševní postoj. Žádný důstojník SS neměl tu moc vzít mu jeho kontrolu nad vnitřním životem jeho ducha. Jeden ze způsobů k nalezení síly pro boj o život a udržení naděje byly myšlenky na jeho ženu. Jak později Frankl napsal, bylo naprosto zřejmé, že ti, kteří ztratili důvod žít, umírali v táboře nejdříve. Proto měl stále na paměti citát Frederika Nietzscheho: Kdo má pro svůj život proč, dokáže naleznout potřebné jak.
Další citace z knihy Psycholog prožívá koncentrační tábor říká: „Potřebujeme se přestat ptát sebe na smysl našeho života a namísto toho přemýšlet o sobě jako o těch, kteří jsou dotazováni životem každý den a každou hodinu. Z tohoto důvodu bylo pro nás nezbytné čelit utrpení v plné míře a snažit se udržet momenty slabosti a nekontrolovatelného pláče na minimu. Přesto nebyl žádný důvod stydět se za slzy, vždyť právě ony nesou svědectví o největší odvaze, odvaze trpět.“
Hluboké myšlenky z jeho díla jsou konfrontační a provokativní, někdy do míry, že znamenají výzvu pro vaše přesvědčení. Proto je jeho kniha přeložena do desítek jazyků a na světě jí naleznete v milionových nákladech. Vězte, že ať před sebou máte jakýkoliv problém, moudrost vězně nacistického režimu vám je dokáže usnadnit. Pokud v životě člověka dělají výrazné změny lidé které potká a knihy, které přečte, tato klasika si zaslouží čestné místo v knihovně.
Doktor Frankl zemřel v roce 1997 ve svých 92 letech. Za svůj život zvládl napsat 62 knih, které byly přeloženy do 27 jazyků. Dva roky před svou smrtí dával interview a reportér se ho zeptal na to, kolik dostává dopisů. Odpověď je nejlepším důkazem jeho úspěchu: „Denně jich je kolem třiceti, většina z nich začíná slovy: Děkuji Vám pane Frankle, změnil jste mi život…”
Víte kde koupit tu knihu ? nikde jsem to nnenašel … Lada
Kde sa daju kupit tie naramky (dream, hope, faith, strength)?? Velmi sa mi pacia…
Vážený čtenáři Juraji, náramky v obrázkou nejsou značkovým předmětem, který by se vázal exkluzivně k dílu Viktora Frankla. Po boomu se žlutými náramky proti rakovině zaštítěnými cyklistou Armstrongem se s podobnými gumovými náramky doslova roztrhl pytel a měly by být k dostání především ve sportovních obchodech, nebo v obchodech s doplňky. S přáním příjemného dne, Petr Gogolín
Ta kniha je úžasná. Celá franklova logoterapie je úžasná, myslím že její čas ještě přijde. Mimochodem, znáte knihy S. R. Coveyho? Svých 7 návyků založil právě na této franklově knize.