Velká čínská zeď: Had, který nekouše a přesto bere dech

2
1815
Jako obří anakonda se Velká čínská zeď plíží a kroutí nahoru a dolů po hřebenech hor, pouštními oblastmi, táhne se rozsáhlými údolími, dominuje náhorním plošinám. To vše v neskutečné délce 6 700 km. Monumentální stavba velké čínské zdi se tak stává největším lidským výtvorem, gigantem planety Země. Nezdá se být uvěřitelné, že se oficiálně, jako celá Čína, nachází v jediném časovém pásmu. Obří klikatice budí dojem, že zatímco se na jednom konci kocháte rozpáleným horizontem při východu Slunce, na opačné straně, o 6 500 km dál, jsou lidé ještě pohlceni v čiré tmě. Než Čínská zeď povstala z povrchu zemského, vyžádala si přes 2000 let usilovné práce a mnoho tisíc lidských životů. Finální podobu dostala v rozmezí 14. a 17. století našeho letopočtu. Některé části neúprosný čas již svrhl do trosek, komplex zdí však žije dodnes a pyšní se titulem jednoho ze sedmi divů světa. Ale jak je možné, že tu stojí už tolik století? Jak se tu Čínská zeď objevila?
Prvopočátky výstavby se datují okolo roku 750 př.n.l. Přeneseme-li se časem o dvě a půl tisíciletí zpět, odhalíme podstatu toho, proč tu dnes Čínská zeď stojí a právem na sebe strhává pozornost celého světa. Ústředním motivem bylo zbudovat několik jednotlivých zdí, které budou chránit tři státy Číny: Yan, Zhao a Qin od útoků mongolských kmenů. Až po několika staletích, kdy k moci nastupuje dynastie Qin, vzniká myšlenka na spojení všech zdí v jeden důmyslně propracovaný, obranný celek. Jak můžeme Velkou čínskou zeď vidět dnes, je z větší části zásluha dynastie Ming. Za její vlády se uskutečnila idea stmelení dílčích zdí v nedobytnou pevnost, táhlou hranici, která by Čínu na severu bezpečně odřízla od zbytku světa. Tvrz Čínské zdi byla podrobena mnoha historickým zkouškám. Pokud je nám známo, veškeré útoky hrdinně odrazila, aby přežila a mohla nás fascinovat dodnes.
Záhada, jak byla Velká zeď konstruována, je vzrušující, a to hned z mnoha důvodů. Když pomineme pozdější využití cihel, tvárnic a malty, obecně se dá říci, že stavba vznikla z kamení, zeminy, dřeva a okolních travin. Ačkoliv si velkolepost Velké čínské zdi připisují starověké dynastie, byli to obyčejní lidé, kteří ji vdechli život –  vojáci, osadníci, zemědělci a především lidé žijící v určitých oblastech, kudy si zeď razila cestu. Táhlá pevnost nenasytně hltala obrovské množství surovin. Stavitelé se tedy snažili maximálně využít lokálních zdrojů. Toto je velmi zajímavé, protože tak vznikla ohromná rozmanitost v technice výstavby. V horských pásech zeď převážně tvoří vytěžený kámen, v rovinách bylo klíčové hutnit hlínu do masivních bloků a v pouštních oblastech byl dokonce hojně využit pískový rákos a tamaryšek. Přímo ke staveništi materiál nosili muži na svých zádech i na hřbetech oslů a koz. Tvrdou prací a vytrvalostí tak vzniklo důmyslné veledílo, poseté stovkami střežících věží, rozhleden a zásobovacích prostor. V ohromení turisté upadají nejen zásluhou bytelných rozměrů zdi (průměrná výška 10m a šířka 5m) a překrásné krajiny, ale právě díky pozoruhodnému stavitelskému umění.
Láká vás vrátit se v čase do starobylé Číny a uskutečnit směnný obchod se samotnou čínskou zdí? Vydejte se na neopakovatelný výlet. Podělte se s ní o své stopy a ona vám výměnou vryje do srdce barvité vzpomínky přetékající emocemi. Každoročně zde probíhá mnoho organizovaných několikadenních výprav, kde máte možnost shlédnout to nejkouzelnější z honosné historické krásy a velkoleposti masivu čínské zdi a být průvodcem vneseni hlouběji do tajů její minulosti. Rozevřete víčka, zapřete dlaně o hrubě otesaný kámen římsové hradby a spatřete rozmanitost zelení pokrytých pohoří, všude kam v úsvitu dohlédnete. Takový výhled je velmi uklidňující, dává volný průchod myšlenkám a vyživuje fantazii. Nakloňte se a možná v mlze, 10 metrů hluboko pod sebou, zahlédnete rozmazané siluety kočovníků, jak se ve spleti nejasných výkřiků zoufale snaží zdolat neuvěřitelnou stavbu lidské píle a odhodlání. V beznaději upínají zrak vzhůru do vašich očí a děsí je váš klid a mír. Jste sebejistí, po vašem boku stojí milionová armáda vytesaných válečníků, kteří znají historii tisíců let. Hbitě tasíte vzrušení, protože stojíte v čele největšího kamenného vojska, které kdy na povrchu zemském stanulo…

2 KOMENTÁŘE

  1. Hej vy ste uplne pitomi!!! Kde ste vzali,vy blbci,ze velka cinska zed vede z pekingu to sem si teda na sateltni mape nevsim ze by tam nejaka byla.A vod kdy je thaiwan oddelenej od ciny???tomu kdo delal tu mapu hned uriznete obe ruce jiank udela podbnou pitomost.

  2. Vážený čtenáři Petře, Velká čínská zeď nevede z Pekingu, na mapě je bohužel popisek města nevhodně umístěn nad vyznačenou trasou zdi, ale velký černý bod zobrazuje umístění Pekingu. Tchaj-wan je opravdu ostrovem a není spojen s pevninou Číny. Proto nikomu řezat ruce nebudeme, příště ale zvážíme jednoznačnější zobrazení 🙂 Přeji mnoho úspěchů! S pozdravem Tomáš Novotný, šéfredaktor Dreamlife.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here