Na podzim roku 1942 přišel na svět ve státě Alabama junior James Beeland Rogers. Jak je charakteristické pro mnoho později úspěšných osobností, i mladý James se snažil vydělávat již od svého raného věku – v pěti letech již sbíral lahve na baseballových zápasech. Po vystudování bakalářského titulu na Yale University získal své první pracovní místo na slavném Wall Street, poté se však i nadále věnoval studiu, aby dosáhl na oxfordské univerzitě magisterského titulu. Po návratu do USA nastoupil na několik let do armády.
Zlomem byl rok 1970, Rogers se stal pracovní posilou společnosti Arnhold & S. Bleichroeder, kde se setkal s Georgem Sorosem. Oba si padli do oka a ještě téhož roku založili investiční fond Quantum. Byla to fascinující jízda, zatímco akciový index S&P 500 během deseti let vzrost o necelých 50%, jejich Quantum za stejné období získalo neuvěřitelných 4200%!
Není tedy divu, že se bystrý Jim Rogers rozhodl odejít do důchodu a začít si plnit sny – nejprve na motocyklu BMW procestoval napříč Čínu, po návratu ze své cesty se stal profesorem na Columbia University Graduate School of Business. Veřejnému životu se věnoval i komentátorskou činnosti na stanicích WCBS a FNN. V roce 1984 stál v pozadí renesance opomenuté rakouské burzy, která byla výrazně podhodnocená. Pak ale v letech 1990 až 1992 opět naskočil na motocykl, Čína mu byla málo, a tak projel všech šest kontinentů – 160 tisíc kilometrů – čímž se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Po návratu vydal svou první knihu Investment Biker (v ČR zatím nevyšla).
Avšak komodity jsou jeho hlavní profesní láskou, proto vytvořil komoditní index RICI – Rogers International Commodity Index, jeden z nejvíce diverzifikovaných komoditních indexů. Od poloviny roku 1998 do konce roku 2007 dokázal tento index získat více než 300%. Pro zájemce je minimální investice 100 tisíc dolarů s 1% ročním poplatkem.
Ale nebyl by to cestovatel Jim Rogers, kdyby vydržel delší dobu na stejném místě. Ve speciálně upraveném Mercedesu 1. ledna 1999 vyrazil na dvouletou cestu kolem světa se svou přítelkyní Paige. Samozřejmě z jeho cestování byl další rekord zapsaný do Guinessovy knihy – 116 zemí a 245 tisíc kilometrů. Následně opět vydal další knihu, tentokrát Adventure Capitalist (v ČR také nevyšla) a o rok později se mu narodila dcerka Happy. V průběhu jejího raného dětství Jim i nadále publikoval, světlo světa spatřily Hot Commodities (v ČR jako Žhavé komodity) a později A Bull in China (v ČR nevyšla). Mezitím se jeho dcerka díky čínské chůvě naučila mandarínskou čínštinu a celá rodina se přestěhovala do Singapuru, kde vidí Jim Rogers ohromný potenciál: „Pokud jste byli v roce 1807 chytří, přestěhovali jste se do Londýna, pokud jste byli chytří v roce 1907, přestěhovali jste se do New Yorku, a pokud jste chytří v roce 2007, přestěhujete se do Asie.“
Jim Rogers je i nadále vyhledávaným komentátorem a mentorem, jeho úspěchy a neustálý růst vlastních investic jej k tomu předurčuje. Současně je také považován za největšího dlouhodobého kritika americké centrální banky FED, kterou by s radostí zrušil – tím by se podle něj vyřešily všechny současné nešvary americké ekonomiky. Jeho zkušenosti a znalosti patří mezi základní stavební kameny každého začínajícího investora.
„V roce 1979 deklarovala Saudská Arábie své rezervy na 245 biliónů barelů ropy. Od té doby vyprodukovala 63 bilionů a i přesto každý rok informuje o rezervách kolem 260 bilionů barelů. Něco je špatně, je to velký problém, a osobně si myslím, že zde bude ohromný býčí trh v blížících se letech,“ sdělil své vize pro Daily Telegraph Rogers v roce 2007. Zlato sice vlastní, ale předpokládá, že více peněz v příštích letech vydělá jinde. Akcie považuje za drahé z jakéhokoliv pohledu. A tak není překvapivé, že na období současných let 2007 a 2008 předpovídal zejména velký potenciál lehkým zemědělským surovinám jako je sója nebo kukuřice: „Velké dění bude v následujících letech v zemědělství.“ Jeho slova dnešní stav zemědělských komodit a potravin potvrdil, přečíst si o dění na tomto trhu můžete v našem článku Vývoj cen potravin? Zatím nejásejme, překvapení číhá.