Legenda jménem Cassius Clay, později Muhammad Ali, přišla na svět 17. ledna roku 1942. Ali je znám jako jeden z nejlepších boxerů těžké váhy historie. Nezdolné srdce a výsledky navíc umocnilo jeho veřejné vystupování, zarputilý postoj nezdolného bojovníka a více než odvážná a silně provokativní slova. Dodnes je mu přezdíváno „Největší“. Je zároveň světovým šampionem v těžké váze a olympijským vítězem z roku 1960.
Jeho přednost tkvěla v tom, že byl jednoduše jiný. Prostě byl to úplně jiný boxer než všichni ostatní. Mnoho soupeřů muselo zvedat hlavu, aby mu mohlo pohlédnout do očí, jelikož se svými 191 cm byl často o hlavu vyšší než oni. I na boxerském kolbišti se choval nezvykle – ringem dokola tančil a svůj nezaměnitelný boxerský styl postavil na hbitých nohou a pohotových reflexech. Své ruce nedržel před obličejem, jako je u boxerů zvykem, když si kryjí oblast hlavy před útoky soupeře, nýbrž dole takřka u pasu. Riskantní styl?
Vynesl mu ta nejvyšší ocenění, kterých se může boxer dočkat. Za svou aktivní kariéru, která započala roku 1960 a skončila 1981, se utkal v 61 zápasech. Vítězným gestem zakončil 56 z nich, 37 skončilo knock-outem, pouze 5 ztratil. Nikdy se nevzdal.
Jeho vzorem byl velikán Martin Luther King, který byl je řazen jako jednoho z největších bojovníků za rovnoprávnost. Kvůli své neoblomnosti a názorům mu dokonce byla odebrána i profesionální boxerská licence a musel na 5 let do vězení, když odmítl odletět s armádou do Vietnamu, jelikož v tom neviděl žádný smysl.
Je umíněný, cílevědomý a nebojí se to vykřičet
Muhammad je prostě umíněný, cílevědomý, rázný a tvrdohlavý a nebojí se to vykřičet do celého světa. Někteří lidé to považují za vyskakování a vytahování, a spatřují v Alim pouze dalšího samolibého tupce. Nebyla to však pouze kontroverzní slovní spojení, jež mají v soupeři evokovat strach a obavy. Chtěl pouze celému světu dokázat to, že nezáleží na tom, zda je nebo není černoch. Byl to vzkaz všem lidem světa, že hodnota člověka se neurčuje barvou pleti. A taktéž by barva pleti neměla nikoho omezovat v jakémkoli smyslu.
„Přemohl jsem krokodýla, zápasil jsem s velrybou! Spoutal jsem blesk a zatkl hrom. V minulém týdnu jsem zabil kámen, zranil skálu a nechal hospitalizovat cihlu. Jsem tak protivný, že i lékům se ze mě dělá špatně!“ – Muhammad Ali
Kde bychom byli, kdyby Edison nešel tvrdohlavě za svým? Kdyby Ford akceptoval slova svých inženýrů: „To nejde.“ A kde bychom byli, kdyby nepřišel Martin Luther King se svým snem a Muhammad Ali, který jej podporoval a vyřvával do celého světa. Možná by stále ještě byl každý černoch považován za podřadného otroka pro bělochy.
Ano, vystupoval drze, emotivně, impulzivně, ale jen proto, aby mu celý svět naslouchal. Aby vyslechl jeho poselství. A právě díky tomu, že byl jiný, mu bystře naslouchal celý svět. Svým jednáním dokonale demonstruje, co si myslí a co cítí. Proto je často nejlepší jít tvrdohlavě za svým. Pokud je tvůj cíl smysluplný pro všechny, jdi do toho po hlavě á la Muhammad Ali!
Radku, diky za bezvadne napsany clanek!! Jen tak dal!! 🙂
Krasny den Tobe i cele redakci.
Zuzi