Co loni vypukla ekonomická krize, kolovaly zvěsti, že nejvýše postavené ženy postupně vyklidí pozice. Nyní byla věštba dokonána. Posledním mohykánem se stala Sallie Krawchecková, ředitelka finančního úseku Citigroup, jedna z nejžádanějších manažerek finančních trhů vůbec s pověstí „poslední upřímné analytičky“. Za svého působení byla zodpovědná za investice a její oddělení se stalo nejrychleji rostoucím v rámci skupiny Citigroup, správou majetku klientů o výši 3 trilionů dolarů dokázala nasadit tempo 37% růstu příjmů. Skvělé výkony si nyní vybraly daň, když problematické akvizice vyplavaly na povrch, a současně po neshodách s nejvyšším vedením i přesunu sídla z Wall Streetu bylo rozhodnuto o jejím odchodu. Kam se bude odebírat kariéra tolik opěvované analytičky, zatím není známo.
Další dvě nejvýznamnější ženy Wall Streetu opustily svá křesla již dříve. Zoe Cruzové zlomila vaz hypoteční krize už na podzim loňského roku, když hodnota akcií její banky Morgan Stanley klesla během šesti měsíců na polovinu. Jako spoluprezidentka byla nejlépe placenou ženou světa s odhadovanými odměnami ve výši 30 milionů dolarů a také jediným hromosvodem ve firmě, zbytek vedení si své posty udržel nebo v rámci restrukturalizace se přesunul. Erin Callanová byla odvolána v polovině letošního roku z pozice finanční ředitelky proslulé banky Lehman Brothers, čtvrtletní ztráta ve výši téměř tří miliard dolarů byla jasným signálem k výměně vedení, tentokrát však rozsáhlého.
Jak se tedy mění situace žen v nejvyšším managementu a na předních pozicích? Po odchodu Cruzové, Callanové a Krawcheckové šance na povýšení dalších významně postavených žen výrazně poklesly, za těmito čelními představitelkami zeje hluboká propast a zejména v době nejistých ekonomických výhledů je jejich rating pro krizové řízení velmi podhodnocený. V lednu tohoto roku bylo povýšeno pouze 35 žen z celkového počtu 258 postupujících výkonných manažerů, u Lehman Brothers byly čísla ještě slabší s pouhými 23 postupy ze 199 celkem a například Barclays Capital povýšilo pouze 5 žen z celkem 80 manažerů. Podíl žen na vzestupu tak u nejvýznamnějších pojišťoven a finančních firem není nikterak povzbudivý, podle výzkumu Catalyst Research neuvěřitelně nízkých 3,7%.
Nicméně změny se pravděpodobně blíží, nová generace finančních manažerek si drží kvalitní podíl 38,7 procenta z celkové pracovní síly finančních firem a pojišťoven. Ženy boj nevzdávají, a v posledních letech můžeme sledovat jejich významné pronikání do oblasti správy majetku a bohatství, nejvyšší politiky a nejvyšších pozic nadnárodních korporací.
I přes současný nedostatek žen v bankovním sektoru a v podstatě nyní ryze mužský Wall Street, na své šance čeká několik manažerek, které mohou být začátkem nové a opět výraznější éry. Mezi dravé ženy světového byznysu nyní patří zejména Frances Aldrich Sevilla-Sacasaová a Amy Woodsová Brinkley z Bank of America, obě loni vyhodnocené deníkem Wall Street Journal za „ženy, kterých je třeba si všímat“ a s převzetím Bank of America’s společností Merryl Lynch lze jejich postup velmi očekávat. Dále je třeba si všímat Nainy Lal Kidwaiové z indické pobočky HSBC nebo také Wei Christiansonové z čínské pobočky Morgan Stanley. Na svou příležitost však čeká mnoho a mnoho dalších, talent žen pro řízení a vedení bude čím dál vyhledávanějším artiklem na trhu práce a skandinávské země jsou dokonalým důkazem, že situace se opravdu může změnit.
„Vsadila bych celý ranč, že telefon Sallie Krawcheckové taje pod náporem nových nabídek,“ říká zakladatelka jediné investiční společnosti kompletně řízené ženami a poradkyně prezidenta Lehman Brothers, Janet Hansonová a dodává: „Pro opravdové talenty se vždy najde místo.“ Její slova potvrzuje i Erin Callanová, která jen chvíli po odchodu z Wall Streetu usedla do pozice manažerky hedgeových fondů Credit Suisse.