7 důvodů, proč číst knihy a vzdělávat se

1
4837

Znáte ten moment, kdy se úplně nedokážete vyjádřit? Kdy hledáte slova a nedokážete formulovat větu? Dejte si pozor, může to být známka toho, že málo čtete. Dnes si ukážeme důvody, proč číst knihy.

proč číst knihy

Dnešní doba velice podceňuje význam čtení knih. Pomalu je nahrazují internetové články, e-magazíny, videa a jiná média. Spousta lidí také zatracuje knihy z toho důvodu, že je to podle nich ztráta času. Přitom i knihy, které jsou čistě beletrické, vám zlepší náladu, dokáží vás na chvíli odpoutat od reálného světa a můžete procházet hromady světů jiných. Ovšem člověk by měl také někdy zůstat nohama pevně na zemi. Naučných knih jsou tisíce a tisíce. Každý si najde obor, který ho zajímá. A pokud stále nejste přesvědčení, zde máte pár důvodů proč číst knihy.

Proč číst knihy:

  1. Rozvíjení slovní zásoby – To je jeden z hlavních důvodů. Pokud hodně čtete, setkáváte se s mnoha větami, vidíte spousty slov. Časem se vám tyto slova a jejich význam vryje do paměti a automaticky je začnete používat v běžné konverzaci. Poté se vám bude již málokdy stávat, že budete hledat slova a nebude vědět, jak se vyjádřit.
  2. Zlepšení gramatiky – Když už mluvíme o automatickém ukládání slov do paměti, týká se to i správného i/y bez použití zdůvodnění. Tím se zrychlí i váš psaný projev a zabijete dvě mouchy jednou ranou.
  3. Obohacení o nové informace – Tohle se týká převážně naučných knih, ale některá moudra se dají pochytit i z fikce. Můžete se vymlouvat na to, že na internetu máte informace mnohem rychleji. Ovšem málokdy najdete stránku, která je tak obsáhlá a popisuje všechno do posledního detailu.
  4. Vyplnění volného času – Cestujete hromadnou dopravou? Pracovat na notebooku se takhle dost dobře nedá, maximálně můžete vyřešit pár telefonátů, což je v tramvaji také dost nepříjemné. Pokud si ale vezmete knihu, něco se přiučíte a ještě k tomu neztratíte žádný drahocenný čas.
  5. Soustředění – Málokterá věc dokáže tak dobře procvičit a otestovat vaše soustředění, jako čtení. Věřte mi, že se vám bude snažit vloudit mnoho faktorů do pozornosti a bude vám ze začátku dělat problém číst na hlučnějších místech. Pokud ovšem najedete téma, které vás opravdu zajímá, můžete se také velice jednoduše ocitnout v situaci, kde budete takovým způsobem zabraní do čtení, až přejedete zastávku.
  6. Dostupnost – Čtení knih dokáže být velice levná záležitost. Stačí si za pár korun pořídit průkazku do knihovny a můžete si s radostí půjčovat. Nebo si pořiďte elektronickou čtečku a stahujte si knihy za minimální ceny. Klasickou možností je nakupování v knihkupectvích a knihy ukládat do domácí knihovny. Máte tak jistotu, že se ke knížce můžete vždy vrátit.
  7. Zábava – Poslední, ale rozhodně stejně důležitý faktor. Je vědecky dokázáno, že čtení dlouhodobě snižuje hladinu stresu a spousta lidí je používá jako formu odreagování. Není nad to si přečíst nějaký zajímavý příběh nebo se přiučit novým věcem, které vás baví.

Ze začátku může být vaše čtení pomalé a budete pravděpodobně často ztrácet pozornost, ale postupně se všechno začne zlepšovat a možná právě ve čtení knih najdete vášeň a chvilky s knihou v ruce pro vás budou příjemným odpočinkem a časem, kdy načerpáte novou energii.

© Jan Drápal

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here