5 rad, jak najít svoji práci snů

3
6011

Záviděli jste vždycky spolužákům, kteří měli už od první třídy jasno, že až vyrostou, stanou se  veterinářem nebo novinářkou a jejich přání se jim nakonec opravdu vyplnilo? Velcí už jste dávno, ale čím být, o tom pořád nemáte zase tak moc ponětí? Těšíte se na nový den v kanceláři jako na podávání daňového přiznání? Jak si najít práci snů? Poradíme vám.

práci snů

Co vás baví a v čem jste dobří?

Skvělé zaměstnání automaticky nemusí být zrovna to, kde se na výplatní pásce skví o řád vyšší suma než dosud. Jděte na to jinak, peníze by rozhodně neměly být tím jediným aspektem, který vás na nové profesi bude zajímat. Jste v něčem dobří, baví vás to a máte co nabídnout? Kam vstoupíte, tam vám všichni doslova visí na rtech a během několika minut jsou „vaši“? Skvěle se hodíte do vedení týmu. Jste-li ovšem tichý introvert, není nic špatného na tom, že si svou pracovní dobu hodláte užít o samotě za počítačem, kde vám bude dělat společnost maximálně káva. Bez toho, abyste museli svoje teritorium hájit před hlasitými telefonními hovory prokládanými smíchem v kadenci AK-47 nebo sdílet s kolegou svačinu, a to ovšem pouze po stránce čichových vjemů. Kdyby vám dal alespoň kousnout. Jestli si nejste jisti, co by pro vás mělo být tím pravým, vypište si svoje silné stránky na papír.

Nebojte se něco nového i vyzkoušet. Seberte odvahu, možná na vás odhalení vašeho potenciálu teprve čeká. Přihlaste se na kurzy vaření a možná zjistíte, že umíte ty nejlepší saláty pod sluncem a dříme ve vás nový Jamie Oliver. Jak byste chtěli najít svoji práci snů, pokud nic nevyzkoušíte?

Shrňte si svoje očekávání

Ta práce možná vypadá opravdu perfektně, ale opravdu jste ochotni jí denně obětovat šestnáct hodin v kuse? Co váš osobní život nebo vaše rodina? Můžete si dovolit pracovat za tuhle částku nebo od půlky měsíce budete na rohlíkové dietě? Sice byste se mohli začít realizovat skoro hned, jenomže spustit podnikání znamená, že vám chybí taková maličkost v podobě půl milionu vstupního kapitálu? Navíc velmi neradi riskujete, takže úvěr u banky ve výši částky, kterou už pohromadě pravděpodobně nikdy neuvidíte, by vám asi následujících několik let působil tiky. Plánujte a ve svých plánech buďte realističtí.

Opřete se o zkušenosti

Podobným způsobem si zrevidujte celou svou dosavadní kariéru. Kde jste působili? Co se vám tam líbilo, proč vás ta práce bavila? Co ne? Proč jste nakonec odešli? Nebo vám snad bylo sděleno, že byste měli stávající pracoviště urychleně opustit? Pomůže vám to se dopracovat i k přiměřeně sebekritickému postoji. Možná vás některý obor hodně baví a zajímá, ale vlohy k němu zkrátka zase tak úplně nemáte. Milujete nefalšovaně děti, ale během praxe v mateřské školce jste v průběhu první půl hodiny sundavali své svěřence ze záclon a vytahovali jim z pusy fíkus? Neposlouchají vás, nejste důslední a neumíte si sjednat autoritu? Bude lepší, když si najdete jinou životní dráhu.

Věřte si

Samozřejmě není úplně nejlepší se na oltář vašeho vysněného místa vykreslit jako polyglot, který se bez potíží domluví pěti světovými jazyky, když jste rádi, že si na dovolené v Tatrách zvládáte říct o raňajky. Svoje schopnosti přece jen postavte na čelní příčku. Zdravé sebevědomí ale není na škodu. Spoustu věcí se prostě naučíte za pochodu. Pamatujte si, že každý začátek je zkrátka těžký a první týdny v nové práci snů si budete připadat značně zmateně, postupem doby ale „vyrostete“.

Nevrhejte se do hledání nové práce zbrkle

Když ptáčka lapají… Vaše budoucí pozice vypadá možná na začátku atraktivně, ale nikdo vám nemůže dát záruku, že se v ní nebudete muset vypořádat s nějakým tím rušivým elementem úplně stejně jako na místě předešlém. Než elegantně hodíte šéfovi na stůl výpověď a peprně k ní připojíte, co si tu o tom všem myslíte, přece jen si svou volbu rozmyslete. Štěstí není závislé na vnějších okolnostech tolik, jak by se mohlo zdát. Jde spíše o vaše vnitřní naladění. Měli byste pečlivě sbírat informace o odvětví, do kterého se právě chystáte vniknout, abyste nakonec nebyli zklamaní.

© Holanová

3 KOMENTÁŘE

  1. Užitečné rady, které fakt fungují, děkuji! Šel jsem podle nich a konečně mám slušně vydělávající práci. Kdyby měl někdo problém s první fází (hledání), zkuste stránku 248.cz, mně tam pomohli. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here