4 kroky osobního růstu pro příliš zaměstnané lidi

0
1886

Příliš mnoho práce a vy nemáte stále čas na zdokonalování sebe sama. Je potřeba se na vše podívat střízlivým pohledem a zeptat se sám sebe: Opravdu nemám na nic čas? Již u této otázky se mnoho z vás pozastaví a řekne si, že na tom opravdu nejste tak špatně, abyste se sebou nemohli začít něco dělat. Pokud ale stále váháte, čtěte dál.

zvýšit produktivitu

Zhodnocení stavu – Předtím, než na sobě začnete vědomě pracovat, měli byste být schopni sami zhodnotit váš současný stav. To je váš výchozí bod, odkud se pustíte za svým zdokonalením. Pokuste se co nejvíce objektivně si uvědomit, jak na tom jste v různých oblastech – fyzické, duševní, citové, duchovní a společenské. Na základě této fáze již rozhodujete, jaký cíl si vlastně budete moci stanovit. Obrazný příklad – jestliže za celý týden je vaším jediným pohybem pouze chůze k autu a od auta při cestě do zaměstnání, nebude vaše fyzička asi zrovna připravena na šok z celotýdenního maratonu v posilovně. Ale na druhou stranu může být pravdivé konstatování stavu právě popudem k otázce, zda nestojí přece jen za to se sebou po této stránce něco dělat. Popravdě si řekněte, v čem jste na tom dobře, v čem průměrně, ale také kde vás „bota tlačí“.

Stanovení cíle – Nejdůležitějším krokem je stanovení cíle vašeho snažení. Vyberte si konkrétní oblast, na kterou se chcete zaměřit, vynaložit více úsilí k jejímu rozvoji. Uvažte, zda vaše nejslabší stránky jsou natolik důležité, že opravdu stojí za to na nich více zapracovat. Možná vás bude stát méně úsilí a přinese vám více radosti, když se budete věnovat něčemu a rozvíjet něco, kde se cítíte jistěji, a zdokonalení tak zastíní vaše největší slabiny. Zkrátka – každý je v něčem dobrý a své sebevědomí a úspěch si lépe vybudujete na tom, co je vám blízké, co vám jde, o co se zajímáte, kde máte lepší možnosti rozvoje.

Cesta k cíli – jednou jste se rozhodli, na kterou oblast se více zaměříte. Nyní přichází to nejpodstatnější a nejnamáhavější – cesta k samotnému cíli. Ale nikdy ve svém úsilí nemusíte být sami. V této obtížné fázi je vám k dispozici nepřeberné množství „pomocných rukou“, které cestu usnadní a pomohou dosáhnout kýženého úspěchu. Vyhledejte kurzy, školení, lidi, kteří vás podpoří. Také na internetu, v knihách či tisku lze najít spoustu potřebných informací, rad a tipů. Ve svém úsilí nemusíte být nikdy sami.

Zhodnocení, kontrola stavu, přehodnocení a ohlédnutí za tím, jaké jste vynaložili úsilí na cestě za vašim cílem. V okamžiku, kdy pocítíte, že jste se přiblížili k dané metě, je dobré ohlédnout se zpět. Vaše úspěchy a pokroky pro vás budou kontrolními body. Díky pokrokům se mohlo změnit i uspořádání cílů. Opět si vaše původní cíle projděte a přehodnoťte je, jak je potřeba.

Je mnoho způsobů, kterými se člověk zdokonaluje. Vyhněte se zbytečně komplikovaným metodám a pokuste se proces co nejvíce zjednodušit. Díky snazším způsobům nebudete ztrácet energii, čas, ale třeba i finance a budete se moci věnovat především sami sobě. Vždyť podstatná je práce na sobě, na svém osobním růstu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here