Nejen kreativita, dobrý nápad nebo usilovná práce můžou být zdrojem bohatství. Myšlení tvoří bohatství. Vaše mysl tak může být zdrojem chudoby, nebo bohatství a hojnosti. Než se ale dostanete na svůj vysněný vrchol, pojďme se podívat na některé myšlenky, konkrétně na ty špatné, destruktivní, které vám nikdy nedovolí vstoupit do světa bohatých, a mezi vámi a bohatstvím navíc staví tlustou zeď.
V první řadě je to myšlenka, že bohatí lidé jsou lakomí, nepoctiví a nečestní. Ano, i mezi bohatými lidmi se můžou vyskytnout lakomci, ale obecně toto pravidlo neplatí. Snad téměř každý bohatý člověk dnes podporuje nějakou charitativní či neziskovou organizaci. Upřímně řečeno, neznám velkorysejších lidí, než jsou právě bohatí a úspěšní lidé. A proč tomu tak je? Lidé, kteří zbohatli, si pamatují období, kdy bohatství patřilo pouze do jejich snů. Jsou vděčni za to, že jim osud a vlastní úsilí takto přálo. Dávat druhým, se tak postupně stalo součástí jejich kariérního i osobního vývoje.
Druhou špatnou myšlenkou je ta, která říká, že peníze jsou špatné (někdy dokonce, že peníze jsou zdrojem všeho zla). V nesprávných rukou určitě. I tyto případy jsou známé (u lidí, kteří chtějí skrze peníze ovládat druhé), ale obecně peníze zlem nejsou. Peníze jsou energie a pro mnoho lidí i zdrojem radosti a štěstí. Dopomáhají k naplnění vašich snů a cílů. Je ale velmi důležité si uvědomit, že vás nikdy nesmějí ovládnout. Buďte vládci svých peněz.
Určitě se vám také někdy vloudila do hlavy myšlenka, že něco odložíte na později. Třeba na další den, či na další týden. Nebo se z vás již stali chroničtí odkladači povinností. Pokud do svého života necháte proniknout prokrastinaci, bohatí zřejmě nikdy nebudete. Výjimkou je případ, kdy věci odkládáte na poslední chvíli jejich dead-linu a poté je dokáže s klidnou hlavou vyřešit během pár chvil. Pokud tomu tak není váš život se zastaví v jednom bodě, neposunete se nikam dál. Nedosáhnete úspěchu, ani bohatství. Bez práce nejsou koláče, to platilo vždy a platí to stále. Prokrastinace má ale ještě jeden negativní účinek. Věci, které odložíte, se postupem času nahromadí. Vaše nervozita a strach tak budou narůstat a v tomto bodě se také zastaví vaše kreativní myšlení. A jak již víme, bohatství může vycházet také z vaší kreativní mysli. Odkládáním povinností si tak pod sebou definitivně podřezáváte větev.
Poslední a možná i nejzhoubnější myšlenkou je ta, která potlačuje vaše sebevědomí („Nestojím za nic“, „To nikdy nedokážu“, „Nemá vůbec cenu to zkoušet, protože vím, že to nevyjde“). Na tomto místě mi dovolte uvést jeden krásný a výstižný citát.
„Největší chyba, kterou v životě můžeme udělat je ta, že budeme mít strach, že ji uděláme.“ Elbert Hubbard
Nechat se ovládnout strachem, je i v tomto případě sebezničující, člověk si nadále ve svých myšlenkách snižuje svou hodnotu. Nízké sebevědomí je hlavní brzdou, která brání člověku rozletu za životem plným štěstí, luxusu, bohatství a zážitků. Jakmile zatáhnete brzdu, ta brzda automaticky zavírá dveře příležitosti. A dveře se pak už nemusí otevřít. Stovky, možná tisíce promarněných příležitostí jsou každodenně součástí tohoto světa. Zkuste tyto příležitosti nepromarnit.
Mějte na paměti, že bohatství si zasloužíte. Když pro něj něco uděláte. Dokážete si užívat peníze jako zdroje vašeho štěstí a přestanete odsuzovat ty, kteří bohatí jsou. To je jedna z cest za životem v bohatství.