3 rady, jak se naučit říct “NE”

0
3857

Miliardář Warren Buffett jednou řekl: „Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi je ten, že ti velmi úspěšní umějí říct ne – a to skoro na vše.“ Jednoduše, pokud při jakékoli prosbě či žádosti nemáte chuť se do činnosti zapojovat, nebojte se žadatele striktně odmítnout. Pokud říkáte „ANO“ jen proto, že se bojíte říkat „NE“, je načase přijmout nová opatření, vzít život do vlastních rukou a naučit se jednoduchému slovnímu spojení – „Nezlobte se, ale NE!“říct ne

Říkejte „NE“ bez pocitu viny

Určitě znáte ten nepříjemný vlezlý pocit, který se usazuje v břiše, pokud nemůžete nebo nechcete někomu vyhovět. Zavaluje vás šéf či kolega povinnostmi, které nelze prakticky zvládnout, ale vy nedokážete říci „NE“? Nebo se často dostáváte do situací, kdy absolvujete schůzky s lidmi, o které ani nemáte zájem a kteří vám jen užírají čas a energii? Buďte trochu sobečtí a nebojte se odmítat. Pocit viny není na místě.

Přiznejte si, že nemůžete stíhat všechno. Nezahánějte sami sebe do pasti, ve které nezbývá žádný čas na vaše koníčky, zájmy a odpočinek. Nelíbí se vám říkat „NE“? Dobrá, tak jinak. Naučte se říkat „ANO“. Ano, udělám změnu a půjdu v pátek z práce v čas, nebo o chvíli dříve. Ano, nepotřebuji se účastnit dalšího vyčerpávajícího meetingu, na kterém se stejně zase nic nevyřeší. Ano, potřebuji se pořádně vyspat. Ano, chci si konečně dočíst knihu, na kterou pořád nemám čas. Vzpomeňte si na vaše pocity rozčilení pokaždé, když nemáte čas na zábavu proto, že jste vyhověli více lidem, než bylo ve vašich časových možnostech.

Nebojte se být trochu sobečtí

Jedním z hlavních důvodů, proč nedokážeme říci „NE“ bez pocitu viny, je přesvědčení, že odmítnout pomoc je sobecké. Pamatujte: Mít vlastní život a starat se také o vlastní zájmy není sobecké. Pokud byste opravdu oplývali touto ne moc oblíbenou vlastností, určitě byste říkali „NE“ jak na běžícím pásu. Pokud hledáte návod, jak se naučit říkat „NE“, zkuste se řídit následujícími pravidly:

  1. Nikdy nedělejte věci, které nechcete (nebo se vám nedej bože příčí). Pokud kývnete na projekt, i když víte, že ho nestihnete zrealizovat, zavaříte si tak akorát na problém. Vykrucovat se a vymýšlet důvody, proč na poslední chvíli nemůžete, není řešení.
  2. Pokud nutně nemusíte, nescházejte se s lidmi, kteří vás stresují. Říkáme jim emoční upíři. Jsou to nenápadné bytosti, které nás obírají o životní energii a pohodu. Mohou se nacházet i v našem nejbližším okolí, setkáváme se s nimi denně. Někdy jsou to dokonce naši rodiče, ale často se jedná o kolegy, nebo šéfa v práci. Pokud je to jen trochu možné, omezte styk s těmito lidmi na nutné minimum. Jste svobodní lidé, nenechte se okrádat. Když se jednou rozhodnete a řeknete „NE“ na schůzky, které jsou pro vás nepříjemné, budete se cítit šťastnější a svobodnější.
  3. Nemusíte se obhajovat. Pokušení vymýšlet omluvy a důvody, proč nemůžeme pomoci, jdou ruku v ruce s pocitem viny. Své rozhodnutí nemusíte obhajovat, nejste u soudu. Přes veškerou snahu však existují lidé, kteří se vás nepřestanou ptát, „A Proč?“.  Nebojte se jim čelit a buďte nekompromisní. Pokud se vám do něčeho nechce, řekněte „NE“ bez dalšího vysvětlování. Jediné, co musíte opravdu říct, je “ne, zrovna se mi to nehodí” nebo “ne, právě teď nemám dostatek času.” Tak jednoduché to je.

 ⓒ Gabriela Otteová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here