Zkroťte své emoce, ať ony nezkrotí vás!

0
2548

Emoce jsou důležité a v rozhodování bychom na ně rozhodně neměli zapomínat natož je ignorovat. Kdy jsou však trochu na obtíž? Když nám brání v krocích, které vedou ke štěstí a k tomu správnému, co potřebujeme, chceme, ale bojíme se to udělat.emoce

Kdyby se lidé zbavili emocí, nejen, že by se ochudila společnost o důležitou energii, zanikly by dosavadní morální hodnoty a s nimi, by se postupně vyvinuly nové, našim srdcím naprosto cizí a kamenné, studené normy. Kdo zná film Equilibrium, patrně mu naskočí v mysli představa, jak by to mohlo vypadat.

„Neomlouvej se za pláč. Bez téhle emoce jsme jen roboti.“ – Elizabeth Gilbert

Nejsme však ve filmu a klapka nespraví chyby a omyly několikrát po sobě. Střihač se neujme nechtěných scén v životě a nevystřihne je do odpadu. Musíme se naučit ovládat naše emoce a přistupovat k nim jako k důležité složce našeho života. Ignorace v tomto případě není na místě. Naše projevy jsou často ovlivněné emocemi a velmi rychle se stává, že jsou ovlivněny negativně. Lidé se pak smějí pohnutkám, chování nebo postojům. Jak se zbavit negativního emočního ovlivňování?

V prvé řadě si musíme uvědomit, kdy a za jakých okolností nás emoce ovlivňují negativně a z čeho máme strach. Rádi byste udělali tu nejlepší prezentaci, protože jste si ji připravili do detailu, ale když si stoupnete před publikum, je z toho nakonec obyčejná, chvílemi trapná a směšná záležitost? Vy jste se připravili dobře, perfektně jste zvládli sesumírovat všechny informace, naučili jste se řeč a přidali pár vtipů, jen vás v posledních chvílích ovládly špatné emoce a vy jste se nechali unést.

Když si uvědomíte okamžiky, které emoce ovlivňují, můžete s nimi pak pracovat. Je to běh na dlouhou trať a mnohdy opakovaný, ale snaha a vytrvalost se tu cení a cenit si ji budete obzvlášť vy.

Emoce a pocity, nálady…co se ve společnosti považuje za přijatelné a normální? Emoční projevy mnohdy bereme jako trapné a to zejména ty, které jsou negativní. Rozčiluje se spolucestující vedle vás do telefonu a řve na celé kupé? Nebo se prodavačka v obchodě neustále odkazuje na šéfa, který ji nepustí mimo kasu ani na pět minut? Jak vnímáte hádky na ulici, v restauraci nebo na pracovišti? Máte dojem, že by si lidé měli své emoce vylít někde jinde?

Emoce k životu patří, patří k osobnosti a k našemu chování. Jen se jimi nesmíme nechat strhnout natolik, abychom se poté styděli před ostatními. Pokud litujeme našeho předešlého chování, nebo nám emoce kazí pracovní výkon a sráží nasazení a produktivitu, měli bychom s nimi něco udělat a to zatraceně rychle. Nechceme přece v očích ostatních vypadat nepatřičně a trapně.

Každý se s emocemi vypořádává jinak, někomu pomáhá verbální boj a časté svěřování s pocity a náladami. Je velmi dobré svěřovat se s nápady a úzkostmi. Nikomu neprospívá, když v sobě emoce dusí a pak přijde den, kdy seřve všechny okolo sebe za to, co mu provedli během posledních pár let. Nejen, že si to dotyční nemusí pamatovat, ale vy pak budete vypadat jako nevyrovnaná osoba.

Vedle svěřování kamarádům, rodině nebo profesionálům je velmi dobrým řešením neverbální boj s emocemi. Sportujete? Jestli ne, tak byste měli začít i kvůli práci s emocemi. Po sportovním výkonu se naše tělo zaplaví endorfiny a mysl je velmi příjemně naladěna a očištěna. Pokud potřebujete vypnout a odstranit stres, jóga a pilates budou těmi pravými. Zkrotit agresivitu bývá složitější a v tomto případě je dobrým způsobem běhání, hodiny boxu nebo intenzivní tréninky. Nechceme tím však říct, že se agresivita řeší boxem. Pouze naznačujeme, že někomu na emoce stačí relaxační cvičení, druhému pomáhají aktivní a náročné tréninky.

Pár rad na závěr

·         neignorujte své emoce a pocity

·         přemýšlejte, proč se v daných situacích cítíte dobře či špatně

·         zaznamenávejte si pocity a hodnoťte svůj boj s krocením negativních nálad

·         pracujte s emocemi a směřujte je tím správným směrem

·         mluvte o svých pocitech

·         svěřujte se

·         nelžete sami sobě

·         radujte se z maličkostí

·         chvalte se za maličkosti, které se vám povedly

·         optimismus je lepší než negativismus a zahořklost

·         pamatujte, že nás zdravotní stav je velmi ovlivněn emocemi

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here