Zklamání. Každý už někdy zjistil, jaké to je a zcela určitě to bylo díky jinému člověku. Zrada důvěry, nedodržení slibů, absence podpory v zásadních věcech. Může to přijít od rodinného příslušníka, kamaráda, partnera či kolegy. Ale dá se na takovou věc vůbec připravit? Neznamenalo by to oproštění se od emocí a důvěry vůči člověku? Důležité je vždy množství důvěry, kterou riskujeme v případě, že naše očekávání nebude naplněno.
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. To samé platí i o důvěře. Pokud někomu důvěřujete a podnikáte něco společně za dosažením určitého cíle, tak vaše důvěra funguje jako hnací motor. Ovšem jakmile někdo onu důvěru zradí kvůli vlastnímu užitku a nikoli k užitku vás dvou, pak váš oheň a věc, pro kterou jste byli zapáleni, vyhasne. Končí to většinou odloučením od tohoto člověka a nedosáhnutím onoho cíle. Toto doprovází také pochroumaný psychický stav a budoucí potencionální nedůvěru v lidi. Je těžké někomu důvěřovat a zároveň nebýt zasáhnut jeho pozdější zradou. A pokud nejste psychopat, pak to ani zcela úplně nejde. Ovšem vždy jde zmírnit dopad a tím se i rychleji oklepat z onoho zklamání.
V zásadě existují dva prvky ochrany proti zklamání a předcházení jeho následkům.
-
Důvěřuj, ale prověřuj
– Je to úplně základní pravidlo, ale přesto na něj dnes spousta lidí pozapomíná. Málokdo uvěří podomnímu prodejci vysavačů, že jeho vysavač je ten nejlepší na trhu a že cena není rozhodně přemrštěná. Pokud vám někdo něco slíbí nebo chce jít do nějaké činnosti s vámi, pak mu důvěřujte jen v případě, že jej znáte delší dobu a jeho známí vám můžou potvrdit, že je to důvěryhodný člověk.
-
Vždycky měj plán B
– Tohle pravidlo se týká spíše důvěry za účelem dosažení nějakého cíle, či úspěchu v nějaké činnosti. Vždy když s někým začínáte business nebo cokoli budujete, pak musíte mít připravený plán B, který vejde v platnost, pokud ten druhý člověk nesplní to, co nasliboval. Tato pojistka vás stojí jen trochu přemýšlení a v případě zklamání ji můžete okamžitě uplatnit, což zachrání vaši myšlenku a udrží ji v rozumné rovině.
Samozřejmě, že ani jedno z těchto pravidel nemusí zmírnit váš dopad na psychiku. Na to existuje obyčejná rovnice. Čím více člověka znáte, tím více si můžete dovolit mu důvěřovat. Ovšem to neznamená, že vás onen člověk nemůže zklamat. Důležité je se nezastavit. Jakmile se zastavíte kvůli zradě, pak pro vás může být těžké znovu navázat. Ať už jde o osobní život, kariéru nebo zábavu.
Zázračný návod, který by zaručoval stoprocentní ochranu proti zklamání, bohužel neexistuje, pokud do onoho člověka emocionálně investujete na jakékoli úrovni. Ale pokud se budete řídit rozumem a nenecháte, aby vás emoce úplně ovládly, pak to vždycky nějakým způsobem zvládnete a ve výsledku se posunete dál ještě silnější než předtím. Lidé jsou na tohle stavění, každý z nás je dost silný na to, aby takové situace přetrpěl. Jak bychom se jinak dokázali vyrovnat se zklamáním, které nám přinese sám život?
ⓒ Jan Drápal
Každý z nás je dost silný, aby takové situace přetrpěl???
To už snad není ani naivita..