10 nejzajímavějších architektonických projektů roku 2010, 1. díl

0
1354

Rok 2010 byl bohatý na finanční kotrmelce jak ve velkých korporacích, tak i v malých firmičkách, řešila se úspora energie, hybridní automobily dostaly větší prostor a ani designéři a architekti nezaháleli. Toužili překonat hranice svých možností a kdyby byla šance stavět na Měsíci, udělali by to. Zatím to však není možné a proto se podívejte na pozemské stavby, které byly vyhlášeny za nejzajímavější v minulém roce.

10. Betonový dům v Madridu

Tato zajímavá stavba z projektu firmy A-Cero má 1600 metrů čtverečních a je postavena tak, aby splňovala ekologické standardy a potřeby jejích obyvatel. Rovná střecha skrývá solární panely a vnitřní vytápění zabezpečuje hloubkový vrt. Domácí čistička vody doplňuje vnitřní klimatizační systém. Dům se pyšní krásnou zahradou s umělým jezírkem.

9. Rezidence na útesu inspirovaná Picassovým obrazem

Neobyčejná stavba na okraji útesu popírá všechna pravidla zemské přitažlivosti. Projekt navrhlo studio Durbach Block Architects a  jak říkají, inspirovali se jedním s Picassových obrazů, který malíř namaloval v roce 1918. Interiér domu je velmi světlý díky velkému množství oken, které umožňují až neuvěřitelný výhled.

8. Dům na Mallorce

Dům na Mallorce, který vlastní princ Karl-Heinz Richard Furst von Sayn-Wittgenstein, se v současnosti prodává na portálu e-Bay za 28 milionů dolarů. Obytný prostor této luxusní vily čítá téměř tisíc metrů čtverečních a z toho 114m čtverečních je zdobeno zlatem. Vše, co jen trochu šlo je na dálkové ovládání a šest (!)vstupních dveří zkrášlují kameny firmy Swarovski.

7. Svatý dům

V některých zemích bývalé kostely chátrají, jinde (např. v Británii) je proměňují na luxusní restaurace, kluby a bohužel i kasína. Gotický kostel v městečku Utrecht v Holandsku, pocházející z roku 1870 byl designérem Thomasem Haukesem a Zecc Architects přetransformován na moderní rodinný dům. Bílé zdi a minimalistický styl dávají vyniknout charakteristickým prvkům gotiky a zdobeným oknům. V současnosti je dům na prodej za více než dva miliony eur

6. Minimalistický hotel

Minimalistický Juvet Landscape Hotel je designérské dítko dua Jensen & Skodvin Arkitektkontor(JSA), kteří ho zasadili do nádherné norské přírody. Více informací o tomto hotelu jsme přinesli v článku Minimalistický hotel – je tohle i vaše představa o relaxu?

Již příští týden se těšte na první pětku nejzajímavějších architektonických projektů roku 2010!

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here