Jak překonat strach? Mějte se rádi!

4
2482
Řečeno slovy Donalda Trumpa: „Dejte strachu padáka nebo dá strach padáka vám!“
 Cassanova byl jistě nervózní, když měl první schůzku s dívkou. Edison se třásl strachy, když šel na patentní úřad s prvním vynálezem a Zig Ziglar? Ve svých prodejních začátcích zazvonil na zvonek a utekl, dřív než zákazník stihl otevřít. Nezáleží odkud jste přišli, ale kam chcete dojít! Ať jste se doposud báli čehokoli, v žádném případě to neznamená, že vás strach musí doprovázet až do hrobu. Příčinou strachu (a zvláště strachu z odmítnutí) bývá ve většině případů malá sebedůvěra a nízká úcta k sobě samotnému. Lidí, kteří nepochybují o svých schopnostech a mají opravdovou víru v sebe samotného je na celém světě tak málo, že byste je spočítali na prstech jedné ruky. Ale dobrá zpráva je, že se sebelásce můžete naučit.
 Sebeláska. Toto slovo má hodně zkreslený význam, ačkoli se jedná o nejdůležitější vlastnost, kterou musíte zvládnou, chcete-li ovládnout svůj strach. Sebeláska v žádném případě neznamená aroganci nebo ješitnost. Ale to jak o ní mluví význačný americký psycholog Erich Fromm. Znamená to mít rád sám sebe, dokázat si odpustit svoje chyby a cítit sám k sobě respekt. Znamená to pochopit, že nikomu na této planetě se nebudete zodpovídat za to, co jste udělali se svým životem, pouze a jen sami sobě. A že jediný člověk jehož respekt si bezpodmínečně musíte zasloužit a získat jej, jste vy samotní. Že nikdy nemůžete opravdu milovat ostatní, dokud nebudete milovat sami sebe a že na světě není větší odměny, než podívat se ráno do zrcadla a být opravdu hrdý na toho člověka, kterého vidíte v odrazu.
 5 kroků k získání sebelásky:
1. Odpuštění
Odpusťte a bude vám odpuštěno! Začněte své srdce čistit od zloby, nenávisti a pocitu ukřivdění. Odpusťte všem, kdo vám ublížili a zvláště sami sobě.

Představte si sami sebe, jak děláte věc, za kterou se nejvíc stydíte a nenávidíte, jak se na sebe při té činnosti díváte pohledem třetí osoby. Pak k sobě přistupte, obejměte sami sebe a řekněte ta nejléčivější slova: „Já ti odpouštím, odpouštím ti všechno.“

2. Získání respektu
Slibujte jen to, co chcete doopravdy splnit. A když si stanovíte nějaký cíl splňte jej! Protože každý cíl, který si stanovíte, ale nesplníte, eroduje vaši vlastní sebedůvěru. Pokud však plníte to, co jste si předsevzali, jste na nejlepší cestě zasloužit si svůj vlastní respekt.

3. Ujišťujte se o skvělých vyhlídkách své budoucnosti
Začněte číst Bibli, bez ohledu na to jestli jste věřící nebo ateista. Berte ji jako historií prověřenou encyklopedii úspěchu. Najděte si pasáže, které vás povzbuzují a napište si je na kartičku a tu stále noste s sebou. Každý den věnujte několik desítek minut poděkování za to, co jste dostali a vybavení si vašich úspěšných momentů.

4. Přepněte svoji duši na program: Klid
Večer si lehněte do postele a na strop si nalepte obraz, který ve vás vyvolává pocit klidu a bezpečí. Zhluboka dýchejte a pomalu si nahlas opakujte: „klid a mír“

5. Vždy uvažujte pozitivně!
Ať se děje cokoli, soustřeďte se na to, že musíte  přemýšlet pozitivně o čemkoli, co vás potká, zvláště o sobě a svých schopnostech. Zde vám pomohou knihy (N.V. Peale – Síla pozitivního myšlení, N.Hill – Myšlením k bohatství, S. Covey – 7 návyků vůdčích osobností) a motivační nahrávky (E. Nightingale – Nejneobyčejnější tajemství, L.Brown – Ještě není konec dokud nevyhraji).

 Získat svůj vlastní respekt a stát se vyrovnanou osobností, která ví, že strach je iracionální reakce těla na neznámé prostředí, je dlouhá a náročná cesta. Ale pokud se naučíme mít sami sebe rádi a stále se neobviňovat za naše nedostatky, překonáte strach s menším odporem než nůž kostku másla.

Tento článek ve vás v žádném případě neměl vzbudit pocit, že byste se měli spokojit s tím, co vám život sám od sebe nadělí. Ale naopak byste si měli zachovat zdravou ctižádostivost, utíkejte za svým snem! Ale když vás po cestě potká neúspěch, tak se postavte a jděte dál! V žádném případě si to nevyčítejte. V tu chvíli nebude na celém světě síly, která by vás mohla na vaší cestě za svými sny zastavit.

4 KOMENTÁŘE

  1. Opravdu skvělý článek,je povzbuzující.Jsem ráda že jsem Vás objevila,svým zaměřením jste se přesně trefili do mého gusta…Jste Báječní…jen tak dále,je opravdu zapotřebí lidi povzbuzovat tím správným směrem aby šli do sebe a vydali ze sebe to nejlepší….

  2. Velice pěkný článek. Vždycky jsem trpěl panickým strachem z mluvení na veřejnosti. Nesnášel jsem mluvení před lidmi, vyhýbal se prezentování a trpěl úzkostí jen při pomyšlení, že budu muset předstoupit před publikum. Během pěti let jsem sestavil a na sobě otestoval jednoduché metody, které mi pomohly strach a trému překonat. Vše jsem zdarma popsal na svých stránkách http://www.jak-prekonat-strach.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here