Dárek: Jak vybrat ten nejlepší pro partnera či příbuzné?

2
6578

Často bývá kolem dárků mnoho stresu, shonu a obav. Jaký dárek máme koupit my, co bude koupeno nám, jestli to splní účel, zda se nešlápne vedle… Nesmíme ale zapomínat, že dárky jsou pro radost, a to jak pro naši, tak obdarovaného. S opravdu dobře míněným darem nelze udělat chybu. Často ale zmatek a stres udělají své. Pojďme si připomenout základy, díky kterým zůstaneme v klidu, načerpáme inspiraci a období dávání i dostávání si naplno užijeme a vybereme ten správný dárek.

dárek

„A já vám říkám, že hlavně záleží na dárku samém.
Vlastně spíš, lidé, kteří mají ty správné pohnutky, dávají správné dárky.
Mělo by to být takové pravidlo.“
Robert Fulghum

Vybrat správný dar není jen o tom, co si dotyčný přeje, ale i vědět, co je finančně vhodné, aby dar nebyl příliš, nebo málo. Pokud nám kamarád dá k narozeninám láhev dobrého vína, nekoupíme mu k jeho narozeninám automobil. Ačkoli by byl v prvním okamžiku nadšen, později by mohl být zkroušený z toho, že nám bude muset koupit něco v obdobné hodnotě.

Při výběru je vhodné také přihlédnout k hodnotě darů ostatních, abychom výrazně nevybočovali a neuváděli tak přátele, hosty, hostitele, kolegy do rozpaků.
Absolutní rovnost je běžně nemožná – každý máme jiné finanční možnosti. Šéf nám pravděpodobně koupí dražší dárek, než koupíme my jemu, muž víc rozmazlí ženu atd. Vždy se ale musíme snažit dar (nějak) opětovat, aby byla radost znásobena a naše tvář zachována (nechceme být nikomu nic dlužní).

Důležitější než cena je ale přidaná hodnota. Vlastnoručně vyrobeným dárkem, upomínkovým předmětem z dovolené nebo výletu, něčím speciálním, charakteristickým… můžeme hodnotu daru vyzdvihnout do neomezené výše.

K dárkům vložíme vizitku. Ručně na ni napíšeme gratulaci nebo poznámku, podepíšeme se, vložíme do obálky a na ni napíšeme jméno toho, komu je dar určen.

Samozřejmě odstraníme cenovku. U dražších věcí si záruční list ponecháme a oslavence  nenápadně informujeme, že jej máme u sebe.

Na balení si dáme záležet. Obzvláště na oslavách, kde je více hostů, dělá aranžmá hodně – všem je na očích.

Často ostatní hosté vidí i obsah, protože dary se při mnoha příležitostech mohou veřejně rozbalovat. V takových případech se vyhneme žertovným a intimním darům.

Nejideálnější je, když dotyčný dá k dispozici seznam s tím, co by si přál. Pokud takový seznam není, zapátráme v paměti, s čím bychom se trefili do černého. S výběrem nespěcháme, dáme na instinkt, a pokud nevíme, můžeme sáhnout po nějakém univerzálním dárku:

Co pro dámy?

Ženy potěší i drobnosti: svíčky, kosmetika, dekorace. Klasikou jsou květiny, kabelky, knihy, sladkosti… Ve větších darech neuděláme chybu se šperky (kterých žádná žena nemá nikdy dost).

„Nikdy jsem nepociťovala k žádnému muži takovou nenávist, abych mu vrátila diamanty.“
Zsa Zsa Gabor

Co pro pány?

Muži jsou orientováni spíše na praktickou oblast. K jubileu můžeme i pána potěšit květinou, ale sázkou na jistotu bývají (pro téměř všechny příležitosti) peněženky, psací soupravy, hodinky, kapesní nože, knihy, kravaty, manžetové knoflíčky a věci pro hobby a sport, na které je dotyčný zaměřen: tenisové rakety, golfové hole, rybářské pruty…

Co pro zaměstnance/kolegy?

Pro zaměstnance jsou vhodné různé poukazy, sady nádobí, vína, permanentky, vstupenky na kulturní akce…

Typicky české (tuzemské) předměty volíme pro cizince: České pivo, Becherovka, český křišťál nebo porcelán, Karlovarské oplatky, české kuchařky, obrazy našich malířů…

Kdy dárky dáváme? Na Vánoce, narozeniny, jmeniny, k maturitě, promoci, kolaudaci, svatbě, narození miminka, výročí, jubileu, odchodu do penze, uvítání v  zemi (nebo městě), když jdeme na návštěvu… a samozřejmě i jen tak pro radost! V Číně  se dárky předávají při každé obchodní příležitosti jako součást jednání, kolaborace. V Evropě a USA je takové gesto (obzvláště, jedná-li se o hodnotné dary), vnímáno jako úplatek.

Dárek předáváme s úsměvem a nadšením, přijímáme s radostí a vděčností.

Berme na vědomí, že se všemi dary je spojen čas, (peníze) a snaha potěšit. Proto je neodmítejme, nesrážejme (“Jé, to s nemusel!), ale reflektujme vše dobré, co bylo dárkem míněno. Poděkujme a buďme šťastní! Vždyť to jsou krásné zvyky…

Tip

Je dobré mít doma (při ruce) rezervní dar – univerzální. Když nás někdo překvapí a popřeje například k příležitosti, kterou běžně neslavíme (nebo jsme zapomněli), máme tak hned něco na oplátku a vyhneme se trapnému: „A já pro tebe nic nemám“. Když si nejsme jisti, zda nám kolega dá dáreček např. k Vánocům, raději si s sebou (univerzální) dárek vezmeme. Pokud nás obdaruje, jsme připraveni mu milou pozornost oplatit.

„Dárkem, to mi věř, si získáš každého z bohů i lidí.“
Publius Ovidius Naso

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here