5 výhod terapie pustého ostrova

0
3489

Spousta myslitelů, mudrců, umělců, ale i obyčejných lidí poznala terapii panenskou přírodou – odjet mimo civilizaci, zaměřit se pouze na sebe a na přežití. Mysl se otevře a člověk si uvědomí, co je pro něj v životě důležité. Staré rány se zahojí, posílená náruč se otevře novým příležitostem. Mnozí ale nemají možnost takto zmizet na pustý ostrov, nebo na samotu, kde budou mít dostatek času a prostoru jen pro sebe. Mají kupříkladu silné astma, nebo kočku, která má astma. Bránit jim mohou i finanční závazky, nedostatek volného času atd. Taková cesta není realizovatelná pro každého. Přinášíme proto alternativu – imaginární cestu, Terapii pustého ostrova. Co k tomu je potřeba? Otevřít svou mysl a fantazii…

pustého ostrova

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se,
cestuje přes všechny dálky, hlavně k sobě samému.“

Jan Werich

Představte si sami sebe na pustém ostrově – pouze vy a panenská příroda…

  1. Komplexy

Trápily vás nějaké vaše „nedostatky“? Kila navíc, něco malé, velké, křivé? Už nemusí, protože jste zapomněli, jak vypadají ostatní lidé. Nevíte, co je IN, co se od vás očekává. Víte jen, že na jednu palmu vylezete snáz než na druhou, že vás tahle větev stromu unese a tahle ne, ale nevíte, co je moc a co je málo – prostě jste, jací jste, nemáte konkurenci, nemáte srovnání. Vše máte přesně tak, jak to příroda zamýšlela. Každou svou stránku chcete nějak zužitkovat, využít ve svůj prospěch a přežití. Dosaďte si, co vás trápilo … Mělo by to vliv na přežití? Napadlo by vás, že to má být jinak? (Nezapomínejte, nemáte srovnání – ikonu, nevíte, že jsou ostatní vyšší, menší, tenčí, tlustší…) Pokud je to komplex, který by ve vás byl, i kdybyste nikdy žádného jiného člověka nepoznali, tak je to materiál hodný k modelaci a ke zlepšení. Pokud by vás to bez okolí/srovnání nenapadlo, není to problém, ale váš rys.

  1. Staré rány a nedůvěra

Daleko od civilizace se rychleji zapomíná. Nevíte, jak se trendy vyvíjí, zda jsou lidé čestnější, či naopak. Věříte sami sobě, vnímáte krajinu… Jste tu jenom vy, proč si s sebou nést rány od těch, kteří v tomto světě ani neexistují? Nemusíte spoléhat výhradně na druhé, když spoléháte sami na sebe. Už se nebojíte zklamání, protože sami sebe nikdy nezklamete. A vazby s nejbližšími? Ty se vytřídí – zůstanou jen Ti NEJ. Až když jste opravdu daleko a sami, tak poznáte, kdo je stále s vámi, koho nemůžete nahradit, zapomenout.

  1. Obavy z budoucnosti

Nevíte, kudy kam, co má smysl? V panenské přírodě máte jasno poměrně brzy, protože se zaměříte na základy.  Pokud chce člověk přežít, musí se napít, najíst, vyspat. Pokud chce někam dojít nebo doplout, musí vynaložit fyzické i psychické úsilí. Pokud chce být šťastný, tak vše co dělá, musí rezonovat s jeho hodnotami, být v souladu s hlavou i srdcem. Chybu (na samotě) nemá kdo odpustit, zůstane v inkriminovaném. Proto se chyby stávat nesmí, ale když náhodou ano, tak se musí okamžitě napravit.

  1. Sebepoznání

V davu se člověk snáze ztratí, než tam, kde nikdo není. Najít klid a svůj prosto v uspěchané, chaotické a přelidněné době může být tvrdý oříšek. Co ale tam, kde je prostor a čas? Lidé často navádí k tomu, aby byli všichni všemi a vlastně nikdo nikým – pak by každý pasoval ke každému a nikdo by nemusel poznávat, obohacovat, respektovat, poučovat, obdivovat, zlepšovat nikoho, ani sám sebe. Definovat se, určit hranice, pravidla, díky kterým je člověk sám sobě učitelem a pobízí se k tomu být lepším, být sám sebou v té nejlepší možné formě… tím se tvoří charakter a jedinečnost. Zde, na ostrově, nahlédnete do své duše, budete na sebe přísní, ale zároveň milující – pojedete na maximum.

  1. Poučení

  • Důležité je jídlo, které vyživí, nejen zasytí.
  • Co lze nahradit, na co lze zapomenout, nebo úmyslně rozbít… to zahoďte, to nepotřebujete.
  • Když chcete daleko dojít, nesmíte si s sebou nést těžký náklad.
  • Na koho se nemůžete spolehnout, toho s sebou neberte.
  • Lásku máte v srdci. Druhý člověk ji pouze probouzí, ale netvoří – tvůrcem vašich citů jste VY.

„Se svou duší mohu mluvit pouze,
když se společně s ní toulám pouštěmi, městy, či horami.“
Paulo Coelho

//

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here