3 tipy, jak zvýšit svoji produktivitu (1/2)

1
2600

Život ušitý na míru není jen sen. A pokud ano, je na čase začít se sněním. Abyste mohli žít dle vašich představ, měli jste dostatek času na své přátele, koníčky a hlavně energii na aktivity mimo pracovní dobu, potřebujete být produktivní. Metod na zvýšení efektivity práce je nespočet, ale ne všechny opravdu fungují. My jsme se podívali zblízka na nejzajímavější z nich, díky kterým ušetříte až polovinu svého času.

zvýšit produktivitu

Vstávejte za kuropění

Místo praktikování „multitaskingu“ si radši přivstaňte. Nepříjemné vstávání sice není zrovna nejlepší způsob, jak začít úspěšný den, ale pokud chcete zvýšit svou produktivitu, potřebujete být dostatečně odpočatí. Jestli nejste zrovna ranní ptáče, naučte se pravidelnosti. Choďte spát ve stejný čas a stejně tak ráno vstávejte. Navíc, pokud ulehnete před 11 hodinou večer, zvýší to kvalitu spánku až o 40 a více procent. Spánek je pro naši kreativitu a efektivní myšleni velmi důležitý. Pokud vás přepadne únava přes den, klidně si dejte 20ti minutového šlofíka.

Tip pro rychlé usnutí: máte problém s převalováním a usínáte klidně půl hodiny? Před usnutím již nepoužívejte počítač (zkuste omezit i TV alespoň hodinu před spaním) a při usínání se soustřeďte na dech. Tím zaženete myšlenky a usnete během pár minut.

Čtete také: 3 tipy, jak zvýšit svoji produktivitu 2.část

Pracujte off-line jak to jen jde

Okamžitě zavřete okno internetového prohlížeče! Pokud to vaše pracovní náplň dovolí, pracujte co nejčastěji off-line. Virtuální svět na vás počká a nic vám neuteče. Uděláte dvakrát tolik práce a budete se cítit méně roztěkaní. Zkuste pro jednou začít ráno tím, že neotevřete emailovou schránku, facebook ani twitter. Sedněte k práci hned a vyřizování korespondence, příspěvky na sociálních sítích a čtení novinek nechte na poobědovou siestu. Uvidíte, že se ráno stane nejproduktivnější částí vašeho dne. Dopoledne jsme nejvíce odpočatí a myslí nám to 2x rychleji. Využijte toho, jak nejlépe dokážete. Na začátek dne přesuňte nejdůležitější agendu, schůzky a projekty, při kterých potřebujete být nejvíce kreativní.

Tip pro práci off-line: Pro kontrolu emailové schránky si stanovte pevnou denní dobu (např. půl hodiny 3x denně). Oznamte to dopředu i svým klientům a zákazníkům (stačí si nastavit automatickou odpověď se sdělením, že se k jejich emailu dostanete až za několik hodin). Tajemství vyšší efektivity tkví v 50 procentech právě v práci off-line. Myslete na to hned zítra, až vstanete z postele.

Naplánujte si práci podle počasí

Nejnovější studie prokázaly, že je naše efektivita práce vysoce spjata s počasím. I přesto, že v nás slunečný den zanechává pozitivní myšlení a budí nás ze spaní, pro 80% populace jsou produktivními dny právě ty, kdy je zataženo. I pouhá fotografie z vaší letní dovolené (na ploše či nástěnce) snižuje produktivitu práce a odvádí vaši pozornost. Pokud si můžete práci naplánovat dle priorit, mrkněte občas na předpověď počasí. Dny, které slibují zataženo a přeháňky jsou ty pravé pro dlouhou a náročnější práci. Navíc vám pak zbyde i více volného času v době, kdy je slunce na obloze bez mráčku.

Tip pro naplánování pracovní doby: Pokud si svou pracovní dobu plánujete, striktně ji vymezte a následně harmonogram dodržujte. Takto omezenou pracovní dobu pak lépe a efektivněji využijete. Když budete vědět, že můžete pracovat pouze od 8 do 14 hod., stihnete v této době vše, co je potřeba.

© Gabriela Otteová

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here