Uvolněte se a začněte opět věřit svému instinktu!

0
3025

Někdy jako by vám chyběl a bezhlavě se vrháte do dobrodružství, o kterých jste dopředu přesvědčeni, že nemusí dopadnout dobře. Někdy máte naopak tušení, že by se mohlo přihodit něco zlého a nebezpečného. Šimrá vás v žaludku a spíš než byste vsadili na instinkt a svůj pocit, začnete si říkat, že vás přemáhá paranoia.

Proč svůj instinkt ignorujeme?

Máme pocit, že jsme trapní, že přeháníme a nic se nám stát nemůže. To by byla příliš velká náhoda, aby se zrovna nám něco přihodilo. V dnešní době se mnoho lidí uchyluje spíš k rozumu a k logikou ověřitelným myšlenkách a předtuchám, které zkrátka podléhají nějaké kauzalitě. Neradi dáváme na náhody, tušení nebo podléháme ,,zbytečnému“ strachu. Bojíme se přiznat pravdu před ostatními, nebo ji přiznat sami sobě? Projevili bychom snad trochu slabosti a srazili tak své sebevědomí k zemi? V moderní společnosti už máme instinkt velmi oslabený a utlumený jinými podněty, než měli lidé v pravěku. Nejvíce vyvinutý instinkt mají zvířata, která na rozdíl od lidí nemají morální a společenské zábrany.

Co je intuice a instinkt?

„Instinkt je něčím, co překonává znalosti. Máme nepochybně určitá jemnější vlákna, která nám umožňují vnímat pravdu, když logická dedukce nebo jakékoliv jiné úmyslné úsilí mozku je marné.“ – Nikola Tesla

Nikola Tesla vystihl instinkt dokonale. Lidé si mohou myslet a domnívat se, ale instinkt je něco, co široce přesahuje všechny myšlenky. Je založen na našich zkušenostech a prožitcích. Trocha té definice neuškodí. Instinkty jsou opakované a stereotypní vzorce jednání. Díky nim jsme schopni myslet dopředu a tušit, co by se mohlo stát. Jsou to pudy, které lidstvu a zvířatům pomáhají již od pradávna. V mnoha situacích nám dokážou zachránit i život. Neměli bychom je podceňovat.

Sigmund Freud považoval instinkty za velmi důležité a podstatné pudy, které bychom rozhodně neměli podceňovat. Žijeme v době, kdy věříme počítačům, strojům a umělým předmětům. Měli bychom však pamatovat na naše zkušenosti, vědomosti a neměli bychom zapomínat na pocity, které nám často napovídají lépe než ostatní věci.

„Systémy umírají, instinkty zůstávají.“ – Oliver Wendell Holmes

Intuice a instinkt jsou si velmi podobné, ale intuice je spíše spojena s duchovním rozpoložením člověka. Jako by lidé dokázali tušit to, co se děje, aniž by jim to ostatní vysvětlovali. Někdy se stane, že uhodneme následujících pár kroků, které se přihodí během dalších pár dní. Někdo nám volá a mi, aniž bychom slyšeli na druhém konci volajícího, uhodneme, kdo to je. Tyto nevysvětlitelné události se zkrátka dějí, ať chceme či nechceme.

Věřte svému šestému smyslu

Myslíte si, že oplýváte šestým smyslem? Tedy, že máte vedle zraku, čichu, chuti, sluchu a hmatu také instinkt? Dokážete nějakým způsobem zjistit dopředu to, co nastane, aniž byste využili zbylých smyslů? Pak byste měli tento dar využívat a neopovrhovat jím. Často je instinkt spojován se schopností empatie a emocionality. Pokud tedy něco takového máte, využijte toho. Nebojujte proti instinktům a svému hlasu a pocitům. Jestliže se domníváte a cítíte, že je pro vás nastávající situace nebezpečná, vyhněte se ji. Udělejte všechno proto, abyste se cítili mnohem lépe. Jste pověrčiví? Možná to souvisí s vašimi instinkty…při rozhodování se zkuste řídit nejen rozumem, ale vsaďte na své pocity. Je vám při pomyšlení na určitou situaci či setkání s lidmi nepříjemně? Zamyslete se nad tím, proč tomu tak je a nemávněte nad tím rukou.

Vytušíte, že bude pršet, protože vás bolí zahojené zranění?

Poznáte, že brzy začne sněžit, protože vy ten sníh zkrátka cítíte ve vzduchu? Instinkty nejsou magií a rozhodně se nejedná o nadpřirozené věci. Myslíme a rozhodujeme se na základě našich předchozích zkušeností, podnětů, které známe a které si dokážeme vyhodnotit. Proč byste neměli poslouchat svůj vnitřní hlas, který to s vámi myslí dobře. Přece vám nebude lhát.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here