Podle českého přísloví ptáka poznáme po peří, vlka po srsti a člověka po řeči. Co a jak říkáme, to tvoří naši vizitku spolu s tím, co a jak děláme. Pojďme si tvořit krásnou, elegantní vizitku jako úspěšní lidé, kteří sprostá slova nepotřebují…
Sprostá slova nejsou nutná
Jako první si musíme připustit, že není nutné používat sprostá slova pro vyjádření našich názorů nebo pocitů. Pokud to jinými slovy vyjádřit neumíme, zřejmě náš pocit nebo názor velkou hloubku nemá… Exkrementy (a to se nechceme dotknout ničího jídelníčku) patří do toalety, nikoli do úst.
To, jak nazveme druhého, se odrazí a otiskne do naší tváře
Urážka, aby byla řečena nebo napsána, se musí nejdříve zrodit v hlavě, projít ústy nebo prsty, a pak se vrátí a otiskne se do tváře tomu, kdo ji vyslal. Totéž platí i pro krásná slova. Autor je totiž vždy se svým dílem nějak spjatý… Takže otázka zní: Co necháte zrodit ve své mysli, projít vašimi ústy/prsty a otisknout do vaší tváře? (V případě internetu se to otiskne do on-line prostoru, kde to může zůstat věky, v myslích to může být zapomenuto, ale ne odpuštěno…)
Jak se neunáhlit s nevhodnými a sprostými slovy?
Skvělou zprávou je, že neustále na sobě můžeme pracovat a zlepšovat se, abychom byli nejlepší verzí sebe sama, na kterou i prarodiče mohou být hrdí.
-
Pravidlo 10 vteřin
Když už nás nějaká nevhodnost či ukvapenost napadne, dopřejme si 10 vteřin. Jednoduše počítejme do 10 s myšlenkou: “Ano, napadlo mě to, dám si prostor na uklidnění největšího afektu, a když mě to nepřejde, tak to zkusím sdělit.”
2. Synonyma
Pokud se drsného výrazu nebo myšlenky nemůžeme ani po 10 sec. zbavit, přichází na řadu synonyma. Zkusme najít na ono slovo, větu, souvětí nebo odstavec synonyma – jednoduše jiná slova stejného významu (5-10 synonym). Jednak si tím oprášíme mozkové závity, jednak to bude pro naši mysl jako švédský stůl, ze kterého si bude moci vybrat to nejlepší (což je lepší než první kost, která vylétla kdoví odkud).
3. Činnost před
Ukvapeně zformované a odeslané zprávy se vyrovnají zprávám ve 2 ráno. O jejich absurditě věděl už i hrdina seriálu Jak jsem poznal vaši matku. Pokud máme opravdu svět měnící/vystihují myšlenku, bude úžasná i dopoledne, kdy kreativita bude fungovat na víc než na poloviční výkon… Takže: počkejme. A když nejde o situaci, kdy toužíme poslat někomu pestré nadávky či nízké názory ve 2 hod. ráno, kdy nám stačí se na to vyspat, vsuňme mezi akci produktivní činnost. Může pomoci: „Řeknu jí/mu to, až otřu v ložnici prach a vyžehlím si košile.“ alfa-samci (nadmíra testosteronu) si mohou říci: “Až udělám 30 sklapovaček a piruetou.” A dokud se to neudělá, tak si dopřát to potěšení a ony myšlenky ve vlastní hlavě nechat.
10 vteřin – synonyma – vsunout před to činnost
Milovníci zvířátek mohou namítat, že nejde až tak o slovo jako o tón. Když zašišláme na pejska urážku, zřejmě to bude vnímat jako chválu. Když chválu zakřičíme nebo sdělíme nenávistným tónem, nepotěší ho. Jenže lidé poznají nejen tón, ale i obsah (většinou).
Čtěte také: Umění se hádat