Zapomeňte na předsevzetí, učiňte pravé rozhodnutí!

10
1317

Před pár dny by naším postojem neotřásl ani sám golem! Byli jsme si naprosto jisti, že vše, co si uložíme do mentální přihrádky s popiskem “předsevzetí”, se nám jako zázrakem v roce 2011 splní. Pak se však za horizontem zjevila ta proklatá realita, každým dnem se k nám neustále přibližovala, až nás opět dostihla. Malinkaté pochyby začaly ze všech sil kousat. A neúnavně kousaly a kousaly… U nezlomného předsevzetí “Zhubnu!” se znenadání zjevilo několik dalších nežádoucích slov jako: co, když, kdyby, nezvládnu apod. Podíváme-li se na předsevzetí nyní, nestojí zde již více v původním znění, náhle je zde: “A co když se mi zhubnout nepodaří?” Všichni to známe, každý z nás tuto chybu možná opakovaně učinil, nečiňme ji proto znovu!

Po několika dnech jsme se totiž vrátili do vyjetých kolejí a co to děláme? My že se na všechna předsevzetí snažíme radši ani nevzpomenout? Není se čemu divit, dali jsme si jich tak moc, že to letos ani omylem nemůžeme vše stihnout! A právě teď nastal správný čas! Zapomeňte na tato předsevzetí! Bez milosti je vykopněte na chodník před dům a dveře zamkněte na tolik západů, na kolik vám to jen zámek dovolí. Předsevzetí je nesmysl a my máme tendence věřit, že se bez našeho přičinění jako zázrakem splní. Že si ukořistí část kouzelné vánoční atmosféry a vykouzlí nám zdarma z představy realitu.

Dejte proto zelenou pravému rozhodnutí a správnému cíli. Rozhodnutí, ač může vypadat na první pohled podobně, má jisté charakteristiky navíc! Nepočítá s žádnými zázraky, které se znenadání zjeví. Pravých rozhodnutí nikdy nemůžete učinit mnoho, jelikož každé vyžaduje vaši plnou pozornost – každým dnem. Dalším rysem je jeho konkrétnost a datum, kdy se vydáme na tour za naplněním naší tužby a do kdy ji hodláme proměnit ve skutečnost. S rozhodnutím se zavazujeme, že uděláme vše, co je v našich silách, abychom cíle dosáhli! Právě to činí rozhodnutí tou nejtěžší věcí na této cestě! Učiníte-li tedy pravé rozhodnutí, provedete zároveň ten nejtěžší krok na cestě.

Máte-li tedy ohromnou touhu, rozhodněte se a pusťte se do akce! Nic vám nebrání. Žádná okolnost nemůže být tak silná, žádný člověk tak mocný, aby vás zastavil! Pouze vy sami máte tu moc. A teď konkrétní znění rozhodnutí:

“Já ____________ (vaše jméno) se zavazuji, že budu konat nejlépe, jak umím, abych do ____________ (1.4.2011) ____________ (vydělal 100.000 Kč, zhubl o 10 kilogramů) . Pouštím se do akce právě dnes, tedy ____________ (5.1.2011). Každý den se na svůj cíl maximálně  koncentruji a dělám vše pro to, aby se cíl stal skutečností. A pokud do toho dám všechno, svého cíle dosáhnu – ať se děje, co se děje!”

Vynesli jste podobný výrok i u každého z prázdných blábolů nazvaných novoroční předsevzetí? Pokud ne, jsou to tedy jen další každoroční utopické představy vyprazdňující sebeúctu, které se mohou splnit jen za pomocí zázraku. Rozhodnutí je úplně jiným kalibrem, jistě jste se v tom již sami utvrdili.

Nyní si vyhraďte čas na to, abyste se skutečně rozhodli! Článek si v klidu přečtěte znovu, avšak také konejte! Informace jsou vám úplně k ničemu, pokud jich nevyužíváte. Učiňte a zapište si své rozhodnutí a pokud jste skutečně odvážní, podělte se o něj i s ostatními čtenáři v diskusi pod článkem. To je krok, kterým se ve svém rozhodnutí ještě víc utvrdíte a naleznete kvanta nové energie k naplnění cíle. To je však pouze pro ty nejsilnější. Proč se však tím nejsilnějším právě nyní nestát…?

10 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den , moje jméno je Roman Tinka a podnikám v síťovém marketingu. Veřejně tady píšu , že mým cílem na 3 měsíce je vydělat 160.000,-Kč . Děkuji Dreamlife.cz za tuto možnost.

 2. Ahoj jsme Mony.Pracuji v sitovemmarketingu.Mim cilem je vydelat 50tis do konce ledna 2011 a pak každý mesic stabilne 100000.Dekuji

 3. Ahoj, jsem Anna, pracuji v síťovém marketinku a mým cílem je vydělat do 1. dubna 100 000. Děkuji za podporu :-).

 4. Ahoj Radku, překvapuje mě, že si myslíte, že čtenáři Dreamlifu si po tolika přínosných článcích, které zde byly za posledních x let napsány, stále dávají předsevzetí v podobě prázdných blábolů. Nepodceňujte se, něco jste nás už naučili;-)

  Stanovení přesného data splnění cíle je určitě důležité. Jsou však cíle, které se takto časově nedají naplánovat (např. budu každé ráno, 6 dní v týdnu pravidelně cvičit). Těžko se u takového cíle stanovuje žádaný stav. To je třeba zmínit, ne všechny cíle jsou takto přesně termínově dosažitelné. A jsou to důležité cíle – jde o budování návyku – který jak již víme, je pro úspěch nezbytný;-)

  Osobně jsem v případě bilancování v závěru roku postupoval takto: nejprve jsem si sepsal 40 úspěchů roku 2010(k tomu mě inspiroval článek na webu http://www.kfp.cz), tím jsem získal skvělou motivaci do roku 2011. Pak jsem si stanovil 10 hlavních cílů z oblastí jako finační, fyzická, byznysová atd. Každý cíl jsem pak rozepsal do akčních kroků, které budu v prvním kvartále realizovat. Na konci kvartálu si stanovím další kroky pro druhý kvartál atd. Další plánování je důležité na měsíční, týdenní a denní bázi. Zároveň je ale klíčové se plány příliš nesvázat.

  Neříkám, že je to ideální, ale důležité je začít…mouchy se vychytaj v průběhu;-)

  Nakonec je ještě třeba docenit Navigátor FOKUS, který se tady na DREAMLIFE před časem propagoval. Zatím se mi s ním dobře pracuje, je to vychytaná potvůrka!

  Přeji všem úspěšný 2011.David

 5. A prosím upravte si formátování příspěvků – přestože jsem pro oddělení odstavců používal hojně Enter, výsledný text se slil v jedno;-) Díky.

 6. Zdravím Vás Davide! Pěkně jste se rozepsal, díky! Je však třeba se na tuto problematiku dívat i z dalších pohledů. Je vidět, že jste čtenářem již dlouhou dobu. Pomyslete však i na čtenáře, pro které byl toto úplně první článek na našich stránkách… Jistě si v něm každý našel nějaký ten důležitý poznatek. A Vám jeho přečtení také neublížilo, viďte? 🙂 Dále rozhodně každý FOKUS nemá, proto pro něho hlubší informace o time managementu také postrádají smysl. Váš plán je skutečně detailní – aby se však k jeho detailům mohl kdokoliv dopracovat, musí začít tím jedním rozhodnutím, o němž pojednává tento článek. Toť další pohled na věc. Pokud máte ještě nějaký tip, kterým můžete tento článek doplnit, klidně nám ho sem dopiště. Jak já, tak i čtenáři Vám jistě budou vděční! Ať jde vše podle plánu! 😉 Mějte se skvěle, Radek

 7. Davide, díky za perfektní komentář, a je skvělé vidět, jak čtenáři s některými našimi podněty pracují – a věřím, že Váš komentář bude inspirující i pro mnoho dalších. Nic nás nemůže snad potěšit víc něž tyto reakce! Máme taky radost, že Fokus se osvědčuje v praxi a že opět naše spolupráce s Akademií úspěchu se potvrdila. Přeji mnoho úspěchů! Tomáš, Dreamlife.cz PS: Formátování zachovává pouze ryzí text záměrně, není to chybou. O vícerychlostní rubrice osobního rozvoje do budoucna uvažujeme (abychom stále nabízeli vhodný obsah jak nováčkům, tak pokročilým stálým čtenářům).

 8. Ahoj, můj cíl pro letošní rok je získat zpátky svou lásku!Vím, že to dokážu a udělám pro to maximum!!!Držte mi palce:-)

 9. Ahoj Anno, Mony a Romane!

  Jak se vám podařiulo/ nepodařilo splnit to rozhodnutí a proč?

  Stálo by za to, aby zde byla uvedena kapka praxe a úvodní článek nebyl považován jen za jeden z módních výkřiků.

 10. Díky za článek, je potřebný, zvláště pak pro ty, kdo si jej všimli jen jako kolemjdoucí.

  Popisované tvrdé rozhodnutí má, jako vše, svá rizika. Pokud jde o legrácku typu novoročního předsevzetí v popisované podobě, je to nezávazná zábava – když vyjde, vyjde, když ne, spláchne to jeden úsměv, patří to k tradičním svátečním rituálům. 🙂 Pokud ale vyslovíme smrtelně vážně svého druhu zaklínadlo, které není splněno nebo není plněno, prokluzuje pod prsty, můžeme se obávat dosti těžké frustrace. Náš elán pro příště bude o to slabší, oč víc nadějí a vážnosti rozhodnutí bylo nyní do plánu vloženo. Bude nás strašit minulost, když se to nepovedlo dříve, nepovede se to ani dnes.

  Pokud se blíží hrozící termín a vrší se dominovým efektem resty, dostáváme se do napětí, které svazuje a paralyzuje práci, která by šla jinak snadněji od ruky.

  Problémem budou, jak už zde bylo v komentáři řečeno, dílčí kroky ke splnění hlavního cíle. Pokud třeba budu mít na tento týden dílčí plán vydělat 20k, naučit se 2 lekce angličtiny, třikrát si zaběhat a pomoci toho zhubnout 2 kila a přepadne mě chřipka, která mi na týden znemožní dělat cokoliv, v druhém týdnu budu moci dělat jen anglinu a třetí až pátý mě bude držet kašel, takže na cvičení nebude moc pomyšlením, začne se vše hroutit jako domeček z karet.

  Dohánět nebo plán přepracovat a slevovat, oboje je špatně, snad nemusím rozvádět proč.

  A ještě poznámku ke všem motivačním a pozitivním autosugescím typu Myšlením k bohatství, The Secret, Silvova metoda atp. Vyžadují až nadlidskou víru, která se stává tvůrčí mocí. Opravdu to není pro všechny. Kdo třeba své myšlení a pocity natolik vymete od negace, že v něm ustane samovolné asociativní myšlení, pociťuje jistě takovou radost a volnost, že potřeba obšťastňovat se věcmi jako je volné místo na parkování, které někomu zaberu, nebo krásná kočka či balík peněz, mu je docela cizí, malicherná a nepotřebná.

  Ale lidi jsou různé a rozumím, že existuje hraniční oblast, kdy člověk již mocné vůle dosud není nabažen světem. Je to velmi osobní a podle toho by si člověk měl dávat cíle: někoho zamotivuje romantická láska, někoho moc, a někoho duchovní svoboda. Nic není špatně, pokud je to ve správnou chvíli. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here