Women of the year: Podnikavé ženy 2010

0
1918

Letos jsme se věnovali nejmocnějším lidem světa podle magazínu Forbes i nejvlivnějším lidem dle magazínu Time. Abychom však uzavřeli tento rok kompletně, měli bychom se věnovat i ženám, které si zaslouží náš obdiv. Ano, mají své cíle na další roky a mnoho z nich se každý den snaží skloubit kariéru s mateřskými povinnostmi. Jejich život je však velice aktivní a jejich projekty úspěšné. Žebříček „Women of the Year“ sestavil prestižní módní magazín Harper´s Bazaar a my vám přinášíme pár zajímavých osudů…

Jordánská královna Rania

Královna je zobrazením moderní, citlivé i tvrdohlavé panovnice – je krásná a nikdy nevycouvá z boje bez výhry. Letos na summitu OSN požadovala vzdělání pro všechny, uspořádala Večeři Žen a promluvila na Clinton Global Initiative o rovnosti mužů a žen. Podporuje rovněž kampaně k posílení postavení dívek v rozvojových a silně věřících zemí a její nová kniha pro děti „The Sandwich Swap“ nabádá k toleranci vůči nové generaci. Královna Rania se tak nerve jen za dobro své země, nýbrž i za okolní svět.

Hannah MacGibbon

39letá návrhářka a kreativní ředitelka impéria Chloé za poslední 2 roky vyzvihla upadající módní značku a dostala ji na samý vrchol zájmu. Jak to dokázala? S každou novou kolekcí přináší jedinečné modely s nádechem ženství, půvabu, elegance a zároveň i nositelnosti. Vlastně se není čemu divit, cit pro módu měla odmalička, vystudovala Central Saint Martins University a pracovala 5 let pro Valentina Garavaniho. Jak sama říká, jejím největším triumfem je intuice a víra v to, co dělá…

Christianne Amanpour

Napůl Britka, napůl Iráčanka s exotickým vzhledem a silným přízvukem nemohla snít o kariéře reportérky či moderátorky. Aspoň to jí většina lidí z branže tvrdila. A ejhle, je to právě ona, kdo stanovil měřítka a kritéria kvalitní žurnalistice. Pracovala jako reportérka pro CNN a připravovala reportáže například ze Somálska, Iránu, Iráku či Bosny. Letos zariskovala, aby si vyzkoušela něco nového a přešla ke konkurenční ABC News, kde se mimo jiné věnuje i politickým přenosům.

Christy Turlington

Bývalá supermodelka odhodila lodičky na podpatku a stala se z ní zapálená aktivistka za zdraví lidí a především za zdravotnické podmínky ve světě. Premiéra filmu „No Woman, No Cry“, na kterém se podílela, byla vrcholem sezóny. Vše vlastně začalo jejím vlastním velice komplikovaným porodem dcery, kdy si uvědomila, že v mnohých rozvojových zemí by něco takového vůbec nemusela přežít. Rozjela se tedy do Bangladéše, Tanzanie a Guatemaly, aby nafilmovala život místních těhotných žen a následně filmu zajistila propagaci ve víře, že tím zlepší život dívek a žen v ohrožených částech světa.

Kdo se dále umístil v žebříčku „Women of the year“?

Inspirace roku – Natalia Vodianova

Inovátorka roku – Natalie Massenet

Renesanční žena roku – Sam Taylor-Wood

Vizionářka roku – Zaha Hadid

Celoživotní ocenění – Annie Lennox

Muž v ženském světě – Manolo Blahnik

Vzor roku – Emma Thompson

Průkopnice roku – Florence Welch

Nejvlivnější žena roku – Donna Karan

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here