Tento článek není o politicích ani vládních stranách. Nebudeme mluvit o ČR ani EU. Vynecháme všechny státy světa, až na některé příklady. Budeme mluvit o tom nejpodstatnějším v této souvislosti, o základech svobody, svobodného podnikání a kapitalismu.
Představme si Davida, právě dostudoval školu a vydělává průměrný plat. Nyní existují tři způsoby, jak můžeme jeho peníze získat. První způsob je pro Davida nejpřínosnější a využívá jej dobrovolně. Za předpokladu, že mu někdo nabídne službu nebo výrobek, který má pro něj větší hodnotu než peníze v kapse. Pokud tedy chceme Davidovy peníze, dodáme mu kávu, nebo opravíme vůz. Druhý způsob, jak získat jeho peníze, je již pro Davida nedobrovolný, tím způsobem je krádež. Potajmu se vloupat k němu domů a vzít si něco, na co nemáme právo. Třetí způsob je pro Davida také nedobrovolný. Jsou jím daně. Stát zdaní jeho příjem a také veškeré jeho nákupy.
Základem svobodného trhu jsou tři skupiny lidí, spotřebitelé, dodavatelé a výrobci. Pokud se vláda daněmi dotkne jednoho z nich, ovlivní i zbylé dva. Spotřebitelé, kteří si to neuvědomují, pak volí právě tu vládu, která zdaní podnikatele (dodavatele a výrobce), to se ovšem nevyhnutelně odrazí v ceně výrobků a spotřebitel na tom tratí sám. Většina lidí je v prostředí svobodného trhu zaměstnávána u podnikatelů. Pokud takový zaměstnanec bude volit vládu, která začne více podnikatele zdaňovat, pak se nemůže zaměstnanec divit, že sám sobě zvyšuje riziko propuštění. Podnikatel, který se dostane do finančních problémů, ať už zvýšeným zdaněním nebo jinou okolností, jako první sníží stavy a propouští zaměstnance.
Pokud vláda naopak více zdaní spotřebitele, ten si nebude moci dovolit tolik nákupů jako dříve a tak na tom tratí i podnikatelé (dodavatelé a výrobci). Pokud si jejich výrobky díky výši spotřebitelského zdanění nebudou moct spotřebitelé dovolit, dostane se opět podnikatel do problémů a nejčastějším řešením bude opět propouštění zaměstnanců (spotřebitelů).
Čím větší je daňová zátěž, tím více je demotivující pro člověka pracovat. Jedním z takových příkladů mohou být 70. léta, kdy prezident USA Carter chtěl těžit z ropného průmyslu a uvalil vysokou daň na producenty ropy. Následoval mohutný odliv podnikatelů z této sféry a ruku v ruce s tím propouštění. Podnikatel totiž musel pro stejný finanční příjem vynaložit podstatně více prostředků. Díky snížení produkce ropy dramaticky vzrostly ceny pohonných hmot. V 80. letech další prezident tyto daně s okamžitou platností zrušil a ropný průmysl opět vzkvétal, ceny pohonných hmot padly dolů a spotřebitelé na tom stejně jako podnikatelé vydělali.
Pravdou je, že čím větší a mocnější je vláda na úkor lidí, tím chudší je země. Naopak čím menší vláda, tím větší je prosperita. A tím není myšleno počet lidí ve vládě, ale rozsah pravomocí nad lidmi a úroveň zdanění příjmů. V případech kde je svobodné podnikání státem utlačováno, vzniká propastná chudoba. Dejme si příklad několika chudých zemí a překážek člověku, který chce začít podnikat:
Egypt – 71 úřadů, vyřízení trvá 12 let
Haiti – 411 úkonů, 112 úřadů
Peru – 168 úkonů, 53 úřadů, vyřízení trvá 13 let
Filipíny – 153 úkonů, 13 úřadů, vyřízení trvá 25 let.
Problémem svobodnému podnikání je velká skupina lidí, která chce být odměňována za to, kým jsou, ne za to, co dělají. V socialismu je člověk odměňován za to, kdo je a co říká. V kapitalismu je člověk odměňován za to, co si zaslouží a co udělá. Socialisté jsou často velmi sofistikovaní a své záměry vyššího zdanění spotřebitele obhajují tím, že vás nezdaňují proto, že by vás neměli rádi, to ne, mají vás rádi. Zdaní vás ale více proto, aby tyto peníze mohli dát vdově ve vedlejší ulici. A z toho vyvstává myšlenka na závěr. Dokáže stát hospodařit s penězi lidí v nejlepší prospěch lidí? V socialismu, pokud stát vlastní hotel, nikdo nemá zájem na zlepšování kvality služeb a úrovně hotelu, protože z toho nikdo nic nemá. V kapitalismu, pokud podnikatel vlastní hotel, chce mít co nejlepší úroveň a kvalitu služeb, protože na tom závisí jeho existence. V socialismu vláda nakupuje věci, které sama nespotřebovává a za peníze, které nejsou její. Nemá proto žádný závazek k nejlepší možné volbě nákupu.
Věřím, že článek je inspirací pro rozvoj svobodného podnikání. A každý si nyní dokáže v hlubších souvislostech uvědomit, že tajemství úspěchu není v přerozdělování stále stejně velkého koláče, ale ve zvětšování koláče samotného.
Jasné, stručné, … Jen to těm lidem vysvětlit.
Samozřejmě s článkem naprostý souhlas, ale vysvětlovat tohle lidem nemá smysl, protože 80-90% lid9 jsou ovce, které to nezajímá. Nemají žádné ambice, což není špatná věc, ale nechtějí být zodpovědní za svůj život. Takže tuto zodpovědnost rádi předají jiným. A tak to je i v přírodě, je nutné to akceptovat a pokud jsme mezi těmi 10% odpovědnými, žijme naplno a využívejme naplno všechno co nám příroda dává. Tedy i těch 90% spokojených ovcí.
Dravý kapitalismus je stejně neživotaschopný jako býval náš komunismus. Všechno má svá plus a mínus. Nadávat na daně je populární, tak proč toho nevyužít. To, že socialismus bere lidem motivaci a kapitalismu ji oživuje vyvrací mnoho faktů – např. úspěchy sovětů v dobívání vesmíru, vojenské technice a nebo výborná nacistická technika za druhé světové války. Opravdu geniální vědci, kteří jsou pro společnost nejdůležitější nekoukají tolik na peníze, ale na své výsledky (díky bohu). Společnost nepotřebuje manažery se statisícovými platy. Vám nevadí, že např. manažeři ČEZu vydělávají mnohem více než vědci co dali lidstvu objevy, které např. zachránily miliony životů ?
Kapitalizmus dáva možnosť, nie záruku. Kapitalizmus nie je zriadenie férové, ale slobodné. Aspoň ja to tak vidím. 🙂
Otazka byla polozena. Co takhle napsat moznosti reseni. Hodne casto posloucham od jinych lidi co je spatne, co by nemelo byt. Po polozeni me otazky, jak by to podle nich melo byt? Mlci!
Možnosti řešení vyplývají z mého prvního příspěvku. Ale pro méně chápavé to vysvětlím trochu jinak. Spousta blbů (špatných manažerů) má opravdu velké výdělky a za co ? Když přijde krize za kterou oni můžou nejvíce a jejich podnik (např. banka, pojišťovna) vykáže obrovskou ztrátu tak ještě mají dost drzosti požadovat velké odstupné. Fakt nejsem komunista, ale těhle případů je v kapitalismu nehorázně moc. Neříkám, že šikovný člověk umírá hlady, ale že hodně blbců je v kapitalismu příliš úspěšných. Co se týče těch šikovných managerů – ani oni nedělají nic co by ospravedlňovalo jejich vysoké platy – když má šikovný programátor, doktor, vědec, technik velký plat – tak to má být – oni totiž opravdu něco umí, mají výsledky a hlavně mají ZODPOVĚDNOST. Manažeři mají minimální zodpovědnost a obrovský plat. Máš snad dost inteligence abys odvodil řešení- někde přidat jinde ubrat.
No díky tvému příspěvku jsem se utvrdil jak je ten článek neobjektivní. Ovce vytvořila propaganda-reklamy atd. a já se obávám, že nacisti nebo komančové proti dnešní všudypřítomné propagandě byly méně efektivní. Ani přesně nevím proč mi tvůj příspěvek připadá divný . . . asi proto, že ho psala ovce, která si myslí jak je svobodná a skvělá 🙂
Samozřejmě souhlasím s Normalem
Né úplně samozřejmě souhlasím s HAHA. Nemám sklony k otrokářství a ani nemám megalomanský komplex. Domina je vždycky ženská tak si na ni hoši nehrajte 🙂
To, že ovce vytvořili reklamy je částečně pravda, ale hlavně je vytvořili jejich rodiče ovce. Tak už to v přírodě bývá 🙂 Pokud máš za rodiče vlka, tak budeš na 90% taky vlk. Sebekriticky uznávám, že jsem zatím taky ovce, protože mí rodiče byli ovce. Ale posledních 10 let tvrdě makám, abych se těch špatných návýků zbavil a jde to velmi těžko, právě proto, že jsme obklopeni masou těch 90% ovcí, kteří ti prostě nepomůžou. Protože neví o čem mluvíš. Jinak svobodný a skvělý jsem už 7 let 🙂
Probíhá tady diskuze o tom jak jsou lidi ovce, jak v kapitalismu zvítězí nejlepší atd. Bohužel tyto stránky jsou dělané jen pro Internet Explorer a firefox či opera je zobrazuje špatně. Explorer používají jen ovce co si nechají srát na hlavu – nedodržuje normy pro vytváření webu a o bezpečnosti nemluvě. Explorer má většinový podíl mezi prohlížeči, ale to že to je nejlepší prohlížeč by Vám tvrdil leda tak zaměstnanec microsoftu – takže nezvítězil ten nejlepší – KVŮLI OVCÍM CO HO POUŽÍVAJÍ A AUTORŮM VADNÝCH STRÁNEK JAKO JE TATO (naštěstí jich ubývá). Ten kapitalismus je prostě nejlepší, ale občas si v něm připadám jak za komunistů.
Přeji hodně úspěchů, ať se co nejdřív oddělíte od ovcí.
… a hlavně zajímavou cestu
To že něco nefunguje Vám neznamená, že to nefunguje všem. Takové lidi, co si jen stěžují vážně miliji… Když se vám tu nelíbí, tak sem nechoďte.(Mě opera zobrazuje všechno správně)
Je třeba si uvědomit, že ta banka nebo ta pojišťovna jsou soukromé firmy, čili si zaměstnají koho oni chtějí dle jeho schopností a kvalit pro firmu…
Tvrdíte, že nejste komunista, ale do všeho byste nos strkal stejně, jako komunisti 😀
Tak by mě tedy zajímalo, co tedy jste???
Je to třeba lidem neustále připomínat, teď před volbami je to myslím na místě…
V opeře se špatně zobrazují nadpisy článků na úvodní stránce (nejsou celé-jsou useklé). Lidi co jen kritizují jsou opravdu hloupý takže – TYHLE STRÁNKY MAJÍ ZAJÍMAVÝ ČLÁNKY, ALE JE MIZERNĚ UDĚLANÝ.
Pro všechny co se článkem nadšeně souhlasí. Přečtěte si něco o finanční krizi (jak vznikla) a o zadlužování kapitlistického západu u komunistické Číny.
Proč je přidávání příspěvků tak těžké ? Funguje to jen občas. Finanční krize a její příčiny ukazují, jak je tenhle článek neobjektivní. Bankéři a spekulanti na burzách jsou ta největší verbeš co okrádá slušný lidi. Nejsem komunista, ale kdo ví o příčinách finanční krize tak musí souhlasit.
Na staršej opere bol problém, že úvodný baner sa zobrazoval dva krát pod sebou. Novšia verzia to mála opravené. Neviem či to už funguje u nej dobre lebo som ju pre pomalosť prestal používať. Používam v práci firefox a doma safari a nie je žiadný problém so zobrazovaním
Díky za tento článek, Petře. Člověk si musí pořád opakovat, že to, jak smýšlí a co dělá, je správné. Kritizovat umí každý, ale málokdo se umí podívat na problémy s nadhledem jako tyto webové stránky ve článcích, byť jsou někdy přejímané. Přeji Vám vše mnoho úspěchů.
je skutečně nakažlivé. Který bača Vás stříhá ?
Díky za skvělý článek. Bohužel z diskuze je vidět, že ani 20 let po pádu komunismu si někteří neuvědomují, že jsou zodpovědni sami za sebe…
V drtivé většině oborů hrají schopnosti vést lidi a komunikovat přes 80% úspěchu(to by mohlo odrážet plat manažerů). Každý zmíněný šikovný programátor, doktor, vědec, technik mají malé platy v případě, že se spolehnou na stát nebo špatnou firmu. Mají obrovský potenciál své znalosti a objevy zhodnotit mnohem více, než manažer ovládající jazyky, telefon a oblek.
Presne tak. Staty berou nase penize – dane, rozhazi je, zadluzi NAS za NASE dane. A jedinec MUSI platit.. Stat musi skoncit intervenovat ve vsech oblastech lidskeho zivota. Politici jsou zkorumpovani neschopni lide, kteri nikdy nevedli ani malou firmu, a takovi vedou tak obrovsky komplex, jakym je STAT. Je treba konec politikum, levice, pravice, vsichni jsou stejni. Volny obchod a svobodna VOLBA jedince – to je jedina moznost jak ven z tohoto bludneho kruhu. Alternativni systemy zalozene na privatnich principech a svobodne volbe.