Oprah Winfrey: z Popelky miliardářkou

2
1646

Oprah se narodila v roce 1954 v Kosciusku v americkém státě Mississippi a její život přitom asi nejlépe vystihuje pohádka O Popelce. Vyrůstala na farmě v Mississippi u babičky, která ji už velice brzy učila číst. V devíti letech se přestěhovala ke své matce do Milwaukee, kde dostala první lekci života, byla znásilněna. Matka nad zneužíváním své dcery však přivírala oči, a tak Oprah po pěti letech utekla z domova. Za opakované útěky se ve 14-ti letech dostala do vězení pro mladistvé. Soud ji nakonec však poslal k otci. Tou dobou už byla těhotná a o dítě přišla. Otec byl velice přísný a kladl velký důraz na vzdělání. Po dceři vyžadoval, aby každý týden přečetla jednu knihu a pak o ní napsala zprávu. To pro ni ale nebyl žádný problém, dělala to s chutí a později sama uvedla, že právě tyto knihy byly průvodkou do vyjímečného světa a již s předstihem ji představily příležitosti, které se jí následně v životě nabídly.

Nečekaně se z holky, jež utíkala z domova, stala výborná studentka. V 19-ti letech si při soutěži krásy jejího silného a příjemného hlasu všimla lokální rozhlasová stanice. Oprah Winfreyová tak začala ještě během studia na střední škole pracovat jako hlasatelka nashvillského rádia WVOL. Zároveň dostala nabídku z lokální televize, tu ale odmítla. Před kamerou se objevila o něco později. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se tak zároveň nestala první černoškou, která četla v televizi zprávy. Po maturitě se rozhodla pro studium v Tennessee. Zde studovala herectví, komunikaci a rétoriku. Zanedlouho se dostala do podvědomí společnosti, když se jí naskytla příležitost moderovat ranní talk-show v baltimorské televizi.

Odsud vedly její kroky do Chicaga, kde v roce 1984 okouzlila v talk-show AM Chicago. Pořad se stal nevídaně úspěšným, a tak se vedení rozhodlo přejmenovat jej na The Oprah Winfrey Show. Pod tímto názvem se pak začal vysílat po celých Státech a nyní ho ve stovkách zemí sleduje týdně 21 milionů diváků. A díky čemu Oprah vděčí za svůj úspěch? Jsou to zejména spontánní reakce, emoce a cítění se svými hosty. Možná i díky tomu, že si v dětství prošla doslova peklem, jsou její reakce tak procítěné. Během vysílání si dokáže stejně tak dobře dělat legraci ze svého snoubence Stedmana Grahama, jako otevřeně mluvit o sexuálním obtěžování, kterým prošla.

Oprah se také angažuje na poli herectví. V roce 1985 debutovala ve filmu Purpurová barva režiséra Stevena Spielberga. Za vedlejší roli Sofie získala dokonce nominaci na Oskara. Námět filmu byl moderátorce velice blízký. Jde o příběh černošské dívky, která je vystavena ponižování.

Oprah se rozhodla také zasahovat do literatury. Vydává vlastní časopis O a také knihy. Díky literatuře se Oprah otevřely dveře do světa a ona sama razí názor, že jedině výchova, hlavně skrze literaturu, osvobozuje, že vzdělaná žena může být samostatná a proto nemusí trpět ponižování muži. Aby četbu co nejvíce přiblížila lidem, připravuje vedle své show i jakési knižní okénko, ve kterém chce vzbudit zájem o čtení. Další z jejích pořadů The Oprah Magazine je průvodcem k osobnímu růstu, speciálně pro ženy připravuje jednak televizní pořad a taky internetovou stránku Oxygen.

Aby toho nebylo málo, nesmíme vynechat politiku. V roce 1991 lobovala za založení databáze lidí usvědčených z pohlavního zneužívání dětí. Její snaha skončila podpisem Billa Clintona pod zákonem, jež umožnil vznik seznamu pedofilů. Vliv Oprah Winfreyové zasahuje i do dalších oblastí. Nemalou část ze svých příjmů věnuje na dobročinné účely a i na poli charity dosáhla uznání.

Nikoho tedy nepřekvapí, že se velmi rychle stala nejbohatší ženou v showbusinessu. V žebříčku časopisu Forbes se nachází na samotném vrcholu s nastřádaným majetkem v hodnotě jedné a půl miliardy dolarů. Až za ní se nachází autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová s přibližným majetkem kolem miliardy dolarů. Na třetí místo se vyšplhala americká hvězda žen v domácnosti Martha Stewartová s jměním 638 milionů dolarů.

Život této novodobé Popelky je o snech. O splněných snech, jež vedly k uznání a respektu celé společnosti. Díky této ženě se nemusíme bát dát najevo svůj názor a veřejně jej reprezentovat.

2 KOMENTÁŘE

  1. Vidíš a já tady o ní čtu poprvé. A znovu je to pro mě inspirativní – obzvláště to video, které je u článku – baví se tam o Secret a je tam spousta fantastických a inspirujících myšlenek…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here