Umění sebeobrany aneb slovní obrana je stejně důležitá jako ta fyzická

0
3733

Znáte ten sžíravý pocit, kdy si připadáte paranoidní, že se může něco stát? V zimních měsících chodíte z práce  v pozdních hodinách a venku už je černočerná tma. Poslední autobus a tramvaj odjíždí ze zastávky, která není úplně nejblíž práci ani domovu. Čekáte sami na opuštěném nástupišti spolu s dalšími lidmi, kterým zrovna nedůvěřujete. Nechcete si nic připouštět, ale stejně máte divný pocit. Pocitů se nejspíš nezbavíte, ale můžete se cítit více sebejistě a vědět, že jste pro svoji ochranu a bezpečí udělali maximum. Naučte se pár triků, jak si chránit svůj osobní prostor. Osvojte si následující triky a zvýšíte si sebedůvěru a lepší pocit. umění sebeobrany

Předvídejte dopředu

Prvním bodem je prevence. Buďte předvídaví a přemýšlejte o každodenních činnostech a zvycích, které děláte a které vidí i ostatní. Vyhýbejte se zbytečným procházkám nočním městem a zavolejte si raději taxi, spolehlivý odvoz nebo si domluvte doprovod. Zvlášť, pokud jste žena. Pokud se přece jen musíte dostat z bodu A do bodu B a sami, vyhýbejte se zalesněným místům, odlehlým parkům a vybydleným lokalitám, kde se pohybují nevyzpytatelní lidé. Nenoste v uších sluchátka a poslouchejte, co se děje okolo.  Nekoukejte do rozsvíceného displeje, zbytečně tak lákáte pozornost na sebe a navíc ignorujete okolí. Vyndejte ruce z kapes a jděte raději rychlým krokem. Pokud míříte právě z plesu, mějte na přechod přezuvky. Nikomu se ještě neběželo pohodlně v botách k obleku a už vůbec ne v páskových botičkách na podpatku. Po ulici choďte raději blíž k silnici a pokud to okolnosti dovolují, nebojte se jít osvětlenou silnicí. Nepližte se podél zdí a vyhýbejte se zákoutím, za která nevidíte. Pokud se při jakékoliv situaci cítíte špatně, myslíte, že ten, kdo jde za vámi, tam je podezřele dlouho, zachovejte se pro něho naprosto nepředvídatelně. Útočníci postupují podle promyšleného plánu, tím, že uděláte něco neobvyklého, vykolejíte druhého z jeho postupů. Jde-li někdo za vámi a pomalu se přibližuje, nepokračujte v cestě dál, ale prudce se třeba otočte a vydejte se proti němu. Můžete na někoho začít nahlas mluvit a smát se.

Slovní obrana je stejně důležitá jako ta fyzická

Druhá věc, kterou byste si měli uvědomit, je váš osobní prostor, který nikdo nesmí narušovat, pokud o to nestojíte. Jedná se o pár centimetrů, pár důležitých centimetrů, po jejichž hrubém narušení se cítíte ohroženi. Je to velmi nepříjemný pocit a vyhnout se mu můžete i nenásilnou technikou. Napadlo vás někdy, že první fází obrany, je mluva? Ano, jsou to skutečně slova, která vás mohou bránit a zachránit vás před možným fyzickým napadením. Důležité je zachovat si klidnou hlavu a myslet. Zeptá-li se vás někdo na cestu, kdo se vám úplně nezdá, dejte mu jasně a stručně najevo, že cestu neznáte. Mluvte dostatečně nahlas a vykejte. Pokud vás někdo uslyší, bude vědět, že dotyčného neznáte a nejste tedy v jakémkoliv kamarádském vztahu. Nezačínejte větu tím, že se budete omlouvat. Jasné NE nebo NEZNÁM, bohatě stačí. Chovejte se slušně a nepouštějte si lidi k tělu. Neútočte slovně na ostatní a nevyhledávejte hádku, jen se pokuste hovor rychle ukončit a pokračujte v cestě dál. Proč se předem neomlouvat? Na to je jednoduchá odpověď. Nedávejte cizím lidem, a zvláště těm, kteří nemají dobré úmysly, najevo, že máte důvod se omlouvat. Nestavte se do submisivní pozice, druzí to mohou vycítit a využít to k dalšímu kroku. Proč nevyvolávat konflikt? Nemuselo by se vám to vyplatit. Jsou lidé, kteří vyvolávají konflikty záměrně a rádi se hádají. Otázka je, jak tyto hádky končí a zda nevyvolávají mnohem horší konce než jen hádku.

Gestikulace a vyzařování jistoty

Další kroky, které je dobré znát, spočívají v sebejistém postoji a gestech. Choďte vzpřímeně, narovnejte hlavu a nehrbte se. Ramena zastrčte dozadu a vypněte hruď. Věřte, že při takovém postoji a gestikulaci z vás bude vyzařovat mnohem více sebejistoty a odvahy, než když se budete krčit v rohu, oči budete mít zapíchnuté v displeji, na uších sluchátka a záda se vám budou hrbit do písmene D. Nedávejte ostatním záminky.

Poslední rady nakonec

Pokud se stěhujete a bydlíte sami, jste žena, napište si na zvonek raději Novákovi než Nováková. Útočníci si často své oběti vybírají pečlivě a dopředu zkoumají terén. Opět nikomu nedávejte možnost a informace o tom, že bydlíte sami. Nenechávejte otevřená okna, pokud odcházíte z bytu. Pokud máte ventilaci, po příchodu domu si byt raději zkontrolujte. Když už se dostanete do svízelné situace, pamatujte, že je mnohem lepší volat hoří než pomoc. Nebuďte provokativní a nedávejte ostatním příležitost k hádce a konfliktu. Nikdy nevíte, co se cizím lidem honí hlavou, a tudíž si s nimi nezahrávejte. Myslete na své bezpečí a chraňte si ho.

Za užitečné a praktické rady vděčíme kurzům Sebeobrany pro ženy v Olomouci.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here