Tipy, jak trávit velikonoční svátky

0
3912

Svátky jara jsou již za rohem a letos o pár dní dříve. Jak trávíte Velikonoce a dodržujete s nimi spojené tradice? Ať už jste nadšencem velikonočních svátků, nebo odpůrcem zvyků s pomlázkou, máme tu pro vás tipy, jak si ty letošní Velikonoce vychutnat. Zlatý déšť do vázy, domácí citronádu do ruky a jdeme se ponořit do řádků a jarních svátcích, rozkvetlé louce, starodávných tradicích a odpočinku.

Jak to všechno začalo

Velikonoce jsou v naší zemi velmi významným křesťanským svátkem a mezi věřícími mají velkou váhu. Ti slaví zmrtvýchvstání Ježíše Krista, který podle Bible po svém ukřižování třetího dne povstal z hrobu. Svátky Velikonoc splynuly s pohanskou oslavou jara. Co jsou přesně svátky jara? Slovani a Germáni vzdávali hold probouzející se přírodě, která vzkvétá po uplynulé zimě. Právě díky takovému propojení vstoupili Velikonoce mezi lid jako oslavy spojené s plodností a jarní tematikou.

Oslavuje se přesně vzkříšení, ke kterému došlo na Boží hod velikonoční, který se odehrál v dnes již známou Bílou sobotu, neboli o velké noci. Bílé sobotě podle tradice předcházejí dny jako Velký pátek a Zelený čtvrtek. Velikonoce se každý rok slaví v trochu jiný termín. Zpravidla padnou na první neděli po jarním úplňku. Vychází tedy na březen či duben.

Svátky jara, klidu a pohody

Jaké symboly patří k svátkům jara? Jako první nás asi napadne vajíčko. Jistěže. Pohanský symbol nového života a zárodku. Symbol plodnosti, který dodnes dodržujeme. Před Velikonocemi se barví vajíčka nejrůznějšími metodami. Vedle vajíčka je známý i zajíček, jehož minulost a kořeny tradice sahají do velmi staré doby ještě před křesťanstvím. Zajíc je spojen s pohanskou vírou, která věřila v bohyni plodnosti Eostre. Odtud symbol zajíce. Dále bychom mohli jmenovat beránka, který symbolizoval stádo Boží.

Kde trávit první sluneční paprsky a rozkvetlé sněženky

Pokud máte rádi velikonoční svátky, těšíte se na výzdobu bytu, zahrádky a barvení vajíček, pak si naplánujte, do jaké barvy si letos vyzdobíte vázy s větvičkami. Jestli si natrháte kočičky a kdy budete plést pomlázku. Jestliže nejste příznivcem tradic, můžete se vydat do přírody a oslavit tak příchod jara a tepla. Nespočet zámků a hradů nabízí první prohlídky spojené s jarmarky. Ty najdete i ve větších městech. Lidé také rádi vyhledávají velikonoční trhy nebo vyjížďky za město do přírody. Vytáhněte kola, vezměte pejsky a vyrazte na společný výlet. Letos se kratší oddechová dovolená vyloženě nabízí, protože svátky jsou již dva. Neváhejte a plánujte dopředu. Vždyť se jedná o váš volný čas a relax.

S pomlázkou či bez pomlázky

Svátky a podoba tradic se liší podle toho, odkud pocházíte. Záleží, zda pocházíte z Moravy nebo z Čech. I v těchto oblastech jsou tradice jiné. Je rozdíl, jestli jste z jihu, severu, východu i západu. Každý kraj má své tradice, kroje, zvyky a výzdoby. To, jestli si užijete velikonoční svátky nezáleží na tom, zda dodržujete tradice a chodíte s pomlázkou. Hlavní je, že si odpočnete a načerpáte nové síly na další pracovní dny. Stačí se vydat za matkou přírody…uvědomovat si její energii a sílu a přijmout ji.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here