Time management: 6 kroků, jak být pánem svého času

0
3882

Žijeme v uspěchané době. Všechno se musí dít rychle, jinak nám to do života nedodává dostatečné zadostiučinění. Zápletky filmů jsou rychlé, jídlo je rychlé, firmy hledí převážně na kvantitu než na kvalitu práce. A člověk pak přijde po osmi hodinách domů a chce odpočívat. Později si uvědomuje, že nic nestíhá ze svého osobního života, a když chce začít podnikat, tak to bývá ještě horší, protože mu nezbývá čas na realizaci. Plánujte svůj čas s rozmyslem pomůže vám Time management.

time management

„Nemám čas.“ To je věta, kterou používáme při spoustě příležitostí. Ovšem většinou je to pouze nadsazená skutečnost, že se vám do toho nechce. Základní pravidlo time managementu je eliminovat lenost. Pokud nebudete disciplinovaní, nemá pro vás cenu se snažit něco plánovat, protože ve výsledku se na to stejně vykašlete. Paradoxně je první krok ten nejtěžší. Jakmile se zbavíte lenosti, nebo alespoň ji omezíte na rozumnou míru, můžete začít s plánováním.

  1. Udělejte si seznam činností

Tohle je úplně nejzákladnější způsob jak lépe plánovat svůj čas. Uděláte si seznam činností, které musíte za týden stihnout. Pak si to rovnoměrně rozplánujte, abyste se z toho nezbláznili a jakmile budete mít na každý den přesně definované činnosti, budete se moct do nich hned pustit a nebudete muset vzpomínat na to, co jste vlastně chtěli dělat. Neplánujte si ovšem svůj režim do poslední minuty, vždy mohou přijít nečekané události a činnosti. Vždy si ponechejte rezervu.

  1. Stanovte si priority

Pokud máte na nastávající týden hodně úkolů, často se může stát, že je nemůžete stihnout všechny. Proto si hned na začátku týdne ujasněte, které činnosti musí být hotové a které mohou ještě počkat. Tím pádem se vám nemůže stát, že kvůli činnosti, která by stačila až příští týden, nestihnete něco urgentního.

  1. Nehrajte si na supermana

Cítíte-li, že nejste dostatečně znalí oblasti, kterou určitá činnost vyžaduje, zkuste najít někoho fundovanějšího, který by ji mohl zvládnout rychleji a lépe nebo vám s ní může alespoň pomoc. Není zlé si přiznat, že všechno prostě sami nezvládnete. Výsledek bude impozantnější a vy tím ušetříte čas i námahu.

  1. Zbavte se rušivých vlivů

Tohle platí obzvlášť u činností, které vyžadují maximální soustředění. Máte zapnutý Facebook nebo Skype? Nemáte ztišený telefon? Pokud nečekáte na nějakou urgentní zprávu, tak se tohohle všeho zbavte. Ti lidé bez vás určitě hodinu nebo dvě vydrží a případně se jim můžete ozvat později. Navíc většina z nás dobře zná tu situaci, kdy nám někdo napíše na Facebooku, my odepíšeme a ve výsledku tam strávíme dalších 10 minut, čímž si ještě přetrhneme proud myšlenek.

  1. Udělejte si pořádek na pracovní ploše

Jedním z největších nepřátel správného time managementu je nepořádek. Často se vám pak stává, že nemůžete najít nějaký důležitý dokument nebo flash paměť se soubory, které potřebujete. Nemusíte mít na stole perfektně uklizeno, ale měli byste vědět, kde co máte a kam při práci sáhnout.

  1. Naučte se říkat „NE“

Tohle již bylo zmíněno v článku http://dreamlife.cz/3-rady-jak-se-naucit-rict-ne/ . Pokud máte práce nad hlavu a někdo vám chce přidat další, prostě ho odmítněte. Chápu, že někteří z vás jsou šlechetní a chtějí ulehčit ostatním lidem, ale nemůžete kvůli tomu obětovat svůj čas. Slušně se omluvte a pokračujte v práci, kterou jste si určili.

Tohle je samozřejmě pouze pár základních rad. Existuje spousta seminářů a kurzů, které se na toto téma soustředí a to velmi hloubkově. Jakmile si to osvojíte, najednou zjistíte, že máte spoustu volného času a nemusíte se kvůli ničemu stresovat, protože bez problémů stíháte vše, co jste si stanovili.

© Jan Drápal

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here