Dlouho jsme se nerozmýšleli a za exemplární příklad jsme si vybrali jednoduše to nejlepší, co hodinářský průmysl může nabídnout. Guinnessova kniha rekordů říká: nejkomplikovanější hodinky na světě mají rodný list z 19. století a doposud na nich pracovali tři umělci: Louis-Elysee Piguet, Franck Muller a Paul Gerber.
První z nich stvořil tři kusy stejného modelu hodinek, které byly ve své době nejkomplikovanějšími na světě. Měly 491 ručně vyrobených součástek, a to v dobách, kdy neexistovaly žádné přesné výrobní stroje jako dnes a přesnost tisíciny milimetru rozhodně nebyla standardem! I když byly všechny tři strojky „stejné“, lišily se. Každá část musela být totiž ručně upravena tak, aby v konkrétních hodinkách fungovala v souhře s ostatními. Poskládat třikrát takových 491 miniaturních součástek do fungujícího mechanismu není nic menšího než úkol hodný génia!
Původní model obsahoval komplikaci minute repeater a ukazoval hodiny, minuty a sekundy. To vše zabalené v skutečně malém pouzdře o průměru 32 mm a výšce pouhých 8 mm! Podívejte se na rozměr některých hodinek Breitling, které bez zvláštních komplikací dosahují rozměrů 42 mm v průměru a výška téměř dvojnásobná – 15 mm! Považujme to za módní vlivy, ale kde se nachází elegance je v tomto srovnání naprosto jasné.
V průběhu let se dva modely ze tří ztratily a poslední koupil do své sbírky v roce 1989 hodinář Franck Muller. Ten se rozhodl bez zásahů do již tak miniaturního pouzdra přidat k strojku další součástky a další komplikace. Dlouho hledal sponzory, kteří by jeho nápad financovali a nakonec se dal do spolupráce s lordem Arranem, jenž je dodnes vlastníkem tohoto mechanického zázraku. Franck Muller přidal neuvěřitelných 160 součástek, díky kterým přibyly funkce měsíční fáze, teplotoměr vnitřní teploty, indikátor 4letého cyklu, věčný kalendář, ukazatel týdne a dne. Své dílo představil v roce 1992 na veletrhu v Basileji a s celkovým součtem 651 součástek vytvořil nový rekord nejkomplikovanějších hodinek světa!
Nebyl by to ovšem Franck Muller, aby se neodhodlal k ještě odvážnějším krokům. Spojil síly s třetím jmenovaným – Paulem Gerberem, který vytvořil pro hodinky létající tourbillon. Nešel ovšem klasickou cestou, kdy koupíte kompletní tourbillon od velké společnosti a jen ho implementujete do strojku. Mistr Gerber se rozhodl vytvořit úplně novou konstrukci a díky jeho stavbě ze 121 součástek vzrostl jejich celkový počet na ohromujících 772! V roce 1995 byly hodinky představeny opět na veletrhu v Basileji jako hodinky s nejmenším létajícím tourbillonem na světě.
Létající stroj těžší než vzduch je nesmysl, Země je placatá a do prostoru napěchovaného 772 díly se již přece nedá nic přidat. Jak plyne čas, mnohdy se ukazuje, že některé názory nejsou přesné a Paul Gerber svolil k další vizionářské a precizní spolupráci…
Prostor, který byl natolik využit, že by se do něj nevešel ani vlásek, dostal navíc 2,6 milimetru na výšku. Co se do tak miniaturního prostoru může vejít, ptáte se? Dost součástek na to, aby přibyly komplikace split second, flyback chronograf s 60minutovým počítadlem a ukazatel rezervy nátahu! Spolu se součástkami potřebnými pro nadstavení výšky pouzdra dosáhl součet použitých dílu astronomického čísla 1116! Slovy jeden tisíc sto šestnáct součástek zkompletovaných do jediného uměleckého díla… Pokud je u automobilového motoru 100 koní na litr objemu výsledek, který se podaří dosáhnout jen několika konstruktérům, u hodinek je celkový součet 1116 součástek údaj, nad kterým se bude většina hodinářů potutelně usmívat…
Nikdo z nás si netroufne odhadnout, zda-li snaha stavitelů pokořit další rekordy a výzvy bude pokračovat. Jedna věc je však jistá. Tento skutečný příběh o neskutečném výsledku dokazuje, že lidská představivost nezná mezí a dokáže vyřešit jakkoliv nemožný problém, který se vyskytne, anebo si ho mysl vytvoří sama. Proto na zavěr článku: “Nechť se vám dostává maximum zdánlivě neuskutečnitelných výzev, protože ty jsou tím pravým pohonem vlastního rozvoje a úspěchu!”
co je za funkciu to tourbillon??
Dobrý den,
tourbillon je jedna z nejnáročnějších hodinářských komplikací, její princip je popsaný v našem článku, který si můžete přečíst zde: http://dreamlife.cz/magazin-luxusu/moda-doplnky/vyber-hodinek-sama-komplikace–jste-zmateni/article.html?id=641
Současně lze na internetu po vygooglování slova tourbillon najít mnoho dalších informací o této komplikaci, než je v našem zaměření možné srozumitelně a zajímavě zprostředkovat pro širší čtenářskou skupinu.
Skvělou stránku v angličtině, kde lze lépe pochopit fuknci tourbillonu díky animaci, najdete zde: http://www.clockwatch.de -> Theory -> Complications -> Tourbillon
Přeji Vám úspěšný den, Petr Gogolín.
Smyslem tourbillonu je eliminovat zemskou přitažlivost a tedy snížit vliv gravitační síly na chod hodinek, proto se mechanismus uvnitř hodinek otáčí kolem vlastní osy jedenkrát za minutu, čímž se zajišťují odlišné polohy setrvačky vůči zemskému jádru. Tento vysoce komplikovaný mechanismus vynalezla roku 1795 legenda hodinářského umění A. L. Breguet – i o něm se dočtete v jednom z našich článků “Breguet: Stvořitel haute horlogerie” … http://www.dreamlife.cz/breguet-stvoritel-haute-horlogerie/article.html?id=55 ; Přeji příjemný den a úspěšné a objevující proniknutí do tajů vysoké hodinařiny! Mechanické hodinky jsou opravdu malé zázraky, a koho uchvátí, budou si žádat vysoké oběti, ale i náležité odměny! 🙂 S pozdravem Tomáš Novotný, šéfredaktor Dreamlife.cz