Skywalk: okuste sílu Grand Canyonu

0
1033

Grand Canyon je jeden ze sedmi divů světa, a to právem. Vytvořila jej řeka Colorado v Severní Arizoně ve Spojených Státech Amerických. Kaňon, jehož tok řeky Colorado modeloval miliony let je téměř 446 kilometrů dlouhý a jeho nejvyšší hloubka dosahuje až 1600 metrů. Kaňon tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených ve Spojených Státech. Grand Canyon National Park patří k nejznámějším světovým turistickým atrakcím, pyšní se návštěvností okolo pěti milionů lidí ze všech států USA i celého světa, a to během jednoho roku!

Letošní rok je pro Grand Canyon velmi významný a důležitý. Návštěvnost prý prudce vzroste! Grand Canyon totiž připravil fascinující zážitek, na který v životě nezapomenete. Na první pohled nebezpečný, ale přitom vám absolutně nic nehrozí, maximálně naprosté uchvácení.

SkyWalk, to je název arizonské senzace, a můžeme ji přeložit jako nebeská procházka. Zní to děsivě, že ano? Představte si Grand Canyon a v něm vyhlídku. Ne jen tak ledajakou. Představte si procházku přímo nad více než kilometr hlubokou propastí, ještě k tomu po skleněné podlaze. Je to nereálné? Vůbec ne. Pojďme se společně podívat na projekt Sky Walk, novou ozdobu Grand Canyonu.

Vyhlídka Skywalk se nachází v indiánské rezervaci na západním konci kaňonu v oblasti, kterou obývá kmen Hualapajů. Veškerý cestovní ruch se až dosud odehrával především na východě v Národním parku Grand Canyonu. To je důvod proč se tento indiánský kmen rozhodl přitáhnout do své oblasti více turistů a dát o sobě vědět. Polovina z 1400 příslušníků kmene Hualapajů je trvale bez práce, třetina žije pod hranicí chudoby a zhruba 300 000 turistů, kteří do jejich oblasti ročně zavítají vesměs na krátké výlety z Las Vegas, indiánský kmen neuživí. Po otevření Skywalku se očekává téměř čtyřnásobný zájem.

Je ovšem jasné, že stavbu Skywalku by kmen samotný financovat nemohl. Projektu se proto ujal lasvegaský podnikatel původem z Číny – David Jin, s nímž se kmen bude po příštích 25 let dělit o výnosy. Mezi další výnosy bude patřit provozování návštěvnického centra, restaurací, hotelu či pořádání vyhlídkových jízd v terénních automobilech.

Ale jak vlastně toto skleněné monstrum vypadá? Celá vyhlídka připomíná  obrovskou podkovu a je vyrobena z devadesáti tun speciálně tvrzeného skla z Německa. Plošina snese podle konstruktérů zatížení odpovídající hmotnosti nejméně sedmdesáti letadel Boeing 747. Neuvěřitelné že? Pro absolutní bezpečnost bude vyhlídka uchycena na 94 kovových tyčích zavrtaných čtrnáct metrů hluboko do vápencového masivu, takže se opravdu není čeho bát. Při procházce si můžete vychutnat slastný pohled skrz skleněnou podlahu, celý chodník přitom vyčnívá 21 metrů přes okraj strmého útesu. Vám, kteří na vyhlídku odvážíte vkročit, se naskytne jedinečný pohled – budete uprostřed prostoru, ve vzduchu a pod sebou budete mít 1200 metrů prázdna, přičemž od propasti vás dělí pouze osm centimetrů skla. Také cítíte tu závrať? Nemusíte se však ničeho bát. Podle konstruktérů je stavba naprosto bezpečná, tvar písmene U zajišťuje stabilitu i při vichřici. Na most může naráz vstoupit až sto dvacet návštěvníků za poplatek 25 USD. Jako první se výhledem na dno Grand Canyonu těšil bývalý astronaut a muž, který jako druhý stanul na Měsíci, Edwin „Buzz“ Aldrin.

Není pochyb o tom, že vás čeká nevšední zážitek, jeden ze sedmi divů světa se bude před vámi sklánět a budete si moci vychutnat nádherný pocit volnosti a nebe nad hlavou. Skywalk čeká jen a jen na vás!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here