Paulo Coelho: Čaroděj slov a mystický vypravěč

0
1495

   Paulo Coelho je dnes jedním z nejprodávanějších autorů, jeho knihy jsou přeloženy do více než padesáti světových jazyků a prodány jich byly stamiliony. Některé z jeho příběhů se pomalu stávají klasikou a mnoho lidí díky nim objevuje cestu ke zkvalitnění svého života. Protože víme, že nic není zadarmo, zjistíme jakou cenu za tento výsledek Paulo zaplatil.

Narodil se v roce 1947 do rodiny inženýra v brazilském městě samby, Rio de Janeiru. Již v sedmi letech byl zařazen do jezuitské školy, kde si zprotivil mše a vesměs všechny kostnaté rituály organizovaného náboženství. Jednu výhodu pro něj pobyt v této instituci měl – Paulo objevil svou touhu stát se spisovatelem. První úspěch se dostavil, když vyhrál ve škole básnickou soutěž, avšak rodina z toho nebyla příliš nadšená. Jakmile v pubertě začal rebelovat proti otcovým rozhodnutím, pokládali jeho chování za náznak chorobomyslnosti a nechali jej dvakrát zavřít do psychiatrického ústavu, kde dostával pravidelně elektrošoky. Po této hrozivé zkušenosti mu rodiče slíbily, že už se do takového místa nikdy nevrátí.

Krátce nato objevil Paulo svoji další vášeň vedle literatury – divadlo. Začal navštěvovat divadelní spolek, což jeho rodiče opět silně šokovalo. V tehdejší Brazílii bylo totiž amatérské divadlo spojováno s lidmi bez jakýchkoliv mravů a morálky a Paulo potřetí putoval do léčebny vstříc elektrickým šokům. Po neúspěšných terapiích byl mladý romantik ještě více zmatený a rozpolcený, načež lékař diagnostikoval že není blázen, jen neumí čelit životu.

Nakrátko se zdálo, že vše je opět na dobré cestě, jak si přála rodina – budoucí génius mystických příběhů začal studovat práva. Školní aula pro něj nebyla dost svobodným místem a jakmile se i do Brazílie v šedesátých letech dostalo hnutí hippies, mohli jste Paula potkat na ulici s dlouhými vlasy, bez jakýchkoliv dokladů a drogami po kapsách. Začal se věnovat skládání textů k hudbě a díky jeho talentu vydělával slušné peníze. Po pár letech vstoupil do alternativní společnosti, která se vyznačovala protikapitalistickými myšlenkami založenými na anarchii a také praktikovala černou magii. Vydali jeden komiksový příběh propagující tyto hodnoty, načež byl uvězněn. Po svém propuštění byl na svobodě jen dva dny a jako nebezpečného kriminálníka ho unesla vojenská policie. Mučili jej dlouhé dny a pokud by se Paulo nezačal cíleně chovat jako blázen, za kterého ho před propuštěním prohlásili, pravděpodobně by za anonymními mřížemi věznice zhasl jeden obrovský talent.

Poté se Paul rozhodl, že je čas na „normální“ život. Stihl se oženit a rozvést, vystřídat práci v Evropě a v Brazílii a najít si novou manželku. Zde začíná jeho až magická cesta. Se svou novou chotí se rozhodl navštívit koncentrační tábor Dachau, kde měl velmi sugestivní vidění tajemného muže. Jaké bylo jeho překvapení, když přesně toho člověka, nyní už živého, potkal v jedné amsterodamské kavárně. Tento muž měl pro Paula jediný pokyn – aby se vrátil ke katolicismu a vydal se na starou poutní cestu do Santiaga de Compostela. Není divu, že po takovém zážitku této rady uposlechl a po své pouti vydal knihu Poutník – Mágův deník. Zanedlouho napsal dnes svou pravděpodobně nejznámější knihu Alchymista, ale prvního nákladu se prodalo jen 900 kusů a vydavatel neměl zájem o další edici.

Paulo vytrval a u jiného nakladatele nechal vytisknout další náklad dnes již světoznámého bestselleru. Jednoduchost a názornost Paulových příběhů čtenáře tak oslovila, že je toto dílo dnes nejprodávanější knihou v portugalském jazyce v historii. Kritici oceňují zejména talent mluvit přímo k srdci a opravdu se dotýkat hlubokých emocí a přesvědčení.

S velkým úspěchem jde ruku v ruce velká zodpovědnost a není divu, že v roce 1979 tehdy již známý Coelho jako první nemuslimský spisovatel podnikl cestu do Íránu. Za své četné snahy byl odměněn mnoha oceněními a čestnými doktoráty, obzvláště pozoruhodný je ten z roku 1996 – titul zvláštního poradce programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami.

K dnešnímu dni je do češtiny přeloženo mnoho jeho mystických příběhů, ze kterých lze čerpat inspiraci pro každodenní překonávání překážek a výzev, řešení náročných úkolů nebo uklidnění rozbouřených emocí. Přečtěte si jako první například nejznámějšího Alchymistu a uvidíte, jestli v něm naleznete elixír, který vám zachutná…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here