OzBus: Cesta přes půl světa za 90 dní

0
1466

Devadesátidenní cesta přes dvacet zemí, které leží na třech kontinentech, je pro typické turisty zhýčkané první třídou leteckých společností jistou noční můrou, ale všem nebojácným dobrodruhům zaručuje nezapomenutelný zážitek. Zakladatel společnosti OzBus, přičemž Oz je slangový výraz pro Austrálii, Mark Creasey se drží svého motta, že cesta na dovolenou je minimálně polovina veškeré legrace. „Jestliže je pro vás cesta do určité destinace stejně důležitá jako samotná destinace, budete OzBus milovat.“

Samotná cesta by ale určitě nikoho nezaujala jako možnost poznat nespočetné množství ohromujících památek a přírodních krás ve vzdálených krajích. Stejně tak ale budete během společných aktivit poznávat i své spolucestující. „Zatímco na začátku cesty stojí u autobusu skupina cizích osob, na konci je to ‚rodina‘.“ OzBus je vlastně něco jako putovní tábor pro dospělé, čemuž jistě napovídá i fakt, že na oficiálních stránkách společnosti najdete seznam doporučených věcí, které si zabalit do svého batohu.

Rozhodně byste si neměli zapomenout stan a spací pytel, protože většinu nocí strávíte v kempech. V oblastech, kde není táboření možné, cestující využívají plážové chatky a ve větších městech přespávají v hotelech a hostelech. Některé vám poskytnou dostatečné pohodlí, ale zvláště v rozvojových zemích se připravte na primitivní vybavení a sprchy se studenou vodou. „Aspoň je to větší legrace,“ tvrdí majitel.

Pokud vás náročné podmínky, kterým cestou budete čelit, neodradily, pojďme se podrobněji podívat na trasu cesty. Světové metropole se budou střídat se středověkými vesničkami, pouště s deštnými pralesy, hory s rovinami a bohatství s chudobou.

Během prvních deset dnů vaší cesty rozdíly pravděpodobně nebudou tak patrné. Tato první část je totiž vyhrazena evropským zemím. Z ostrovního Londýna přes severní Francii a Belgii dojedete do Německa, kde je na programu prohlídka historického městečka Heidelberg. Odtud zamíříte přímo do centra stověžaté Prahy a následně do rakouské metropole Vídně. V maďarském Budapešti budete mít možnost ochutnat tradiční guláš a cestou přes Rumunsko přenocujete blízko proslulého Draculova hradu. Evropskou část cesty zakončíte v Istanbulu, kde strávíte pár dní prohlídkou památek a ochutnáváním rozmanité turecké kuchyně.

Další asijskou zastávkou bude Irán. Ačkoli v poslední době nepatří k nejbezpečnějším destinacím, OzBus zaručuje neustálé monitorování rizikových oblastí a své zákazníky by nikdy nepřivezl do míst, kde hrozí bezprostřední nebezpečí. „Bezpečnost našich cestovatelů i jejich průvodců bereme velice vážně.“ Za zmínku jistě stojí překrásné iránské město Esfahan, dřívější centrum Persie, kde stojí mnoho historických budov. Po cestě přes Pákistán, který byl kdysi domovem jedné z antických civilizací, překročíte hranici Indie a strávíte nezapomenutelné chvilky v jejím největším městě Dilí.

Kolem úpatí Himalájí se vrátíte do teplých krajů, jako je Myanmar (dříve Barma), Thajsko a Malajsie. Thajská metropole Bangkok, jistě ne neprávem přezdívaná městem hříchu, a krásné písečné pláže vám zajisté zpříjemní návštěvu této exotické země, ze které se následně vydáte do Malajsie, kde navštívíte futurstické město Kuala Lumpur, jedno z nejrušnějších měst jihovýchodní Asie. Trajektem z historického přístavu Melaka doplujete na indonéský ostrov Sumatra, ráj pro všechny milovníky přírody. Na dalším ostrově Jáva poznáte Jakartu, hlavní město Indonésie, i slavný budhustický chrám Borobudur. Po návštěvě několika dalších menších ostrovů už nasednete do letadla, které vás dopraví do samotné Austrálie.

Přistanete v severoaustralském městě Darwin, jenž bylo pojmenováno po autorovi evoluční teorie a cestou napříč Austrálií navštívíte ještě několik národních parků, než dojedete do cíle své cesty, města Sydney. V tuto chvíli se stanete jedním z mála lidí, kteří projeli půlku světa po souši.

Náročná cesta, za kterou zaplatíte 3850 liber (122 000 korun, v ceně je cesta, ubytování, strava, vstupné do parků apod.), určitě není pro každého, ale pokud máte dobrodružného ducha, smysl pro humor a nevadí vám podílet se na aktivitách jako je vaření či nakupování, svých peněz rozhodně nebudete litovat. A jestli se vám nechce kvůli začátku cesty jet až do Londýna, počkejte si na červenec, kdy bude zahájena pravidelná linka s odjezdem z bližšího Berlína.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here