Otevřít si světově nejúchvatnější muzeum? Žádný problém!

0
1339

Hosté zvučných jmen se mohli přetrhnout, aby se na toto významné místo dostali. Celou pompézní záležitost moderoval Larry King a nechyběl tu mexický prezident Felipe Calderón či kolumbijský nositel Nobelovy ceny za literaturu Gabriel García Marquez. Lze vidět, že Carlos Slim, jehož majetek odhaduje časopis Forbes na 53,5 miliardy dolarů, oplývá nejen velkými vizemi, ale rozhodně i jejich realizací, do kterých se naplno a s odhodláním pouští.

Mexická ikona architektů Fernando Romeo je autorem jednoho z nejambicióznějších projektů nového Musea Soumaya. Jeho prostory jsou zasvěceny sbírkám úspěšného telekomunikačního magnáta Slima. Své místo tu zahřívá přesně 60 000 děl všech epoch, díky nimž zažijete naprosto nepopsatelnou atmosféru. Muzeum, které Slim pojmenoval po své zesnulé milované manželce, se díky své velikosti a atraktivnosti stalo jedním z největších v celém širokém kraji Mexika.

Odhadovat, na kolik by vás přišla tato investice pro radost, je hodně odvážné. Proč investice pro radost? Carlos Slim přišel s naprosto skvostnou myšlenkou zprostředkovat svět umění všem lidem všech sociálních vrstev a všech zájmů. Dokázal, že sny se plní, a investoval 750 milionů dolarů do tohoto nadčasového projektu. Pokud byste si tuto částku chtěli přepočítat na koruny, někteří z nás bezesporu budou mít problém s názvem u tolika počtu nul.

Nádherný monument tvoří hliníková oka z 16 000 šestiúhelníků, které propůjčují muzeu naprosto unikátní vzhled. Celý projekt je velkolepý čin, i co se inženýrství týče. Budova se skládá z tahové struktury 28 ocelových sloupů po obvodu a každý z nich má výrazné zakřivení. Vše se pohybuje v BIO kvalitě současné architektury. Šestiúhelníky s barokní vnější membránou mají evokovat tradiční umění.

Tento popis nám laikům spíše evokuje preciznost projektu než jeho přesný a odborný popis. Důležitým sdělením však je, že nic z toho, co zde bylo tak honosně a odborně popsáno, by se nikdy nestalo bez vizionářského ducha zakladatele a iniciátora. Carlos Slim se dokázal svým myšlením povznést nad dosavadní stav situace a díky tomu mohl iniciovat vytvoření díla, nad kterým žasnou architekti i laici.

Muzeum Soumaya najdete v nejluxusnější čtvrti Mexico City možná i proto, abyste mohli začít snít svůj sen a začali uvažovat na jiném stupni, než doposud.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here