Nový sport manažerů? Péče o dokonalý trávník!

3
1457
Když pracují na zahradě, cítí se tito krotitelé trávníků, jako by zmizeli z normálního světa. Jsou tu jen oni, sekačka a trávník. Je to výzva – muž proti přírodě. Příjemným bonusem pak je, že nemusí odpovídat na žádné otázky manželky, nezvedají telefony, děti drží v uctivé vzdálenosti od sekačky. Prostě mají desítky minut posvátného klidu.
Lepší než jóga nebo fitko
Perfektně střižený trávník má na lidskou psychiku zázračný vliv. Zelená nás uklidňuje, tráva voní a mezi jejími stébly navíc vznikají tzv. vzdušné vitamíny, což jsou částice ionizovaného vzduchu, které na lidský organismus působí mnoha pozitivními způsoby. Prokázaly to četné vědecké studie. Částečně platí, že právě díky dokonalému trávníku nás tak baví golf! Takže i práce na samotném zvelebování trávníku je doslova balzám na duši.
Kdo se péči o trávník věnuje dvakrát týdně půl hodiny, má solidní základ pravidelné pohybové aktivity. Nemusí se potit v posilovně nebo běhat po lese a ničit si kolena. Může zvolit rychlou chůzi za sekačkou po měkkém trávníku. Právě tato fyzická aktivita nejvíc prospívá oběhové soustavě a nezatěžuje klouby. Vše navíc probíhá na čerstvém vzduchu – o to je takový pohyb příjemnější a přínosnější. Trávníková sezóna přitom trvá půl roku, to je půl roku zaručeného pravidelné fyzické aktivity.
A to nejlepší je výsledek: Perfektní trávník, na který musí být každý hrdý. Hustý, krátce střižený, sytě zelený trávník, který je normálně k vidění jen v televizi nebo na tom golfovém hřišti, kde na něm pracují na plný úvazek specialisté. Trávník, který je chloubou zahrady a který dělá radost celé rodině a zákonitě vyvolává závist každého, kdo do údržby trávníku neinvestuje tolik energie (a přiznejme si to upřímně, i prostředků).
Bez vybavení to nepůjde
Boj s přírodou je výzva. Kdo chce dokonalý trávník, nevystačí si s ledajakým vybavením. Nutností je vřetenová sekačka, která trávu stříhá. Rozdíl poznáte na vlastní oči – řez stébla je čistý, tráva je v, která trávu stříhá. Rozdíl poznáte na vlastní oči – řez stébla je čistý, tráva je v lepší kondici, nemá tendenci žloutnout, nehrozí u ní takové riziko napadení nemocemi, trávník vypadá svěží a je hustý. Kdo trávník stříhá pomocí vřetenové sekačky, ten také dosáhne výrazně kratšího trávníku – zatímco s rotační sekačkou neposekáte trávu na méně než 2-3 centimetry, ty nejlepší vřetenové sekačky umí i trávník o délce šest milimetrů.
Zkušenosti nadšených zákazníků, kteří milují perfektní svěží pažit na své dokonalé zahradě, líčí Tomáš Šena z firmy ATCO: „Znám třeba příběh zákazníka, který svoji sekačku hrdě vozí po všech známých, co také milují dokonalé trávníky. Vždycky ji vyloží z:  auta a demonstrativně se po trávníku projede. Ten rozdíl v čistotě řezu je vidět na první pohled. Jenže protože naši zákazníci jsou skuteční perfekcionisté, trávu si fotí, na počítači zvětšují a pak už jen přemýšlí, jak stejně dokonalé péče o trávník dosáhnout.“
Jako u všeho, i mezi vřetenovými sekačkami existují slabší levné modely a pak ověřené výkonné a kvalitní stroje, které mají dlouhou tradici. Takový Mercedes mezi sekačkami představují právě britské vřetenové sekačky ATCO. Jsou výjimečné tím, že místo koleček k pohonu používají válce, díky válcům se hmotnost sekačky rozloží na větší plochu, takže nevznikají rýhy jako u sekaček s kolečky. Jen s těmito válci navíc lze na trávníku dosáhnout působivého efektu pruhů nebo šachovnice nebo šachovnice.

3 KOMENTÁŘE

  1. Pokud pominu, ze tento clanek je hodne pruhledna reklama, tak nemohu souhlasit s tou casti o rotacnich sekackach. Nevim jak vypada zahrada prumerneho manazera, ale ja mam 6000 m2 na vesnici a spoustu stropu. Mam zahradni traktor (=rotacni sekacka) a vzhled i dojem golfoveho greenu dosahnu i s ni (a dalsim prislusenstvim). Travu sice sekam na ty 3-4cm, ale nevidim duvod proc to sekat na min, precejen je to zahrada, behaji tu psi, vali se tu jejich hracky, v lete padaji jabka ze stromu, a pri vysce 4 cm se toho sekacka ani nedotkne.

    Ale abych tady nebyl jen negativni, s tou ne-reklamni casti clanku musim souhlasit. Peci o travnik venuji tydne kolem 10 hodin casu (z toho 8 hodin samotnemu sekani) a je to fajn cas, ktery mate skutecne sami pro sebe. Muzete premyslet o byznyse, poslouchat novou muziku, nebo jen tak nasavat vuni posekane travy a usrkavat u toho vychlazenou Kofolu (jsem abstinent :), kterou mate zastrcenou v drzaku na piti v trakturku. Fakt parada 🙂

  2. Zdravím Vás Mirku a děkujeme za reakci, jsem nadšen, že jste také příznivcem skvělého trávníku. Samozřejmě článek je reklamní, a je to přímo uvedeno pod článkem. Přesto se snažíme, aby i některá reklamní sdělení měla informační hodnotu našim čtenářům a jak vidím Vaši odezvu, jsem potěšen, že se to tak i v tomto případě podařilo. Přeji mnoho skvělého času u péče o trávníky! S pozdravem Tomáš N., Dreamlife.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here