Nokia E90 Communicator: Mobilní vševěd!

0
1378

Těžko byste hledali chyby nebo nedostatky a mít Nokia E90 lidskou podobu, asi určitě by byla svou krásou, elegancí a rozumem vhodnou kandidátkou na Miss. Spojuje v sobě všechny výdobytky běžných mobilních telefonů, exkluzivní vlastnosti řady Communicator a přidává toho ještě spoustu navíc. Jejím úkolem je především být jakousi podporou cílevědomé práce, zajišťovat přístup do kanceláře za jakýchkoliv podmínek i nabídnout dostatek rozptýlení při chvilkách odpočinku. Díky ní teď může každý s klidem do terénu, E90 vezme vše nezbytné s sebou.

K předchůdcům se nemá smysl ani vracet, E90 jde tak razantně ve všech směrech kupředu, že pálí veškeré mosty historie. Píše novou kapitolu nejen jiným operačním systémem – nově Symbian, ohromným rozlišením displeje – 800 × 352px uvnitř, ale i integrovanými technologiemi – WiFi, GPS, 3,2MPx fotoaparátem… A nezapomeňme vyzvednout nový vysokorychlostní komunikační protokol HSDPA. Ten doplňují další známé zkratky jako UMTS, EDGE… atd.

Velké rozlišení vnitřního displeje, plnohodnotná klávesnice a rychlé připojení tak skvěle supluje jakýkoliv notebook s tím, že se vám vejde i do kapsy. Stává se tak dokonalým nástrojem pro emailovou komunikaci, přístupy k podnikovým systémům i pro běžné surfování na internetu. Zatímco však spousta podobných komunikátorů právě zde končí nebo tak tak chytá ujíždějící vlak, E90 teprve nyní žhaví své obvody. Přichází totiž i s GPS! Aneb s technologií neztraťte se.

Během práce se technologický koncert dostává do všech árií, vzhledem v mamutí operační paměti 100 MB nemá Nokie problémy zpracovávat více úkolů současně. Ocenitelnou podporou jsou tak i hlasové i video konference, které lze nahrávat a poté přímo jejich záznamy ukládat a sdílet na internetu. Pro kompletní správu firmy E90 nabízí aplikaci Nokia Team Suite, ta by měla být právě tou mocnou podporou řízení podniku při vzdálených cestách.

Nokie však vystrkuje drápky i v jiných než ryze obchodních a pracovních záležitostech, mediální sektor je totiž stejně podstatný jako ten první. Přehrávání videa z paměti nebo z internetu je snad základ, k tomu si přidejte funkce hudební i FM rádio a máte zde spolu s kvalitním 3,2Mpx foťákem o zábavu postaráno.

A tak přestože E90 v zavřeném stavu s vnějším displejem 240 x 320 pixelů a mobilní klávesnicí působí jako běžná mobilní hračka s lehkým puncem exkluzivity, v otevřeném se z ní rázem klube téměř plnohodnotný počítač se všemi výdobytky nového milénia. Jednoduše shrnuto, E90 Communicator se zkrátka povedl. Je stejně výkonný jako ostatní Symbian telefony, nabízí ve všech směrech něco navíc a tak určitě právem vévodí žebříčku technologicky nejnabytějších komunikátorů i dalších mobilních hi-tech hraček. Za cenu lehce přes dvacet tisíc tak může zajistit

Shrnutí technických vlastností:

Operační systém: Symbian 9.1
Velikost: 132 x 57 x 20 mm
Hmotnost: 210 g
Větší displej: TFT, 16 milionů barev, 800 x 352 bodů
Menší displej: 16 milionů barev, 320 x 240 bodů
Paměť: 128 MB sdílené paměti
Funkce: práce s dokumenty MS Office, kalendář, synchronizace, kalkulačka, stopky, konvertor, wap, prohlížeč internetu, GPS navigace, EDGE, GPRS, hlasové vytáčení, záznamník hovorů, hlasité handsfree, videotelefonování
Rozhraní: USB, infraport, Bluetooth, WiFi
Multimédia: Java, obrázky na displej, přehrávání audia, přehrávání videa, FM rádio
Fotoaparát: integrovaný, blesk, video, 3,2Mpx

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here