(ne)Prodáno!: Novinky, kuriozity a rekordy z aukčních síní

0
1384

Právě takový osud potkal americký paleontologický ústav Western Paleontological Laboratories. V důsledku těžkých časů vyvolaných finanční krizí se společnost rozhodla vydražit jednu ze svých největších chloub, a sice kompletní kostru dinosaura známého pod odborným jménem Dryosaurus altus. Poté, co lidé přestali vyhledávat místní muzeum, Western Paleo ztratilo výraznou část svých příjmů. „Máme povinnost platit své zaměstnance. A ti jsou důležitější než dinosauři,“ komentoval jeden z představitelů společnosti obtížné rozhodnutí. Ačkoli se předpokládalo, že díky své velikosti by se 150 milionů let staré ostatky Dryosaura mohyl stát ozdobou obývacího pokoje některého ze soukromých sběratelů (mezi něž patří i celebrity, jako jsou Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Nicolas Cage) a že by částka mohla vystoupat až na 500 000 dolarů, na březnové aukci v New Yorku nikdo nepotvrdil ani vyvolávací cenu 300 000 dolarů.

O něco mladší předmět aukce naopak hravě lámal světové rekordy. Středověká skleněná nádoba byla prodána během aukce „Umění islámského světa“ za cenu, která vysoce předčila všechna očekávání. Sklenice ze čtrnáctého století byla podle dostupných údajů vyrobena buď v Egyptě, nebo v Sýrii. Když se naposledy objevila v Christie‘s, psal se rok 2001 a síní se šířilo přesvědčení, že se jedná o nepříliš cennou nápodobu, což nepříznivě ovlivnilo i tehdejší cenu 75 250 liber. O osm let později nádoba s názvem „Rothschild Bucket“ roznesla v síni Sotheby’s všechny pochyby na kopytech, když byla prodána za více než dvacetinásobek. Konkrétně šlo o 1,6 milionů liber.

Stávajícím rekordem v kategorii šampaňského z roku 2005 a ve výši 17 625 dolarů pořádně zamávala i nedávná aukce v Hong Kongu. Středem zájmu se stala láhev šampaňského značky Krug, ročník 1928. S prodejní cenou 21 200 se stal nejdražším šampaňským prodaným na aukci. Přestože tento výjimečný ročník bývá na aukcích úspěšný vždy, cena se stejně vyšplhala vysoko nad všechny předpoklady.

A na závěr nám ještě dovolte upozornit na aukci, která se uskuteční 12. dubna v již jednou zmiňované síni Sotheby’s. Africká těžební společnost Petra Diamonds se právě v tento den bude modlit za co nejvyšší konečnou částku sedmi karátového modrého diamantu z dolu Cullinan v Jižní Africe. Tento důl je světově proslulý podobnými modrými diamanty, obvykle je však prodává v původní podobě. Tentokrát jde na aukci již brilantně vybroušený drahokam. Ještě před aukcí bude kámen vystaven v Hong Kongu, Paříži, New Yorku a Londýně. Odhady hovoří až o 8,5 milionech dolarů…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here