Nejlepší filmy podzimu, které byste neměli prošvihnout!

0
2959

Listopadem jsme se rozloučili s babím létem, sluníčkem a veselými barvami. Pomalu se nám pod okna vkrádají přízemní ranní mrazíky, které se na trávě drží do pozdního dopoledne. Slunce je nízko, a když už vykoukne, tak jen na okamžik, aby nám ohřálo tváře. Do práce chodíme za tmy, vracíme se za tmy. Některé z takových dnů jsou jako stvořené k filmovému večeru. Zapalte si svíčky, udělejte si příjemnou atmosféru a vyberte si ten pravý, na který máte zrovna náladu. movie-918655_1280

Vybíráte si film s cílem zlepšit si náladu, nebo podle žánru, podle tématu či recenzí? Dáváte na aktuální hodnocení, trailery, nebo si filmy raději vybíráte náhodně? Pokud patříte k fanouškům, kteří si nechtějí nechat ujít ta nejlepší kinematografická díla sezóny, připravili jsme seznam podzimních snímků právě pro vás.

První zastávku, kterou byste si mohli na své filmovém putování udělat, je Festival severských filmů, který se odehrává v několika městech České republiky. Zahájen bude v Praze 11.11.2016 na svatého Martina v kině Lucerna. Nabídka filmů je bohatá a vybírat si tu můžete až do úterního večera. Prvním adeptem ideálního podzimního filmu je dokument s názvem Expedice Švédsko, na němž spolupracovali dva režiséři – Jimmy Sundin a Linus Adolfsson. Podařilo se jim natočit příběh odvážného dobrodružného Jimmyho, který pochází z nejsevernějších končin Švédska. Jimmy ukazuje divákům, co vše můžou zažít na cestách do jeho rodného kraje, především ve švédských horách Kungsleden. Během filmu na vás dýchne příval studeného švédského počasí a drsné přesto krásné přírody.

Po dokumentu se na festivalu můžete naladit na více narativní film a to drama Povídky ze Stockholmu, opět švédskou produkci. Ponoříte se do vyprávění životních peripetií pěti hrdinů. Thomas, Johan, Douglas, Anna a Jessica si každý žijí svůj hektický a náročný život. Jednotlivě si řeší své spisovatelské ambice, adoptivní péči a rodinné vztahy. Jednoho dne se kvůli nešťastnému výpadku proudu jejich osudy střetnou. Příběhy se propojí během deštivého dne.

V duchu podobných žánrů a hlavně filmových stylů ještě zůstaneme. Seznámíme vás s několika vynikajícími detektivkami, kterým byste měli věnovat pozornost. Jako první z nich je švédsko-dánský seriál Most, který již běžel v České televizi a u diváků měl velký úspěch. Detektivní příběh dvou vyšetřovatelů, švédské svérázné blondýnky a dánského sympaťáka na vás od prvního dílu dost agresivně zapůsobí. Nenechá vás chladnými a budete chtít vidět celou řadu najednou. To se však nedá, jelikož je námět a atmosféra seriálu velmi hutná a těžká. Nenechte se však odradit leckdy ponurými scénami a užijte si mysteriózní a napínavý příběh vyšetřování, do kterého se propletou životy a psychologie výrazných detektivů.

Neměli byste vynechat ani povedenou filmovou řadu, adaptaci knižní předlohy od Stiega Larssona, autora, jehož trilogie Milénium slaví dodnes úspěch. Film Muži, kteří nenávidí ženy je koprodukcí Dánska, Švédska a Norska. Pokud dáváte přednost americkým filmům, můžete zvolit jeho verzi, která později vznikla v USA. Ať zvolíte originál či remake, nešlápnete vedle. Film vás přiková k obrazovkách, takže se zachumlejte do teplé deky, popadněte šálek silné kávy, které holduje i hlavní hrdina Mikael. Ten se rozhodl, že se po nevydařeném omylu v novinářské kariéře vrhne na pátrání v rodinných kronikách a to v odlehlé chladné a drsné krajině švédského přímořského městečka. Nejde jen o probírání černobílých fotografií a návštěv archivu. Skrze nevinný úkol od majitele velké korporace těžebního průmyslu se pouští do pátrání zmizelé dívce. V případu mu bude pomáhat i počítačová expertka Lisbeth. Nechte se zlákat k napínavému až mrazivě temnému luštění rodinných záhad a léček zahalených do sněhově bílých krajů a útulných srubů, kde praská oheň.

Když jsme ještě u seriálové tvorby, neměli bychom zapomínat na české dílo, které je v posledních dnech chválené a oceňované jako doposud nejlepší česká seriální detektivka Pustina. V hlavní roli zde září Zuzana Stivínová, hrající nekompromisní a silnou ženu, starostku obce na vybydlených mosteckých pláních. Pokud nejste fanouškem české kinematografie, měli byste jí v tomto případě dát šanci. Spletitý příběh, kde se pátrá po dceři starostky je potemnělý, silně mysteriózní, chladný a bez úsměvu. Bez příkras a bez slitování, takové je podle nás motto filmu.

Aby nebyla řeč pouze o seriálech, navnadíme vás i na filmové kousky. Z českého filmu se přemístíme do Anglie, lépe řečeno do Ameriky, kam se přenesl literární příběh Dívky ve vlaku. Vyprávěním vás bude provázet Rachel, jejíž život se před několika lety zhroutil, přišla o manželství, kde se jí nepodařilo otěhotnět, přišla o zdravý rozum a svůj krásný život a kariéru v PR agentuře. Dnes jezdí den co den vlakem, předstírá, že chodí do práce a přitom si každou chvilku přihýbá z lahve ginu a tonicu. Alkoholička a nespolehlivá vypravěčka se během jednoho večera možná připletla k vraždě. K vraždě ženy, kterou každý den sledovala z vlaku. Rachel vás přivede do tajemného začarovaného kruhu tajemství. Jsme si vědomi toho, že vám tu předkládáme seznam napínavých, temných a mysteriózních snímků, ale co jiného se hodí k deštivému a pozdnímu podzimu.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here