Nejdražší stavby světa: Když investují státy…

0
1657

Psací pero Montblanc Boheme Royal Pen za 1,5 milionů dolarů jako by náhle ztratilo na ceně, diamantová podprsenka značky Victoria‘s Secret za 15 milionů dolarů ztrácí část své exkluzivity a ani výnos z aukce umělecké sbírky Yves Saint Laurenta, tedy téměř 374 milionů eur, už tolik neohromuje, když si vezmeme na mušku nejdražší objekty, které kdy lidstvo dalo dohromady.

Třetí místo podle serveru Most-expensive.net, střádajícího nejdražší předměty světa, zaujímá podmořský tunel pojící kontinentální Evropu s Velkou Británií. Spojnici mezi francouzským Calais a anglickým městem Folkestone sponzorovaly obě země jako projekt Eurotunnel. Konstrukce druhého nejdelšího podmořského tunelu světa začala v roce 1988 a už o šest let později speciálně přizpůsobené vlaky převážely první cestující. I přes několik nezdarů v podobě tří požárů, při nichž však nebyl nikdo zraněn, a skandálu s uprchlíky využívajících Eurotunnel, aby se dostali na britskou půdu, zůstává tunel populární cestou pro cestu do Británie. Odhadované tržby za převoz pasažérů i vozidel v minulém roce dosahuje 16,1 milionů dolarů a tunel byl dokonce v nominacích na nových sedm divů světa.

Výstavba vyšla Francii a Británii na 4,65 miliard liber, což bylo o 80% více, než původně odhadovali projektanti.

Na druhé příčce skončila Čína, která je v poslední době svými megalomanskými projekty proslulá, naposledy na sebe upozornila nejdražšími olympijskými hrami v historii. Přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c’-ťiang měla být podle původního plánu dokončena již na podzim minulý rok, ale nyní se zprovoznění předpokládá až na rok 2011. Na přehradě stojí největší vodní elektrárna na světě, která má generovat až 22,500 megawattů, tedy více než jakákoliv jiná elektrárna svého druhu.

Největší čínský projekt od výstavby Velké čínské zdi si vyžádal přesunutí celých měst, přestěhovat se muselo 1,5 milionu lidí a někteří odborníci stále varují před trvalými nepříznivými vlivy na životní prostředí. Čína do stavby údajně investuje 25 miliard dolarů.

Zmíněné stavby ale se svou cenou zůstávají ve stínu lídra tohoto utkání. Na zemském povrchu byste nejdražší objekt historie však nenašli. Jedná se totiž o zatím nedostižnou Mezinárodní vesmírnou stanici, jejíž první část byla na nízkou oběžnou dráhu země spuštěna již v roce 1998.

Společná práce Spojených států, Japonska, Ruska, Kanady a Evropské kosmické agentury by měla být kompletně dokončena v příštím roce, ale už od konce roku 2000 je trvale obydlená minimálně dvoučlennou posádkou měnící se každých 6 měsíců. Odhadovaná cena po dokončení stanice je 157 miliard dolarů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here