Najděte své silné stránky aneb 5 kroků k poznání sebe sama

2
5547

Stále okolo sebe potkáváte lidi překypující svými přednostmi, silnými stránkami a vším vynikajícím? Unikají vám jejich stránky slabší, kdežto u sebe jich nacházíte nespočet? Nesměřujte veškerou svoji energii na slabší stránky, najděte i své přednosti, protože je jistě máte. Samotné hledání není složité, inspirujte se nápady, které najdete v dnešním článku.
najděte
Sebepoznání a reflexe osobnostních stránek

Primárním úkolem je poznat svoji osobnost, pak už schopnosti najdete lehce. Pro mnoho z nás jsou ale různé osobnostní testy a poznávací úkoly nudné a neoblíbené. Někdy jsou zesměšňovány se slovy, že takové výsledky stejně nikam nevedou a k čemu nám bude, jestli budeme vědět, že jsme introverti, nebo se rozhodujeme podle intuice.

Jestliže jste takového názoru, pak vězte, že právě poznání vlastní osoby vede k poznání svých silných stránek. Pokud je tedy chcete najít, budete se muset překlenout přes tuto část cesty. Právě lidé, kteří znají svoji osobu, jednání, myšlenkové pochody a vnitřní motivace mohou své jednání zdokonalovat, usměrňovat a nacházet tak většího úspěchu než lidé, kteří se potácejí ve vlastních postupech, chování a jednou jednají tak, podruhé zase jinak.

Ovlivněte životní cestu tím, že se zaměříte na své přednosti

Poznání osobnosti, svého já, je důležité v jakémkoliv životním momentě, ve kterém se nacházíte. Ať už se rozhodujete, kam si podáte přihlášku, kam se odstěhujete, kde se uchytíte v práci, nebo jakou práci vyměnit za tu stávající, budete se rozhodovat podle svých požadavků a preferencí, podle svých silných a slabých stránek. Člověk, který si je vědom svých hodnot o svém jednání a životě rozhoduje lépe než ten, který o sobě neví zhola nic. Dělá to, co ho baví, co má rád, rozvíjí ty oblasti, ve kterých už je dobrý. Eliminuje nedostatky a soustředí se na to, co má smysl a budoucnost. Vydejte se na cestu sebepoznání a poznejte svoji pravdu. Najděte své hodnoty. Všichni jsme totiž v něčem dobří, jen se k tomu musíme dopídit.

Kroky k nalezení pravdy

Nejdůležitějším krokem k objevení předností je sebereflexe osobnosti. Najděte si na takové hodnocení dost času, nenechte se ničím a nikým rušit. Dejte si schůzku sami se sebou, se svoji sebekritickou a konstruktivní myslí, s tužkou a papírem. Jdeme na to. Zkuste si odpovědět na následující otázky, z nichž poté vyvodíte patřičné závěry.

 • Kdo vlastně jsem a jaké vlastnosti mě charakterizují?
 • Co umím, v čem vynikám a v čem bych se měl zlepšit?
 • Co mi nejde, není mi k prospěchu a nebaví mě?
 • Co mě baví, jaké činnosti a okamžiky mě činí šťastným?
 • Jak se cítím ve vypjatých situacích?
 • Podle čeho se rozhodují?
 • Co si o mě druzí myslí?
 • Jaké potíže mi činí dosavadní zaměstnání, škola…?
 • V čem bych se měl zlepšit?
 • Jak ovlivňuji svoji budoucnost tím, co dělám?
 • Kde se vidím za pět, deset let?
 • Co mě motivuje, co mě odrazuje?
 • Jaké jsou mé zájmy?
 • Jaké jsou mé zvyky?

Při odpovídání mějte na paměti, že žádné odpovědi nejsou ty nejlepší a žádné nejsou špatné. Jde čistě o reflexi a pravdu. Po sebehodnocení je pravděpodobné, že budete vyčerpaní, protože zamyslet se do hloubky nad těmito skutečnostmi není jednoduché. Dejte si nyní chvíli pauzu a poté se vraťte k evaluaci svých odpovědí.

Zhodnoťte se

Své odpovědi si projděte a zamyslete se nad tím, co v nich vidíte. Jste spíše extroverti nebo introverti? V jakých činnostech zažíváte pocity naplnění a štěstí? Jsou to pouze koníčky, nebo je zažíváte i v práci? Liší se vaše pracovní náplň od požadovaných činností?

Podle svých odpovědí se dopracujete i k tomu, v jakém kolektivu lidí by se vám pracovalo dobře. Budete moci předvídat své jednání a chování vůči ostatním v různých životních situacích. Můžete hledat způsoby, jak své schopnosti zlepšit. A to adekvátní způsoby, které jsou podloženy tou správnou motivací.

Proč marnit čas tím, co mi nejde, když můžete rozvíjet spoustu ukrytých předností, ze kterých se z úrovně – dobrý – dostanete na úroveň – vynikající. Když si budete rozumět, najdete tu správnou cestu k nápravě a k rozvoji osobnosti a schopností. Věřte, že s poznáním vlastních hodnot přijde i snadnější přijetí svých slabších stránek. Budete se umět ohodnotit, ocenit a hlavně si budete vědomi svých kladů, a budete si jich cenit. Je důležité znát svoji hodnotu.

Přestaňte být černou ovcí a vystupte z řady

Následujte své představy a touhy, které naplníte právě silnými stránkami. Nebojte se výstřednosti, buďte zkrátka originální. Pokud jste v něčem dobří, schováváte to a stydíte se za to, možná tak velmi jednoduše zahazujete svoji originalitu a jedinečnost. Ta se však v dnešní době velmi cení. Proč se jednou neživit něčím, co nám dává smysl, co nás baví a navíc jsme v tom neskutečně dobří.

© Barbora Mikysková

2 KOMENTÁŘE

 1. Nebo je (může být) každý úspěšný v něčem jiném, hm? A co když ten, kdo “nemá silnou stránku”, ji má právě v tom, že “ji nemá”… a tedy, že tam má prostor? 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here