Myšlenka za 1000$

4
1897

Byli dva farmáři, Jeff a Steve. Každý bydlel na opačném konci města, ale občas spolu rádi obchodovali. Jednou ve čtvrtek přijel Steve za Jeffem s tím, že potřebuje peníze na opravu auta a chtěl by mu proto prodat osla. Normálně by za něj chtěl alespoň 150 dolarů, ale protože na to spěchá, prodá ho Jeffovi za 100 dolarů. A když mu peníze dá hned, další ráno mu nechá osla přivézt. Protože to byla dobrá cena, Jeff dlouho neváhal. Došel pro 100 dolarů a Steve mu slíbil, že hned ráno nechá osla dovézt.

Páteční ráno zazvonil u dvěří řidič, že má v přívěsu slíbeného osla. Jeff si oblékl dlouhý kabát, nazul holiny a následoval ranním mrholením řidiče k autu. Když ale otevřel řidič přívěs, oba ztuhli a k jejich zděšení viděli ve slámě ležet bezvládné tělo osla. Jeff se vrátil rozzlobeným krokem do domu a zavolal Stevovi, že osel je mrtvý a že chce své peníze zpět. Steve se začal velice omlouvat: “Osel musel uhynout během cesty a penězy, které jsi mi dal jsem ještě včera večer uhradil opravu vozu.” Jeff se na chvíli odmlčel. Nakonec promluvil: “Nechám si osla přes víkend a v pondělí se setkáme, abychom našli řešení.” Jeff celý večer přemýšlel a krátce po půlnoci dostal nápad.

V pondělí se oba farmáři setkali a Steve nesl Jeffovi zpět jeho 100 dolarů. Jeff je ale překvapivě odmítl s tím, že osla v sobotu prodal za 995 dolarů. “Ty jsi prodal mrtvého osla za 995 dolarů!?” vykřil v hrůze Steve. “Jak jsi to udělal!?” Jeff se pousmál: “Za 100 dolarů Ti to prozradím.” Steve byl tolik zvědavý, že bez zaváhání před Jeffa položil 100 dolarů, které mu chtěl původně vrátit. Ten si je dal do peněženky a začal vyprávět: “V noci z pátku na sobotu jsem se rozhodl dát osla do tomboly. Jeden lístek jsem prodával za 5 dolarů a během soboty jsem prodal lístků 200. Při večerním slosování jsme našli šťastného výherce. V něděli ráno mi ale tento muž celý rozhořčený volal, že mu řidič dovezl osla mrtvého. Velmi jsem se mu omluvil a  nabídl, že mu jeho 5 dolarů za lístek do tomboly vrátím zpět. A tak mi mrtvý osel vydělal 995 dolarů.”

4 KOMENTÁŘE

  1. Příběh,je to hezký a nápad úžasný,ale…..není to tak trochu podvod,na ty lidi co doufali,že osla vyhrajou v tombole právě oni???
    Vím,že byl taky podveden,ale proč,kvůli své vlastní chybě ,podvedl ostatní,kteří,za jeho chybu nemohou???

  2. Hezký den, děkuji za Váš komentář. Pokud se na článek pečlivě podíváte znovu, zjistíte, že jsme se zdrželi jakéhokoli soudu ze strany Dreamlife.cz Považujeme tento příběh za způsob, jak odhalit v sobě hloubku morálních a etických standardů. Více než podnikatelský záměr tedy prosím berte článek jako zrcadlo. A já věřím, že na obraz v něm můžete být Vy osobně v těchto souvislostech hrdý. Jsem se srdečným pozdravem, Petr Štěpánek – autor článku a zakladatel Dreamlife.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here